Zabawy karnawałowe dla dzieci - bal przebierańców w przedszkolu (i nie tylko)

Karnawał to czas, na który czekają najmłodsi. To moment, kiedy można przebierać się do woli! Zabawy karnawałowe dla dzieci to, przede wszystkim, możliwość przeistaczania się w inne osoby.

Zabawy karnawałowe dla dzieci często równoznaczne są z balem przebierańców w przedszkolu (żłobku lub szkole). Ale nie tylko! Takie imprezy odbywają się także w domach kultury, kulkolandach, czy też w kawiarniach organizujących zajęcia dla dzieci.

Bal przebierańców: zaczynamy!

Informacje o tym, że przed nami zabawy karnawałowe dla dzieci, zazwyczaj pojawiają się odpowiednio wcześniej (a i sam fakt, że są one w karnawale, ułatwia zawężenie widełek czasowych). Możemy się więc do nich przygotować - dowiedzieć się, czy na balu jest jakiś motyw przewodni (czy dzieci mogą się przebierać dowolnie, czy też tematyka jest z góry narzucona), porozmawiać z dzieckiem o jego wizji kreacji. Zabierając się do tego wcześniej, będziecie mogli zapewnić dziecku wymarzony strój karnawałowy - kupić go, wypożyczyć, zrobić samemu.

Może się zdarzyć, że na zabawie karnawałowej dla dzieci spotka się kilku Spidermanów, Bella z "Pięknej i Bestii" może mieć kilka sióstr-bliźniaczek. Ale... dzieciom to nie przeszkadza. One będą doskonale się bawiły tworząc drużynę Spidermana, czy też klub Belli. Jeśli masz dobry kontakt z innymi rodzicami, a dzieci są gotowe na kompromisy, porozmawiajcie, może uda się stworzyć np. zastęp superbohaterów i drużynę księżniczek? Maluchy mogą wybierać różnych bohaterów, jest ich tylu, że dla wszystkich zainteresowanych powinno wystarczyć - a i nie każdy chce być właśnie tymi postaciami.

Fluorescencyjne farbki, które mogą być uzupełnieniem karnawałowej kreacji, przygotujecie w domu. Jak je zrobić? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Zabawy karnawałowe dla dzieci: bawimy się nie tylko w przedszkolu

W balu przebierańców dzieci najczęściej uczestniczą tam, gdzie spędzają większość dnia, czyli np. w przedszkolu. Jednak jeśli twoje dziecko tam jeszcze nie chodzi, nic straconego. Zabawy karnawałowe dla dzieci organizowane są w wielu miejscach, np. w domach kultury (warto sprawdzić na stronie internetowej miejscowości, w której mieszkasz, czy w twojej okolicy dzieje się coś ciekawego) albo w kawiarenkach przyjaznym rodzinom z dziećmi. Często bezpłatnie, czy też za niewielką opłatą, można wziąć udział w balu przebierańców - jest możliwość dobrej zabawy, poznania nowych osób. Dzieci bawią się pod opieką animatorów, a dorośli mogą na chwilę usiąść, odsapnąć (i popatrzeć, jak dobrze bawią się ich dzieci). Nie masz pomysłu na przebranie? Może postawisz na maskę z papieru - taką bez problemu zrobisz z tego, co masz w domu.

A może... zabawa w domu?

Czemu nie zorganizować karnawałowej zabawy w domu? Ok, wymaga to trochę przygotowań (a później sprzątania), ale radość dzieci - bezcenna. A może skrzykniecie się z zaprzyjaźnionymi rodzicami i zorganizujecie imprezę składkową? Ktoś tylko będzie musiał udostępnić lokal. Konkursów karnawałowych jest cała masa, do tego proste jedzenie, skoczna muzyka i dzieciaki będą wniebowzięte! Warto o tym pomyśleć, szczególnie jeśli dziecko kolejny raz omija bal karnawałowy w przedszkolu i jest mu smutno, że nie może pobawić się z rówieśnikami (i zaprezentować im swojego przebrania).

Zaszalej, zanim karnawał się skończy

Karnawał 2020 kończy się już za 25 lutego - to ostatki. 20 lutego wypada tłusty czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Środa Popielcowa, który rozpoczyna Wielki Post w tym roku jest 26 lutego.

Więcej o: