Łóżeczko turystyczne - co to, na co zwracać uwagę przy zakupie

Łóżeczko turystyczne to takie dziecięce łóżko, które można w łatwy sposób złożyć i przenieść lub przewieźć. Przyda się nie tylko podczas wyjazdów, może być też bezpiecznym miejscem do którego odłożymy malucha np. gdy robimy coś w kuchni. Jak wybrać łóżeczko turystyczne dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Łóżeczko turystyczne: kiedy warto kupić

Składane łóżko przyda się osobom, które często podróżują z dzieckiem, a w miejscach, w których nocują zdarza się, że nie ma miejsca do spania odpowiedniego dla dziecka. Wyjeżdżając na wakacje warto zapytać w hotelu czy ośrodku wczasowym, czy na jego wyposażeniu znajdują się łóżeczka dla dzieci, które można wypożyczyć. Jeżeli ktoś nie podróżuje często, a w ośrodkach, w których nocuje nie ma możliwości wstawienia do pokoju dziecięcego łóżeczka, warto pożyczyć łóżko turystyczne od kogoś znajomego.

Oprócz wyjazdów w nieznane miejsca, łóżeczko turystyczne może przydać się również wówczas, gdy dziecko często zostaje na noc u dziadków. W takiej sytuacji można też pomyśleć o zakupie zwykłego, niedrogiego łóżeczka, które może mieć swoje stałe miejsce.

Łóżeczko turystyczne często pełni także rolę kojca, do którego odkładamy malucha, np. gdy chcemy mieć go na oku, a musimy zając się czym innym.

Wyprawka dla noworodka: na co zwracać uwagę podczas jej kompletowania?

Dlaczego warto kupić łóżeczko turystyczne?

Łóżeczko turystyczne to akcesorium, które ma wiele zalet. Przede wszystkim posiadając łóżeczko turystyczne można podróżować z dzieckiem w dowolne miejsce na świecie i nie martwić się, czy na miejscu będzie dostępne bezpieczne i wygodne miejsce do spania dla dziecka. Poza tym, dziecko ma możliwość spania w znanym sobie miejscu, dzięki czemu można uniknąć kłopotów z zasypianiem i przesypianiem nocy. Łóżeczko turystyczne może się przydać również w miejscu zamieszkania - to doskonała przestrzeń do spania dla maluszków, z którymi przyjeżdżają goście.

Mimo zalet, łóżeczka turystycznego nie warto kupować, jeżeli nie ma się pewności, że będzie ono potrzebne podczas wielu podróży. Należy pamiętać, że małe dzieci rosną bardzo szybko, więc łóżeczko może nie zostać użyte więcej niż kilka razy. Łóżko turystyczne nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują sporą ilością miejsca w domu czy mieszkaniu, ponieważ nawet po złożeniu niektóre modele zajmują trochę miejsca.

Pamiętajmy także, że łóżeczko turystyczne nie powinno na co dzień zastępować tradycyjnego łóżeczka, m.in. ze względu na grubość materaca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka turystycznego?

W przypadku wybierania łóżeczka turystycznego dla dziecka najważniejsze są komfort i bezpieczeństwo malucha. Mebel powinien posiadać atesty, które gwarantują, że został wykonany z materiałów wysokiej jakości i jest odpowiedni dla dzieci. Łóżko powinno być stabilne i solidne, a materiały, z których wykonano stelaż, materac i siatkę muszą być porządne i wytrzymałe. Jeżeli łóżeczko jest wyposażone w niewygodny, złej jakości materac, warto rozważyć zakup osobnego materaca. Kupując składane mebel należy koniecznie przyjrzeć się jego długości, ponieważ wiele łóżek tego typu jest krótszych niż standardowe.

Warto również zwrócić uwagę na mechanizm rozkładania i składania. Łóżeczko powinno się łatwo montować, co należy sprawdzić oglądając łóżeczka w sklepie przed zakupem. Istotny jest również rozmiar i jego waga po złożeniu - żeby było wygodne do przenoszenia i przewożenia nie może być zbyt ciężkie i powinno być jak najbardziej poręczne. Należy również sprawdzić, czy łóżeczko po złożeniu zmieści się do bagażnika albo zakątka, w którym ma być przechowywane. Najlepiej, żeby było dodatkowo wyposażone w pokrowiec ochronny, w którym łatwiej je przenieść i przechowywać. Niektóre łóżeczka mają nawet uchwyty albo kółka, dzięki którym przenoszenie jest jeszcze prostsze. To szczególnie ważne w przypadku podróżowania pociągiem czy autobusem.

Łóżeczka turystyczne najczęściej przypominają kształtem te standardowe, ale są też takie, którym bliżej do gondoli - zanim wybierzecie model, zastanówcie się, w jakich sytuacjach najczęściej będziecie korzystali z takiego łóżeczka.

Jakie dodatkowe akcesoria mogą okazać się przydatne?

Jakość wykonania i funkcjonalność łóżeczka są najważniejsze, jednak jeśli do wyboru jest więcej modeli spełniających podstawowe oczekiwania, można przyjrzeć się dodatkom, jakie są dołączane do takich przenośnych łóżeczek. Szczególnie przydatna może się okazać kieszeń albo mała szufladka na dziecięce drobiazgi. Praktycznym dodatkiem jest również parawanik, którym osłania się łóżeczko przed światłem, gdy dziecko idzie spać. W przypadku łóżeczka niemowlaka przyda się także przewijak. Do niektórych łóżeczek turystycznych dołączane są akcesoria, takie jak karuzela czy wiszące zabawki, jednak należy pamiętać, że takie dodatki zwiększają wagę i zmniejszają poręczność łóżka (a to ma znaczenie, gdy będzie nam często towarzyszyło w podróży), a na pierwszym miejscu zawsze powinna stać jakość i bezpieczeństwo dziecka.

O łóżeczka turystyczne zapytaliśmy Ewę Łukasik, Głównego specjalistę ds. opiniowania produktów dziecięcych, Instytut Matki i Dziecka, epozytywnaopinia.pl

  • Tego typu produkt przydaje się bardzo, gdy rodzice/opiekunowie często się z dzieckiem przemieszczają. Ten produkt jest praktyczny dla rodziców niemowlęcia pod warunkiem, że jest wyposażony w dwa poziomy dna i przewijak, dość twardy materacyk, a dla starszego dziecka - gdy ma otwierany na zamek szczyt lub bok.
  • Warto przeanalizować wszystkie elementy potencjalnie niebezpieczne w produkcie, by zostawiając w nim malucha nic się nie wydarzyło. Jeśli chcemy kupić łóżeczko turystyczne zamiast tradycyjnego, zwróćmy uwagę na szczeble z drewna, które pozwalają dziecku na samodzielne wspinanie się i pionizowanie, co nie jest możliwe w kojcach siatkowych.
  • Kupując łóżeczko turystyczne trzeba zwrócić uwagę na posiadane atesty dla surowców i konstrukcji, na stabilność produktu, posiadanie kółek z blokadą i wymiary, by były komfortowe dla dziecka.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA