Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik nie został zafałszowany? Warto przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, kiedy jest najdogodniejszy termin na wykonanie testu ciążowego i co może oznaczać wynik fałszywie pozytywny.

Test ciążowy: jak wybrać odpowiedni produkt?

Kiedy zrobić test ciążowy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które starają się o dziecko lub mają objawy wskazujące na to, że mogą być w ciąży. Jednak zanim zdecydujemy się na wykonanie badania, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak wybrać odpowiedni test ciążowy.

Domowych testów ciążowych na rynku jest dostępnych cała masa. Można je kupić w wielu miejscach: aptekach, ale też drogeriach czy hipermarketach. Do wyboru mamy następujące rodzaje testów:

  • płytkowe - aby go wykonać, trzeba zebrać mocz do jałowego naczynia i z pomocą pipety umieścić kilka kropli w okienku płytki testu,
  • strumieniowe - są one wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, które umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu,
  • paskowe - podobnie jak w przypadku testu płytkowego trzeba zebrać mocz do jałowego naczynia i następnie zanurzyć w nim pasek,
  • cyfrowe - działają tak jak powyższe testy, są za to bardziej czułe.

Wszystkie te testy bazują na wykrywaniu obecnego w moczu hormonu - gonadotropiny kosmówkowej (hCG) - który zaczyna być produkowany w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. 

Kupując test ciążowy, trzeba zwrócić uwagę na jego datę przydatności do użycia. Przeterminowany test może dać zafałszowany wynik. Warto też pamiętać, że domowy test jest jednorazowy - nigdy nie wolno powtórnie go używać.

Test ciążowy a wynik fałszywie pozytywny: dlaczego tak się dzieje?

Testy ciążowe, według wskazań producentów, mają nawet 98-99 proc. skuteczności. Oznacza to, że jeśli poprawnie wykonano badanie, to jego wynik jest niemal pewny. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których test ciążowy daje wynik fałszywie pozytywny. Dlatego też, zanim go wykonamy, trzeba bardzo dokładnie przeczytać instrukcję i zastosować się do wszelkich zawartych w niej zaleceń. Czasem nawet mimo to możemy uzyskać fałszywy wynik. O czym może on świadczyć?

Test wykrywa podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się zazwyczaj w trakcie ciąży. Jednak wysokie stężenie tego hormonu może świadczyć także o istnieniu poważnych schorzeń takich jak: torbiele jajników, zaśniad groniasty czy rak kosmówki.

Zobacz też: Test owulacyjny: jak i kiedy go wykonać?

Test ciążowy: wynik negatywny

Test ciążowy daje wysokie prawdopodobieństwo wykrycia ciąży jeśli jest odpowiednio wykonany. Najlepiej zrobić go po terminie kiedy powinna pojawić się miesiączka. Jeśli nie chcesz czekać, wówczas najwcześniej należy wykonać go osiem dni po stosunku. Wcześniejsze wykonanie testu ciążowego może dać wynik negatywny, mimo tego, że doszło do zapłodnienia. Wynik negatywny w zależności od rodzaju testu może być sygnalizowany przez pojawienie się jednej kreski lub minusa (w testach cyfrowych).

Test ciążowy: wynik pozytywny

Test ciążowy wynik pozytywny może również wskazywać fałszywie. Dzieje się tak w przypadku, kiedy kobieta choruje na schorzenia tarczycy lub nerek. Także przyjmowanie niektórych leków może spowodować, że na teście ujrzymy wynik pozytywny mimo braku ciąży. Chodzi tu głównie o leki antydepresyjne lub zastrzyki hormonalne. Często zdarza się, że kobiety w okresie menopauzalnym mogą uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego. 

Wynik pozytywny testu ciążowego objawia się pojawieniem dwóch kresek na teście (lub plusa w przypadku testu cyfrowego).

Zobacz wideo Czy szczepionki są bezpieczne dla kobiet, które planują zajść w ciążę? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Zobacz też: Beta HCG - badanie, dzięki któremu dowiesz się czy jesteś w ciąży. Na czym polega i jakie są normy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.