Bakteria Escherichia coli (E. Coli) - czym jest, jakie są objawy zakażenia i jak się przed nią chronić?

Bakteria Escherichia coli, nazywana również pałeczką okrężnicy, jest jedną z bardziej niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu, ponieważ sprzyja rozwojowi wielu różnych chorób. Największe zagrożenie stanowi dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Najczęściej zakażenie powstaje po wypiciu zatrutej wody. Ale to nie jedyna przyczyna. Gdzie jeszcze czyha na nas niebezpieczeństwo zakażenia się tą bakterią?

Czym jest bakteria Escherichia coli?

W naszym organizmie znajduje się mnóstwo różnorodnych bakterii. Ich obecność w odpowiedniej ilości jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, uczestniczą one w rozmaitych procesach wewnętrznych. Sytuacja staje się niebezpieczna, gdy równowaga zostaje zaburzona i mikroby wywołują zagrożenie dla zdrowia i życia. Takie ryzyko powoduje bakteria Escherichia coli (E. Coli), nazywana również pałeczką okrężnicy, która jest jedną z bardziej niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej odkrywcy - Theodora Eschericha, pediatry i bakteriologa austriackiego pochodzenia.

Jak wyglądają bakterie E. coli? Są to bardzo ruchliwe, urzęsione, gram-ujemne podłużne "pałeczki", mające wymiary 0,5-3,0 µ, a ich ilość w fekaliach sięga nawet 109 komórek na gram. W odpowiednich warunkach pełnią wiele pożytecznych funkcji w ludzkim organizmie. Stanowią część flory bakteryjnej w jelicie grubym, gdzie uczestniczą w produkowaniu witamin z grupy B oraz witaminy K, a także wspierają rozkład spożywanego pokarmu. Zagrożenie dla człowieka stanowi ich obecność w wodzie (wykrycie E. coli w wodzie oznacza wysoki poziom zanieczyszczenia) lub w ziemi, co w połączeniu ze zdolnością szybkiego rozmnażania sprzyja pojawianiu się różnych chorób. Najtrudniej zakażenie tą bakterią przechodzą dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Bakteria Escherichia coli - gdzie się znajduje i jak można się nią zakazić?

Na zakażenie bakterią E.coli narażeni są szczególnie mieszkańcy ciepłych krajów lub turyści odwiedzający egzotyczne państwa - gorący klimat sprzyja rozwojowi bakterii. Zakażenie wywołuje najczęściej wypicie nieprzegotowanej wody lub picie napojów albo drinków z dodatkiem lodu, który zrobiony został z zakażonej wody.

Zakażenie równie często pojawia się także po spożyciu nieumytych warzyw i owoców. Kolejnym jej źródłem może być surowe mięso (wołowina). Warto kupować pasteryzowane soki, ponieważ te surowe również mogą zawierać bakterie. Escherichia coli mogą się także pojawić w mleku i nabiale. Zdarzają się też przypadki, gdzie zakażenie może być spowodowane bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami hodowlanymi, szczególnie z bydłem.

Bakterią E. coli można się zakazić nie tylko z jedzenia i picia. Równie powszechną przyczyną jest brak właściwej higieny okolic intymnych lub podcieranie się w nieprawidłowy sposób - od odbytu do cewki. Obie sprawy skutkują przedostaniem się bakterii prosto do cewki moczowej, co powoduje zakażenie pęcherza moczowego. Zakażenie tego typu leczy się antybiotykiem, który należy zazwyczaj przyjmować przez kilka dni. Po zastosowaniu leku objawy zaczynają ustępować. Niestety, martwić może to, że w przypadku niektórych pań, mimo terapii antybiotykowej i zaleczenia bakterii, choroba ma tendencję do nawracania.

Obecność tej bakterii w moczu sprawdza się na podstawie ogólnego badania moczu.

Bakteria Escherichia coli - objawy

Wiedząc w jaki sposób można zakazić się bakterię E.Coli, należy poznać charakterystyczne objawy zakażenia. Warto dodać, że pierwsze symptomy mogące wskazywać na zatrucie najczęściej są zauważalne co najmniej po 12 godzinach.

Wśród najczęściej wymienianych objawów zakażenia bakterią dróg pokarmowych należą:

  • wymioty i nudności,
  • wodnista biegunka, czasem z dodatkiem krwi,
  • silne bóle brzucha, niekiedy o charakterze skurczowym,
  • gorączka,
  • ogólne zmęczenie i kiepskie samopoczucie,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy.

Wśród najczęściej wymienianych objawów zakażenia bakterią dróg moczowych należą:

  • częsta potrzeba oddawania moczu oraz nagła potrzeba oddawania moczu z parciem trudnym do powstrzymania;
  • oddawanie moczu w czasie nocy,
  • szczypanie, pieczenie w czasie oddawania moczu,
  • ból pęcherza moczowego i ból w okolicy podbrzusza,
  •  inny odcień i zapach moczu,
  • obecność krwi w moczu.

Bakteria Escherichia coli - jak uchronić się przed zakażeniem?

Całkowita ochrona przed bakteriami jest praktycznie niemożliwa, ale na pewno warto zminimalizować ryzyko zakażenia. Należy przywiązywać szczególną uwagę do czystości i zachować higienę w czasie sporządzania posiłków - chodzi przede wszystkim o dokładne mycie warzyw i owoców zarówno przed obieraniem, jak i po. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie w lodówce (lub w innym miejscu) produktów surowych i gotowanych. To samo dotyczy przygotowywania mięsa - trzymajmy je z dala od innych produktów, myjmy ręce przed przyrządzaniem i po wrzuceniu surowego mięsa na patelnię czy do piekarnika.  Starajmy się nie spożywać niedopieczonego mięsa. Nabiał kupujmy u sprawdzonego dostawcy.

Higienę należy zachować także w stosunku do siebie samego - myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem i jedzeniem jakiekolwiek przekąski. Zachowajmy czystość we własnym mieszkaniu, dbając o systematyczną dezynfekcję urządzeń sanitarnych.

Omijajmy szerokim łukiem wodę z nieznanego źródła, szczególnie na wakacjach w egzotycznych krajach. Pamiętajmy także, że nie tylko woda może być siedliskiem bakterii, ale również kostki lodu, które są z niej wykonane.

To także może cię zainteresować:

Najczęstsze problemy z brzuchem u dzieci - jak sobie z nimi radzić

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.