Stroje karnawałowe dla dzieci to coś, co zaprząta głowy rodziców na początku roku. Bale w przedszkolach, różnego rodzaju imprezy u znajomych - mnóstwo okazji, aby się przebrać. Pytanie: w co? Wizja dzieci nie zawsze jest zgodna z tym, czego chcą rodzice. Dziewczynka marzy o tym, aby być Elsą lub Vaianą, natomiast dorośli woleliby, aby jej strój choć trochę się wyróżniał. Co robić? Najlepiej... posłuchać własnego dziecka, kompromis jest możliwy. W dodatku maluchy inaczej patrzą na pewne sprawy - nie zwracają uwagi na to, że są dziesiątym Zielonym Ninją czy Spidermanem w grupie, dla nich liczy się to, że może z kolegami założyć bandę superbohaterów i wspólnie ratują przedszkolny świat. Bale są dla nich i stroje karnawałowe także powinny podobać się głównie dzieciom.
Tuż po świętach w supermarketach wyrastają stanowiska z przebraniami na bale (a w wielu miejscach takie punkty są całoroczne). Najczęściej znajdziemy w nich te najbardziej popularne przebrania - księżniczek, wróżek, piratów, superbohaterów. Jakość ich wykonania często pozostawia wiele do życzenia, a ceny są wysokie. Gdzie jeszcze znajdziemy stroje karnawałowe dla dzieci? Dobrym rozwiązaniem są wypożyczalnie: w końcu w kreacji maluch nie będzie chodził codziennie. W czasie karnawału w przedszkolach pojawia się wiele ulotek reklamujących takie punkty, adresy znajdziecie także w sieci. A jeśli nie jesteś przekonana do tego, aby twoje dziecko nosiło przebranie po kimś obcym, popytaj znajomych - może mają przebranie, które mogliby udostępnić na bal?
Wolisz mieć coś swojego? Zajrzyj do sieciówek - w wielu sklepach pojawiają się limitowane kolekcje z przebraniami. Ich ceny zazwyczaj nie są wygórowane, są też trochę bardziej pomysłowe niż stroje dostępne w centrach handlowych. Oprócz klasycznych przebrań dostępne są też różnego rodzaju kombinezony, np. przypominające zwierzątka. Wystarczy dorysować dziecku wąsy i nos a przemieni się w kotka. A po balu strój może w dalszym ciągu wykorzystywać, np. jako wygodne ubranie po domu.
Co ty na to? Stworzenie stroju samemu nie jest takie trudne, jak się może wydawać. Najważniejszy jest pomysł, później idzie już z górki. Nie musisz szaleć, możesz wykorzystać elementy, które masz w domu. Prostym strojem karnawałowym do zrobienia w domu jest np. przebranie ufoludka. Wystarczy, że ubranie dziecka będzie w jednym kolorze (nie musi być koniecznie zielone, kto powiedział, że kosmici nie mogą być różowi lub niebiescy), a na głowie pojawią się czułki - wykorzystaj opaskę, do której dokleisz "patyczki" z kolorowego, sztywnego papieru. W podobny sposób przebierzemy malucha za owada. W czasach, gdy w szafach dziewczynek królują tiulowe spódniczki bez problemu przebierzemy małą damę za baletnicę, wróżkę lub księżniczkę - wystarczy dodać odpowiednie elementy, które możemy zrobić sami albo dokupić za niewielkie pieniądze np. w sieci. Ciekawą alternatywą jest także strój Pippi Pończoszanki - możesz założyć dziecku kilka pozornie niepasujących do siebie elementów garderoby, dodać podkolanówki, buty nie do pary i sterczące warkocze. Gwarantujemy, że przebranie wszystkich zachwyci!
A jak przebrać chłopca? Oprócz wspomnianych wcześniej kosmitów i owadów, proponujemy np. strój szeryfa: właściwie w każdej szafie znajdziemy spodnie, które nie są dresami i koszulę (oczywiście najlepsza byłaby w kratę, ale sprawdzi się także każda inna). Do tego kapelusz i gwiazda - możemy je dokupić, możemy zrobić z kawałka brystolu. Nieobowiązkowym elementem jest kamizelka. Prawda, że proste? Jeśli masz smykałkę do szycia, może spróbujesz przygotować strój Batmana? Bazą jest czarna koszulka i spodnie w tym samym kolorze. Do tego uszyj pelerynę i maskę. Nie zapomnij o charakterystycznym znaczku - możesz go wyciąć z kawałka filcu lub kolorowego papieru.
Wybierasz się do znajomych, którzy organizują przebieraną imprezę i nie wiesz, jak przebrać maluszka? Po pierwsze: wcale nie musisz go przebierać, wszyscy zrozumieją, że niemowlak nie bierze udziału w tego typu atrakcjach. Jeśli jednak zależy ci, aby wyglądał inaczej niż na co dzień postaw na coś wygodnego. W sklepach znajdziesz różnego rodzaju pajacyki w zwierzęce wzorki - w jedną chwilę dziecko może stać się np. tygrysem. Podobnie sprawdzą się też misiowe kombinezony. Pamiętaj, że stroje karnawałowe dla najmłodszych mają być przede wszystkim wygodne, nie przebierajmy ich na siłę.
Doskonałym elementem przebrania są także maski. Bardzo łatwo je zrobić! W papierowym talerzyku wytnij otwory na oczy i nos, z żółtej i pomarańczowej bibuły zrób grzywę - ozdób całość i lew gotowy! Wykorzystując jednorazową zastawę (talerze, miseczki, kubeczki) możesz przygotować wiele różnych masek, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Do talerzyka przyklej kubeczek - będzie nosem psa. Albo wyobraź sobie, że to tułów żyrafy, doklej do szyję i pyszczek. Opcji jest naprawdę całe mnóstwo! Maskę możesz zamontować na gumce lub patyczku.
Przeczytaj: Maska z papieru - jak ją zrobić?
Jeszcze raz przypominamy: pamiętajcie, że najważniejsza jest dobra zabawa. Jeśli wasza córeczka chce być przebrana tak, jak połowa przedszkola - pozwólcie jej na to. Nie doceni tego, że jej strój jest oryginalny, nikt nie ma takiego jak ona, a wręcz przeciwnie, może być jej smutno, że wyróżnia się na tle grupy. Poza tym Elsa nie jest taka zła, jak tupnie nogą to czuć, że nie jest jakąś tam słabiutką księżniczką, ale ma tę moc. Dobrej zabawy!
To także może cię zainteresować: