Biblioteczka czterolatki

Uwielbiam czytać. Czymś naturalnym jest więc dla mnie fakt, że moja córka również chętnie sięga po książki. Jej biblioteczka ciągle się powiększa, jednak są tytuły, do których wraca najczęściej. Poznajcie jej ulubieńców.
Naciśnij mnie i inne Naciśnij mnie i inne archiwum prywatne

Hervé Tullet 'Naciśnij mnie' i inne

Książek Hervé Tulleta chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zachęcona opiniami innych mam, kupiłam "Naciśnij mnie", później było już z górki. "Kolory", "Turlututu. A kuku, to ja!", "A gdzie tytuł?"... Mała H. uwielbia naciskać, przekręcać, potrząsać, śpiewać, pocierać - te książki to doskonała zabawa! Myślałam, że nie sprawdzą się przed snem, że rozbudzą, zamiast wyciszyć. Nieprawda! Czynności, do których angażuje dziecko Tullet są doskonałym wstępem do rozmów podsumowujących miniony dzień, planów na ten kolejny i... nawet nie wiemy, kiedy dziecko przenosi się do krainy snów, gdzie podróżuje razem z Turlututu.

Nie udało nam się zakochać (jeszcze?) w "Książce z dziurą". Podejrzewam, że winny jest jej format - H. jest niewygodnie ją trzymać, a jednak więcej radości sprawia jej, gdy to ona wymyśla, czym jest tytułowa dziura. Książka czeka cierpliwie na drugą szansę.

Bardzo głodna gąsienica i spółka Bardzo głodna gąsienica i spółka archiwum prywatne

Eric Carle 'Bardzo głodna gąsienica' i spółka

Eric Carle to kolejny autor, którego rodzice doskonale znają. Naszą przygodę z jego książkami zaczęliśmy od, kultowej już, "Bardzo głodnej gąsienicy". Moja H. angażuje się w opowieść o tym robaczku, który z apetytem zje i kiełbaskę i lizaczka (najpierw była jedynie słuchaczem, który z uwielbieniem wkładał swoje paluszki w dziurki wygryzione przez gąsienicę, teraz to ona nam "czyta"). "Bardzo głodna gąsienica" to też bardzo dobry wstęp do zabawy - w końcu my też możemy chcieć "skosztować" nasze dziecko. Do wspólnej aktywności zachęcają też inne książki tego autora. W "Pajączku" prześledzimy budowę pajęczyny (ależ ona pięknie błyszczy! Inaczej wygląda w dziennym świetle, inaczej - przy blasku nocnej lampki), w "Biedronce" spotkamy coraz to większe zwierzęta (kartki książeczki rosną razem z nimi).

Różnimisie i Robimisie Różnimisie i Robimisie archiwum prywatne

Agata Królak 'Różnimisie' i 'Robimisie'

H. uwielbia po swojemu czytać te książeczki. Jest i "malowarka" i "bardzo brudny miś, który za dużo skakał po kałużach". Na początku było oglądanie obrazków, teraz - układanie historyjek na temat bohaterów. Obrazki zachęcają także do rysowania. Chociaż te nasze misie są odrobinę... koślawe, tworzenie ich sprawia wiele radości. Są także wyjściem do snucia kolejnych opowieści.

Co wypanda a co nie wypanda' i Co by tu wtrąbić Co wypanda a co nie wypanda' i Co by tu wtrąbić archiwum prywatne

Ola Cieślak 'Co wypanda a co nie wypanda' i 'Co by tu wtrąbić'

Rymowane książeczki, które pomagają dziecku zrozumieć podstawowe zasady dobrego wychowania (urocza panda jest o wiele bardziej przekonująca, niż gderająca mama), a także zabierają w podróż po tygodniowym jadłospisie pewnego głodnego słonia. One także zachęcają do rozmów, fabuła nie kończy się wraz z zamknięciem książki.

Maciej Łazowski, Co się dzieje, kiedy śpisz Maciej Łazowski, Co się dzieje, kiedy śpisz archiwum prywatne

Maciej Łazowski 'Co się dzieje, kiedy śpisz'

Książka, która pomaga rozwiać nocne lęki, pokazuje, jak wygląda świat po zmroku. Urocze obrazki i zabawne opisy sprawią, że dźwięki, które słychać późną porą już nie będą takie straszne - w końcu to tylko dobrze znana sowa, albo przyjazny świetlik. Można próbować odgadywać odgłosy, wszystko to, co nazwane jest mniej straszne. U mojej córki się sprawdziło, noc została oswojona.

Ifi Ude, Zebra Ifi Ude, Zebra archiwum prywatne

Ifi Ude 'Zebra'

'Zebra' to książka, która pomoże rozpocząć dyskusje o inności. Nie ma co ukrywać, pasiasta zebra wyróżnia się na tle mazurskich koni. Ale czy to, że jest inna, znaczy, że jest gorsza? Warto tłumaczyć, że każdy z nas jest inny, różnimy się od siebie, ale mamy także wiele cech wspólnych. Jaś jest wysoki, a Ola ma plamę na twarzy. Czy przez to inaczej się z nimi bawi? Nie ma lepszych, gorszych. Gdyby wszyscy byli tacy sami byłoby nudno.

David McKee, Elmer David McKee, Elmer archiwum prywatne

David McKee 'Elmer'

Wyjątkowy jest także Elmer. To słoń, który zdecydowanie nie jest koloru słoniowego. Jest wielokolorowy, a inni przedstawiciele jego gatunku nie chcą, aby się zmieniał. Bo tylko Elmer potrafi ich rozbawić i sprawić, że każdy dzień jest inny. Historię znamy na pamięć, więc teraz wykorzystujemy tę książeczkę do utrwalania kolorów. Tworzymy też własne wersje Elmera - muszę przyznać, że mój słoń za bardzo słonia nie przypomina, ale z kolorowaniem H. radzi sobie bardzo dobrze ;)

Ramona B descu, Benjamin Chaud, Pomelo jest zakochany Ramona B descu, Benjamin Chaud, Pomelo jest zakochany archiwum prywatne

Ramona Bădescu, Benjamin Chaud 'Pomelo jest zakochany' (i inne)

Jest jeszcze inny słoń, którego lubi moja córka. To Pomelo, zakochany w dmuchawcu posiadacz wyjątkowo długiej trąby. Czytania dużo tu nie ma, są za to urocze ilustracje. H. bardzo często sięga po Pomelo przed snem, widać idealnie przenosi ją w objęcia Morfeusza.

Seria o Kici Koci Seria o Kici Koci archiwum prywatne

Anita Głowińska seria o Kici Koci i Eliza Piotrowska seria o Tupciu Chrupciu

Umieszczam te książeczki razem, ponieważ ich tematyka jest podobna. Kicia Kocia i Tupcio Chrupcio są bardzo bliscy każdemu przedszkolakowi, mają podobne problemy, zainteresowania. Sympatyczne zwierzaki nie zawsze idealnie się zachowują - kotka nie chce sprzątać, a myszka -  jeść. Ich historie pomagają wytłumaczyć to, co dzieje się i w naszym życiu. A maluch czasem chętniej posłucha rodziców Kici Koci, albo Tupcia Chrupcia, niż własnych.

 

biblioteczka czterolatki, książki dla dzieciarchiwum prywatne

"Mamo, lalka musi być na zdjęciu! Ona nie chce jeść, Chrupcio Tupcio jej pomoże!" - jest ratunek dla Barbie ;)

Seria Opowiem Ci, mamo... Seria Opowiem Ci, mamo... archiwum prywatne

Seria 'Opowiem ci, mamo...'

Książki, dzięki którym dzieci mogą opowiadać nam wyjątkowe historie, możemy razem snuć opowieści. Chociaż na naszych półkach goszczą też popularne "Miasteczko Mamoko" i seria o Ulicy Czereśniowej, to H. wybiera właśnie te książki, nawiązujące do kultowej już serii 'Poczytaj mi, mamo'. Znajdziemy tu tekst, ale jest on raczej dodatkiem do obrazów - które są naprawdę szczegółowe. Wyszukiwanie drobiazgów to także jedno z ulubionych zajęć mojej córki, jest w tym mistrzem! A mi przypominają się czasy, gdy wpatrywałam się w plakat szukając Wally'ego :)

Ludwig Bemelmans, Madeline w Paryżu Ludwig Bemelmans, Madeline w Paryżu archiwum prywatne

Ludwig Bemelmans 'Madeline w Paryżu'

To jedna z tych "długich" książek, którą lubi H. Cieszę się, że po nią sięga, bo dzięki temu i ja mogę przenieść się do cudownej krainy dzieciństwa - uwielbiałam oglądać bajki o przygodach małej Madeline! Czyta się szybko i przyjemnie, a jedna historia przed snem pomaga się wyciszyć.

wiersze dla dzieci wiersze dla dzieci archiwum prywatne

Inne

Oczywiście w naszym domu nie brakuje różnego rodzaju wierszy, czy innych książek dla dzieci. Ale to po te, które tu opisałam, H. sięga najczęściej - inne mogą być, też ją interesują, ale gdy sama wybiera, stosik tworzy się z tytułów tu wypisanych. Może kiedyś będzie miała innych ulubieńców ("Mały Książę" i "Dzieci z Bullerbyn" czekają), ale dziś chętniej sięga po pozycje, w których dominują obrazki, dzięki którym sama może snuć wyjątkowe opowieści - a my uwielbiamy jej słuchać!

A jakie książki lubią Wasze dzieci? Czekam na komentarze, może znajdzie się jakiś nowy ulubieniec małej H. :)

 

książki dla dzieciarchiwum prywatne

 

biblioteczka czterolatki, książki dla dzieciarchiwum prywatne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.