Oznaki ciąży. Hormonalna rewolucja!

Te malutkie cząsteczki chemiczne mają na nas ogromny wpływ.

Hormony to substancje chemiczne wytwarzane przez gruczoły dokrewne, przenoszone przez krew. Regulują one procesy biochemiczne zachodzące w tkankach organizmu.

Mają ogromny wpływ na pracę wszystkich narządów ciała, a także nasze uczucia i zachowanie. Można je porównać do posłańców przenoszących ważne informacje w odległe obszary. Są hormony stresu i hormony macierzyństwa, hormony kobiecości i hormony męskości.

Za cyklem cykl

Hormony towarzyszą nam od narodzin (a nawet od życia płodowego) aż do śmierci. Są jednak momenty przełomowe, gdy ich obecność szczególnie się zaznacza. Pierwszą burzą hormonalną jest okres dojrzewania. Dochodzą wtedy do głosu hormony płciowe, czyniące z dziecka mężczyznę lub kobietę. Od tej chwili pozostajemy w ich władaniu. To dzięki nim co miesiąc obraca się koło cyklu menstruacyjnego.

Największe znaczenie w cyklu mają gonadotropiny wydzielane przez przysadkę (FSH i LH) oraz estrogeny i progesteron, wytwarzane głównie przez jajniki. Najpierw pod wpływem FSH i wysokiego poziomu estrogenów rośnie pęcherzyk jajnikowy zawierający komórkę jajową (w połowie cyklu pęcherzyk pęknie i zostanie ona uwolniona). LH stymuluje następnie działanie ciałka żółtego w jajniku, wytwarzającego progesteron, hormon dominujący w drugiej fazie cyklu. Progesteron przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, stężenie progesteronu spada, a to staje się sygnałem do złuszczania śluzówki macicy, czyli krwawienia miesiączkowego.

Od pierwszego dnia miesiączki zaczyna się kolejny cykl.

Czas burzy

Jeśli jednak jajo zostanie zapłodnione, czeka cię prawdziwa rewolucja hormonalna.

Hormony, zwłaszcza w zwiększonych, "ciążowych" stężeniach, wpływają na nasze myśli i odczucia. Estrogeny budzą w nas instynkt gniazdowy, pod którego wpływem urządzamy mieszkanie na przyjęcie dziecka. Progesteron wycisza emocje, pozwala się skupić na ciąży. Prolaktyna zmniejsza twoje zainteresowanie seksem i kieruje uwagę na dziecko.

Adrenalina może spowodować, że w czasie porodu poczujesz ogromny lęk lub wręcz przeciwnie, złość przeradzającą się w agresję, która doda ci siły. Wydzielające się podczas porodu endorfiny wyzwalają euforyczne poczucie szczęścia i przypływ energii po narodzinach dziecka. A gdy maluszek będzie już na świecie, hormony macierzyństwa pomogą ci je wykarmić i przetrwać nieprzespane noce.

Więcej urody, mniej urody

Pod wpływem zmian hormonalnych wiele kobiet w ciąży pięknieje i rozkwita. Zawdzięczają to estrogenom - hormonom kobiecości. Dzięki nim powiększają się piersi, zaokrąglają biodra i ramiona, sylwetka nabiera kobiecego kształtu, włosy stają się gęstsze i błyszczące, a skóra gładsza. Niestety, progesteron trochę tej urody odbiera. Pod jego wpływem intensywniej pracują gruczoły łojowe i potowe, przez co włosy łatwiej się przetłuszczają, a na skórze mogą pojawić się zapomniane od wczesnej młodości wypryski.

Kolejny hormon, którego działanie może się objawić na twarzy, to melanotropina produkowana przez działającą na zwiększonych obrotach przysadkę mózgową. Stymuluje ona wytwarzanie melaniny - brązowego barwnika skóry. Wskutek tego ciemnieją pieprzyki, otoczki brodawek i podłużna linia poniżej pępka, pojawiają się przebarwienia i charakterystyczne plamy ciążowe na twarzy.

Hormony a ciąża

Gonadotropina kosmówkowa (HCG)

Jest wydzielana przez komórki trofoblastu zarodka już od 7-10 dnia od zapłodnienia. Stymuluje ciałko żółte jajnika do dalszej produkcji progesteronu, co sprawia, że nie dochodzi do złuszczenia śluzówki macicy i pozwala na utrzymanie ciąży. Pobudza również wytwarzanie testosteronu w jądrach płodu, wpływając na różnicowanie się męskich narządów płciowych. Stężenie HCG jest najwyższe w pierwszych trzech miesiącach ciąży, potem stopniowo spada.

Progesteron

Żeński hormon płciowy, który przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja płodowego, jest niezbędny do utrzymania ciąży (niedobór może spowodować poronienie). Progesteron jest również odpowiedzialny za wiele dolegliwości ciążowych. Pod jego wpływem rozluźniają się mięśnie gładkie układu pokarmowego, moczowego i rozrodczego, co przyczynia się do takich dolegliwości jak zgaga, zaparcia, wzdęcia czy kłopoty z oddawaniem moczu. Wpływa również na zatrzymanie płynów w organizmie. Chroni mięsień macicy przed przedwczesną czynnością skurczową. Pobudza do pracy gruczoły piersiowe. Podczas ciąży poziom progesteronu wzrasta prawie stukrotnie. Przed porodem jego poziom nieco spada, co jest jednym z sygnałów rozpoczęcia akcji porodowej. Dalszy spadek stężenia progesteronu w czasie połogu wiązany jest z występującymi wtedy wahaniami nastrojów i depresją.

Estrogeny

Stymulują wystąpienie drugorzędowych cech płciowych, regulują cykl miesiączkowy, pod ich wpływem w jajniku dochodzi do owulacji. Na równi z progesteronem są niezbędne do utrzymania ciąży. Umożliwiają powiększanie się ciężarnej macicy i rozwój kanalików mlecznych w piersiach. W czasie ciąży ich ilość zwiększa się prawie dziesięciokrotnie. Tak wysoki poziom utrzymuje się aż do porodu, podczas którego uczulają mięsień macicy na działanie oksytocyny. Po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada. Być może dlatego niektóre z nas przeżywają wtedy nastroje depresyjne.

Relaksyna

Powoduje rozluźnienie więzadeł i stawów, dzięki czemu macica może swobodnie powiększać się, a kanał rodny staje się bardziej elastyczny.

Kortyzol

Spełnia w organizmie różne funkcje, bierze udział w przemianach energetycznych. W ciąży jego poziom wzrasta kilkukrotnie, dzięki czemu organizm ma więcej energii, by sprostać nowym zadaniom. Osłabia również działanie układu immunologicznego, bo inaczej płód byłby rozpoznawany przez organizm jako obca tkanka i odrzucany. Przy okazji łagodnieją na czas ciąży objawy chorób o podłożu immunologicznym, np. astmy.

Adrenalina

Hormon stresu. Mobilizuje organizm do walki lub ucieczki - przyspiesza czynność serca, powoduje wzrost ciśnienia krwi i poziomu glukozy, poprawia ukrwienie narządów. Interesujące jest jej działanie w czasie porodu. Jeśli stres zadziała w początkowej fazie porodu, adrenalina hamuje czynność skurczową. Gdy zaś sprawy zaszły już daleko i dziecko nie da się zawrócić ze swej drogi, wyrzut adrenaliny przyspiesza zakończenie porodu.

Oksytocyna

Powoduje skurcze macicy podczas porodu, połogu i w czasie orgazmu. Jest obecna w organizmie już w czasie ciąży, ale mięsień macicy jest w tym czasie na nią niewrażliwy. Stężenie oksytocyny wzrasta zwłaszcza w drugim okresie porodu. Po porodzie niewielkie dawki tego hormonu uwalniane są podczas ssania i powodują wypływanie pokarmu z piersi. Syntetyczna oksytocyna, podawana dożylnie, jest często stosowana do wywoływania lub wzmacniania skurczów porodowych.

Prolaktyna

Hormon macierzyństwa. W czasie ciąży jej poziom zwiększa się prawie dziesięciokrotnie. Do głosu jednak dochodzi dopiero po porodzie. Bodźcem do jej wytwarzania jest ssanie piersi przez dziecko. Pod jej wpływem wytwarzany jest pokarm. Dodatkowo hamuje owulację i popęd płciowy. Pozwala łagodniej znosić niedogodności związane z opieką nad niemowlęciem. Po zaprzestaniu karmienia jej poziom znacznie spada.

Więcej o: