Przedszkolak - najnowsze artykuły
-
Bluzka przeszkadza, golf dusi. Wysoka wrażliwość to nie zaburzenie
Są takie dzieci, które czują bardziej. Czasem mocniej, głębiej, subtelniej, z większą uważnością. Są wyczulone na emocje swoje i innych ludzi. Wydają się nieśmiałe, wycofane, ale wcale tak nie jest. To dzieci wysoko wrażliwe. Jak z nimi postępować, by rozwinęły pełnię swoich możliwości?
-
Zabawki dla dziewczynek. Co kupić na prezent?
Zabawki dla dziewczynek mają sprawiać radość. Powinny inspirować i zachęcać: do zabawy, kreatywności, nauki czy podróży do świata fantazji. Aby tak się stało, zabawka nie powinna być przypadkowa. Musi być też adekwatna do wieku. Dlaczego to takie ważne?
-
Zabawki interaktywne - czym są i jakie mają zalety?
Zabawki interaktywne bawią, uczą i stymulują rozwój. Jakie jeszcze mają zalety i czym się kierować, wybierając zabawkę dla dziecka?
-
Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? "Wujek, ty mi pokaż tego bociana, co w lutym lata"
"Nigdy nie używałam nazwy typu sisiorek, zawsze mówiłam, że chłopcy mają penisy, a dziewczynki pochwy" - mówi matka kilkulatków. Seksualność to nie temat tabu, to część naszego życia. Trzeba o tym powiedzieć, kiedy tylko dziecko zaczyna zadawać pytania. I trzeba zawsze mówić prawdę. To się opłaca.
-
Odkładać książkę na miejsce? Po co, mama zawsze znajdzie. Pedagog: Już dwulatki powinny mieć obowiązki
Czy dawanie dzieciom nagród za zamiatanie podłogi i układanie swoich ubrań w szafce jest w porządku? Jak motywować dzieci do tego, aby bezinteresownie brały udział w życiu domowym? Pedagog: Potrzeba wielkiego nakładu cierpliwości.
-
Zabawy na urodziny, które sprawią, że będzie to udana impreza
Zabawy na urodziny muszą być dopasowane do wieku, możliwości dzieci i otoczenia, a także liczebności danej grupy. Zapraszając dzieci na urodzinowe przyjęcie warto przemyśleć plan takiej imprezy, by dzieci zostały odpowiednio zaangażowane w różne działania. Większość zabaw jest dość uniwersalna, będą dobre zarówno dla dzieci w wieku czterech, jak i sześciu lat. Zobaczcie nasze propozycje!
-
Zabawki kreatywne dla chłopców i dziewcząt. Dlaczego warto w nie zainwestować?
Zabawki kreatywne rozwijają wyobraźnię, motywują do twórczej zabawy, uczą i wspierają rozwój manualny. Zobacz, jakie zabawki kreatywne warto wybrać dla swojego dziecka.
-
Nie dam ci! Jesteś głupia! Oddawaj! No i po ciszy. Jak reagować na kłótnie rodzeństwa?
- Częste sytuacje konfliktowe, kłótnie mogą być wyrazem tego, że system (rodzina, przedszkole, szkoła), w którym funkcjonujemy, nie działa prawidłowo. Dlatego warto przyjrzeć się szerzej naszemu życiu. System, który "nie zna" innych strategii na okazywanie bliskości czy radzenie sobie z różnicami, będzie "tworzył" napięcia - mówi psycholog Dominika Borowska-Stasica.
-
Pierwsze dni w przedszkolu. Psycholog: Nie malowałabym zbyt różowego obrazu. W przedszkolu nie zawsze jest miło
- Nie przywiązujmy się do tego, jak dziecko na początku reaguje na przedszkole. Dziecko, które dzisiaj nie chce zostać w przedszkolu samo, bez rodzica, za tydzień może tego rodzica tam w ogóle nie potrzebować. Ono mówi o tym, co jest teraz - o tym jak oswajać dzieci z przedszkolem mówi Agnieszka Stein, psycholog, autorka książki "Akcja adaptacja. Jak pomóc dziecku i sobie w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem".
-
Co zamiast przedszkola?
Na jakich zasadach działają punkty opiekuna dziennego i klubiki dziecięce? Czym różnią się od żłobka lub przedszkola? Gdzie ich szukać? Sprawdź, co warto wiedzieć.
-
Mama pokazała paragon ze smażalni nad morzem. Cena ryby powala
-
Kolejne dzieci zmarły po wzięciu udziału w niebezpiecznym wyzwaniu z TikToka. Rodzice złożyli pozew
-
Zamontowała kamerę w pokoju dzieci. Usłyszała, o co córka prosiła w nocy brata. "Mówię do ciebie"
-
Billboardy w Polsce pytają kobiety: Gdzie te dzieci? Tata z TikToka nie wytrzymał
-
Dziecko ze związku siostry z bratem żyło tylko dwie godziny. Miało "ciężką wrodzoną rybią łuskę"
- Od którego roku życia dziecko może zostać samo w domu? Rodzice nie zgadzają się z przepisem prawnym
- Nabór wniosków w programie Dobry Start - do kiedy? Do ZUS trafiło już 470 tys. wniosków
- Duże zmiany w szkołach od września. Chodzi nie tylko o nowe przedmioty
- Ranking szkół ponadpodstawowych 2022. Uczniowie walczą teraz o miejsce w tych placówkach
- Julia Pastrana - najsłynniejszy przypadek z syndromem wilkołaka. Niedawno grupa dzieci też się z nim zmagała
-
Pierwsze tygodnie w przedszkolu
Czas robi swoje. Ta zasada idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola.
-
Wróżka zębuszka - kim jest, jak wygląda, kiedy przychodzi i w czym pomaga?
Wróżka zębuszka przychodzi, gdy dziecko traci zęby mleczne. Skrada się w nocy i wyciąga spod poduszki ząbek, a w zamian zostawia podarunek lub pieniądze. Ta baśniowa postać sprawia, że dzieci lepiej znoszą trudy związane z wypadaniem mleczaków.
-
"Mamo, bo on powiedział kura przez w". Co robić, kiedy dziecko przeklina?
Najgorsze wyrazy powtarza w towarzystwie po kilka razy. Cieszy się, kiedy "rzuci mięchem" i zapada konsternacja. Co robić, kiedy dziecko przeklina? Ignorować z nadzieją, że fascynacja wulgaryzmami minie tak szybko jak przyszła? Rozmawiać? Ustalić rodzinny dekalog? Podpowiedzieć "łagodniejsze" zamienniki?
-
Rolki dla dzieci - jaki wybrać model i od kiedy można zacząć naukę?
Rolki dla dzieci powinno się wybierać w oparciu o konkretne parametry, wśród których najbardziej istotne jest dopasowanie odpowiedniego modelu do umiejętności dziecka. Na co przede wszystkim zwracać uwagę, by dokonać prawidłowego wyboru?
-
Montessori - na czym polega ta metoda nauczania? Jakie niesie ze sobą korzyści?
Metoda Montessori to system wychowawczy opracowany przez włoską lekarkę i psychologa - Marię Montessori. Na czym polega metoda Montessori i jakie są jej założenia? Czy warto wysłać dziecko placówki funkcjonującej według jej zasad?
-
Hulajnoga dla dzieci to wsparcie rozwoju ruchowego i intelektualnego. Od kiedy uczyć dziecko jazdy na hulajnodze?
Hulajnogi dla dzieci stają się coraz bardziej popularne. I trudno się dziwić - stanowią świetną zabawę, wspierają rozwój dziecka i pozwalają na samodzielne poruszanie się w całkiem szybkim tempie. W jaki model warto zainwestować i od kiedy można dziecko uczyć jazdy na hulajnodze?
-
Sylaby, dzielenie na sylaby i zabawy wprowadzające do nauki czytania
Sylaby czyli zgłoski, stanowią jedną ze składowych części wyrazu. Nauka czytania poprzez rozróżnianie całych sylab jest bardzo popularną i skuteczną metodą. Jak można uczyć się sylab przez zabawę?
-
Stroje karnawałowe dla dzieci
Ostatni tydzień karnawału to czas wielu imprez. W przedszkolach organizowane są bale przebierańców, dzieci chodzą na różne tematyczne zabawy. Stroje karnawałowe dla dzieci pojawiają się w wielu hipermarketach, ale nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Szukasz inspiracji na przebranie karnawałowe dla dziecka? Tu znajdziesz coś dla siebie
-
Jak pomóc dzieciom w zdobywaniu wiedzy na temat przyrody?
Nasze dzieci mają szansę żyć bardziej świadomie i ekologicznie niż my, kiedy byliśmy w ich wieku. Warto, by jak najszybciej dowiedziały się, jak najwięcej. Ale jak nauczyć dzieci szanowania natury i jak pomóc im w zdobywaniu wiedzy na temat świata i przyrody? Podpowiadamy.
-
Grzeczne dzieci nie istnieją. Czy dziecko ideał to powód do niepokoju? Ekspert wyjaśnia
Nie płacze, nie sprawia kłopotu, nie złości się, wypełnia wszystkie polecenia. Dziecko ideał, czy raczej powód do niepokoju?
-
Dziecko się złości? Co to może oznaczać? "Jestem zły, bo nie mogę być smutny"
W naszej kulturze przyjęło się, że złość jest czymś niepożądanym, że to uczucie, którego nie tylko nie wolno ujawniać, ale nawet przeżywać. A przecież złość jest takim samym uczuciem, jak każde inne. To zdrowa reakcja, która jest odpowiedzią na brak, przeszkodę lub na bezsilność. Oznacza, że jakaś nasza ważna potrzeba nie została zaspokojona.
-
Dzień Przedszkolaka 2018 - maluchy dziś świętują!
Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To już kolejny rok, gdy świętują maluchy z całego kraju - wcześniej święto miało zasięg lokalny.
-
Dziecko najgorzej zachowuje się przy matce? Psycholog: Czasem przy ojcu. Dziecko wybiera sobie rodzica, przy którym zmienia zachowanie
W przedszkolu bez zarzutów, przy babci i niani spokojne, dopiero przy mamie puszczają blokady. To klasyka, że dzieci najgorzej zachowują się przy matkach. - 95 proc. to znój, ryki, walka - mówi jedna z mam. Dlaczego tak się dzieje?
-
"Mamo, chcę lizaka". Pediatra: Ustal, że nie kupujecie cukierków przy kasie. 7 sposobów jak skutecznie powiedzieć "NIE"
- Spróbujcie postawić się w sytuacji dzieci. Są bombardowane reklamami i kuszone atrakcyjnymi opakowaniami, które znajdują się w sklepach na wysokości ich oczu - czytamy w książce "Mały Smakosz". Dzieci tyją na potęgę - to fakt. Nie dawaj słodyczy. Mów "NIE". Jak? Podajemy 7 sposobów.
-
Naga Kurdej-Szatan śpiewa z córką w wannie. Za dużo na pokaz? "Za duże dziecko na takie kąpiele"
"Dwie zdolniachy" - komentują ludzie pod filmem, na którym aktorka śpiewa i kąpie się w wannie z kilkuletnią córką. Inni zastanawiają się: Po co pokazywać coś tak prywatnego jak kąpiel?
-
Czy wycinać migdałki? Laryngolog: Dzieci chodzą niedoleczone i coraz więcej kwalifikuje się do zabiegu
Co dziesiąte dziecko w Polsce ma usuwane migdałki. O tym, czy można uchronić dziecko przed zabiegiem i na ile skuteczne są metody leczenia zachowawczego, rozmawiamy z laryngologiem, dr. n. med. Wojciechem Kukwą.
-
Walka z robaczycą: pranie i prasowanie wszystkiego, łącznie z zasłonami. Co jeszcze trzeba robić?
Sezon na "przedszkolne" pasożyty rozpoczęty. Jaka robaczyca najczęściej występuje u dzieci i z czym muszą zmierzyć się rodziny, które podejmą walkę z pasożytami?
-
Czy twoje dziecko się wysypia? W internecie burza! [WASZYM ZDANIEM]
Ile powinien spać przedszkolak czy pierwszoklasista, a ile rzeczywiście śpi? Temat snu rozbudził mocno facebookowe mamy.
-
Przedszkole od A-Z: jak przygotować się na debiut dziecka?
Debiut przedszkolny waszego malucha to ważny moment i dla was, i dla niego. Jak pomóc dziecku dzielnie pokonać pierwsze trudności?
-
Retro zabawy plenerowe [wszywka do pobrania]
W co się bawić z dziećmi w plenerze? Pobierz i wydrukuj pomysły na zabawy z Miesięcznika "Dziecko".
-
Książki dla dzieci, czyli co czyta przedszkolak
Książki dla dzieci to temat rzeka. Uwielbiam czytać, cieszę się, że po książki tak chętnie sięgają także moje dzieci. Czasem jest to oglądanie obrazków, czasem opowiadają, o czym jest dana lektura. Po książki sięgamy przed snem, w leniwe popołudnia - są na wyciągnięcie ręki, możemy przenosić się do różnych krain kiedy tylko mamy na to ochotę.
-
Rekrutacja do przedszkoli 2017 - harmonogram, dokumenty i zasady rekrutacji
Zazwyczaj miesiącem rekrutacji do przedszkoli to marzec. Rekrutacja do przedszkoli 2017 wypada wyjątkowo późno - elektroniczna rejestracja rozpoczęła się w ostatnim tygodniu marca. Wielu sześciolatków zostaje w przedszkolnych zerówkach, a co za tym idzie - w wielu przedszkolach dla trzylatków zostaje tylko jedna grupa (albo oddziału dla najmłodszych nie ma w ogóle).
-
Co jest w tekstach piosenek przedszkolaków? Seksizm w czystej postaci. Pedagog łapie się za głowę
W przedszkolu chłopcy śpiewają: "Można zawojować światem, tylko trzeba być chłopakiem". A dziewczynki: "Można wzdychać godzinami, można płacić uśmiechami". "Ten tekst nie jest zabawny" - komentuje pedagog.
-
"Pospiesz się", "bądź grzeczny". Szkodliwe teksty rodziców, które przedszkolanki regularnie słyszą w szatni
Co rodzice robią i mówią w szatni podczas przyprowadzania i odbierania dziecka do przedszkola? I dlaczego nie zawsze jest to dobre? Przyglądamy się standardowym sytuacjom i radzimy, co można robić i mówić zamiast.
-
Stroje karnawałowe - zrób je samodzielnie
Bal przebierańców to ważne wydarzenie, co wtedy, gdy żadna z gotowych kreacji nie podoba się dziecku? Warto stroje karnawałowe zrobić samodzielnie. To o wiele prostsze, niż może się wydawać, a satysfakcja ogromna! Przebranie karnawałowe DIY to powód do dumy zarówno dla jego twórcy, jak i malucha, który będzie je nosić.
-
Po co dziecku przedszkole?
W przedszkolu dziecko zetknie się w nowymi wymaganiami, zasadami, zwyczajami. Jeśli wszystko odbywa się w atmosferze szacunku, takie doświadczenie może być dla niego bardzo pozytywne.
-
Ma 5 lat, a kozłuje jak zawodowiec. Mała Wiktoria ma niezwykły talent [WIDEO]
Choć Wiktoria trenuje z dziewczynkami w przedziale wiekowym od 8 do 12 lat, dzięki swoim umiejętnościom wcale nie odstaje od drużyny. Mama dziewczynki zdradziła, że koszykówka to nie pierwsze zajęcia sportowe, na które uczęszczała jej córka.
-
Lekarze nie dawali mu szans. Trudno uwierzyć, jak po 6 latach wygląda ten chłopiec z wodogłowiem
Kiedy lekarze stwierdzili u płodu wodogłowie, przekonywali matkę, by usunęła ciążę, ponieważ dziecko, które przyjdzie na świat, w "najlepszym wypadku" będzie sparaliżowane. Jillian nie poddała się i udowodniła lekarzom, że o kochane osoby warto walczyć.
-
Pani doktor i jej słodki pacjent. Tak uroczego badania jeszcze nie widziałaś
Czas dzieciństwa to czas poszukiwań. Wiele dzieci myśli o tym, co chce robić w przyszłości. Ta dziewczynka postanowiła sprawdzić się w roli weterynarza. Jej pierwszym pacjentem został uroczy pies.
-
"Żadna plansza czy atlas nie zastąpią dotyku liścia". Opowieść przedszkolanki o tym, dlaczego warto "wyprowadzić dzieci do lasu" [I PIĘKNE ZDJĘCIA]
To nie Skandynawia, to Staszów. - Wyjeżdżamy do lasu, żeby dzieci mogły być w kontakcie z naturą, poznawać siebie, dodawać sobie sił i czerpać z mocy przyrody. Mamy za sobą trzy wyprawy, w tym jedną po zmroku. Każda przynosi mnóstwo emocji i przemyśleń - opowiada koordynatorka projektu "Zachwyt w przedszkolu".