Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?
Test ciążowy: jak wybrać odpowiedni produkt?
Kiedy zrobić test ciążowy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które starają się o dziecko lub mają objawy wskazujące na to, że mogą być w ciąży. Jednak zanim zdecydujemy się na wykonanie badania, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak wybrać odpowiedni test ciążowy.
Domowych testów ciążowych na rynku jest dostępnych cała masa. Można je kupić w wielu miejscach: aptekach, ale też drogeriach czy hipermarketach. Do wyboru mamy następujące rodzaje testów:
- płytkowe - aby go wykonać, trzeba zebrać mocz do jałowego naczynia i z pomocą pipety umieścić kilka kropli w okienku płytki testu,
- strumieniowe - są one wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, które umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu,
- paskowe - podobnie jak w przypadku testu płytkowego trzeba zebrać mocz do jałowego naczynia i następnie zanurzyć w nim pasek,
- cyfrowe - działają tak jak powyższe testy, są za to bardziej czułe.
Wszystkie te testy bazują na wykrywaniu obecnego w moczu hormonu - gonadotropiny kosmówkowej (hCG) - który zaczyna być produkowany w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu.
Kupując test ciążowy, trzeba zwrócić uwagę na jego datę przydatności do użycia. Przeterminowany test może dać zafałszowany wynik. Warto też pamiętać, że domowy test jest jednorazowy - nigdy nie wolno powtórnie go używać.
Test ciążowy a wynik fałszywie pozytywny: dlaczego tak się dzieje?
Testy ciążowe, według wskazań producentów, mają nawet 98-99 proc. skuteczności. Oznacza to, że jeśli poprawnie wykonano badanie, to jego wynik jest niemal pewny. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których test ciążowy daje wynik fałszywie pozytywny. Dlatego też, zanim go wykonamy, trzeba bardzo dokładnie przeczytać instrukcję i zastosować się do wszelkich zawartych w niej zaleceń. Czasem nawet mimo to możemy uzyskać fałszywy wynik. O czym może on świadczyć?
Test wykrywa podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się zazwyczaj w trakcie ciąży. Jednak wysokie stężenie tego hormonu może świadczyć także o istnieniu poważnych schorzeń takich jak: torbiele jajników, zaśniad groniasty czy rak kosmówki.
Zobacz też: Test owulacyjny: jak i kiedy go wykonać?
Test ciążowy: wynik negatywny
Test ciążowy daje wysokie prawdopodobieństwo wykrycia ciąży jeśli jest odpowiednio wykonany. Najlepiej zrobić go po terminie kiedy powinna pojawić się miesiączka. Jeśli nie chcesz czekać, wówczas najwcześniej należy wykonać go osiem dni po stosunku. Wcześniejsze wykonanie testu ciążowego może dać wynik negatywny, mimo tego, że doszło do zapłodnienia. Wynik negatywny w zależności od rodzaju testu może być sygnalizowany przez pojawienie się jednej kreski lub minusa (w testach cyfrowych).
Test ciążowy: wynik pozytywny
Test ciążowy wynik pozytywny może również wskazywać fałszywie. Dzieje się tak w przypadku, kiedy kobieta choruje na schorzenia tarczycy lub nerek. Także przyjmowanie niektórych leków może spowodować, że na teście ujrzymy wynik pozytywny mimo braku ciąży. Chodzi tu głównie o leki antydepresyjne lub zastrzyki hormonalne. Często zdarza się, że kobiety w okresie menopauzalnym mogą uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego.
Wynik pozytywny testu ciążowego objawia się pojawieniem dwóch kresek na teście (lub plusa w przypadku testu cyfrowego).
Zobacz też: Beta HCG - badanie, dzięki któremu dowiesz się czy jesteś w ciąży. Na czym polega i jakie są normy?
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Pasterka spędza pandemię z dziewięciorgiem dzieci. "Standard życia bardzo się pogorszył"
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód