Jak zajść w ciążę - owulacja, dni płodne, stres. Co ma wpływ na zapłodnienie?

Jak zajść w ciążę? Wiele kobiet zastanawia się, jakie kroki należy podjąć, by starania o dziecko nie okazały się bezowocne. Aby wszystko się udało, w pierwszej kolejności warto dobrze poznać cykl miesiączkowy, który u każdej z kobiet wygląda nieco inaczej.

Zwykle prawdziwym problemem dla par jest to, by ustrzec się przed ciążą, niektórzy jednak głowią się nad tym, jak w nią zajść. Pozornie wszystko wydaje się proste: wystarczy tylko wiedzieć, kiedy kobieta ma dni płodne i w tym czasie uprawiać seks bez zabezpieczeń. W praktyce nie wszystko okazuje się jednak takie oczywiste, zwłaszcza że nawet przy regularnym miesiączkowaniu zdarzają się czasem cykle bezowulacyjne lub jajeczkowanie przesuwa się w czasie na skutek nieprzewidzianych czynników zewnętrznych.

Zobacz też: Zapłodnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?

Jak zajść w ciążę: dni płodne

Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Kobiety muszą mieć świadomość, że w ciągu miesiąca występuje tylko kilka dni, w trakcie których stosunek rzeczywiście może prowadzić do zapłodnienia. Z tego powodu warto jak najczęściej ze sobą sypiać, by zwiększyć jego prawdopodobieństwo, nawet jeśli w czasie konkretnego cyklu doszłoby do nieznacznego przesunięcia owulacji (warto, by do współżycia dochodziło co dwa, trzy dni). Gdy myśli się o tym, jak zajść w ciążę, dni płodne warto oczywiście każdorazowo wyliczać (są do tego przeznaczone specjalne kalkulatory, z których może skorzystać kobieta, która stara się o dziecko). Należy pamiętać, że także kilka dni przed owulacją może dojść do zapłodnienia (dni płodne to zwykle 1-4 przed jajeczkowaniem i 2-3 po nim – to wówczas kobieta ma dużą szansę zajść w ciążę).

Jak zajść w ciążę: owulacja

Jeśli myśli się nad tym, jak zajść w ciążę, owulacja, a raczej jej termin, okazuje się kluczową kwestią. Przy regularnym cyklu miesiączkowym jajeczkowanie przypada na czternasty dzień po wystąpieniu krwawienia. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy miesiączka występuje nieregularnie. W takich wypadkach szczególnie istotna okazuje się obserwacja cyklu i wyliczanie terminu owulacji. Kobieta może się oprzeć chociażby na mierzeniu temperatury ciała, ponieważ w czasie, kiedy następują dni płodne, podnosi się ona nieznacznie (o 0,2 do 0,4 stopni Celsjusza). Aby jednak metoda ta miała sens, pomiaru należy dokonywać codziennie. Innym sposobem na ustalenie daty owulacji jest obserwacja śluzu pochodzącego z pochwy. Kiedy po miesiączce zmienia on swoją konsystencję: staje się przezroczysty i jednocześnie śliski, a zarazem bardzo rozciągliwy, oznacza, że jest to tak zwany śluz płodny (występuje właśnie w dni płodne).

Niektóre kobiety decydują się również na prowadzenie kalendarzyka. Stosując go, zakłada się, że druga połowa cyklu, trwająca od owulacji do kolejnej miesiączki, wynosi 14 dni. Niestety, jest to metoda dość zawodna, ponieważ wiele czynników zewnętrznych oddziałujących na organizm kobiety może przesunąć jajeczkowanie. Warto także zwrócić uwagę na objawy, które mogą, ale nie muszą wystąpić w okresie płodności: nabrzmienie i bolesność sutków, ból w podbrzuszu, w okolicach jajnika bądź jajników i delikatne plamienie podczas wydostawania się śluzu z pochwy.

Zobacz wideo Jak szybko można zajść w ciążę?

Jak zajść w ciążę: stres

Jeśli kobieta długo stara się o dziecko i wciąż myśli o tym, jak zajść w ciążę, stres to pierwsze, co powinna wyeliminować ze swojego życia. Warto zauważyć, że długotrwały stres może znacząco wpłynąć na płodność, blokując ją i nie pozwalając na zapłodnienie komórek jajowych. Wraz z podobnym napięciem, w organizmie podnosi się poziom adrenaliny i kortyzolu. Prolaktyna, wytwarzana w zwiększonej ilości przez przysadkę mózgową w chwilach przedłużającego się stresu, rozregulowuje cykl miesięczny u kobiety i doprowadza do zakłóceń owulacyjnych. W wyniku jej działania może też dojść do problemów z zagnieżdżeniem się jajeczka płodowego, a także jego dojrzewania i późniejszego rozwoju.

Jak zajść w ciążę: test owulacyjny

Jak zajść w ciążę? Test owulacyjny jest rozwiązaniem, które warto zastosować, jeśli zawiodą naturalne metody wyznaczania owulacji oraz dni płodnych. Można go bez problemu zdobyć w aptece (nie potrzeba do niego recepty). Mają one dwa rodzaje: wykonuje się je albo z moczu, albo ze śliny. Pierwsze spośród nich to testy kreskowe (dwie kreski, które mają kolor o zbliżonej intensywności wskazują na owulację.

Test ze śliny wykonuje się poprzez umieszczenie śliny na specjalnej szklanej płytce. Gdy ta wyschnie, należy przy wykorzystaniu dołączonej soczewki przyjrzeć się wzorom, które powstały na płytce. Jeśli przypomina nieco motywy, które mróz tworzy zimą na szybach, wówczas kobieta ma do czynienia z dniami płodnymi. Gdyby natomiast kryształy przyjęły nieregularny obraz, wtedy oznacza to, że kobieta ma akurat dni niepłodne.

Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży - przygotowania, badania i właściwa dieta

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.