Podwójna owulacja a ciąża - co warto wiedzieć?

Podwójna owulacja a ciąża to złożona kwestia. Zdarza się, że nie tylko może dojść do podwójnego jajeczkowania w jednym cyklu miesiączkowym, ale i do ciąży bliźniaczej. Dzieje się tak, gdy zapłodnione zostaną dwa pęcherzyki, które dojrzeją jednocześnie. Jakie są przyczyny i objawy podwójnego jajeczkowania?

Podwójna owulacja a ciąża jest tematem, który zgłębia wiele kobiet. Okazuje się bowiem, że zjawisko podwójnego jajeczkowania, a co za tym idzie, wystąpienia ciąży bliźniaczej, dotyczy sporej grupy osób.

Podwójna owulacja w jednym cyklu: o czym należy pamiętać?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, jest zjawiskiem fizjologicznym, związanym z cyklem miesięcznym kobiety. Proces ten zachodzi w każdym prawidłowo funkcjonującym organizmie, zwykle wiąże się z jednym procesem jajeczkowania. Jego celem jest wytworzenie dojrzałych komórek jajowych. Cykl menstruacyjny zachodzący w organizmie kobiety jest wynikiem procesu wymiany informacji między podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.

Co miesiąc w jednym jajniku dojrzewa jedno jajeczko, w kolejnym cyklu aktywny jest drugi jajnik. Podczas jajeczkowania, pod wpływem hormonu luteinizującego (LH), pęknięciu ulega pęcherzyk Graafa, z którego wydostaje się w pełni dojrzała gameta żeńska. Komórka jajowa przemieszcza się jajowodem w stronę światła macicy i przez kilkanaście godzin jest gotowa do zapłodnienia.

O podwójnej owulacji w trakcie jednego cyklu mówi się, gdy w jednym cyklu miesiączkowym dojrzewają dwie komórki jajowe. Bywa, że obydwie dojrzewają w dwóch jajnikach, ale i w jednym. Zdarza się, że dojrzewają w tym samym momencie lub w niewielkim odstępie czasu.Podwójna owulacja nie jest zjawiskiem chorobowym czy patologicznym. Należy ją traktować jako odstępstwo od typowego przebiegu cyklu miesięcznego.

Podwójna owulacja: przyczyny

Jajeczkowanie jest stymulowane przez produkcję hormonów na osi podwzgórze-przysadka. Podwzgórzowy hormon, gonadoliberyna (GnRH), prowokuje wydzielanie przez przysadkę dwóch kolejnych substancji: folikulotropiny (FSH) i lutropiny (FH, zwanej też hormonem luteinizującym).

Podczas typowego jajeczkowania komórki jajowe uwalniają się pod wpływem działania FH i FSH pojedynczo i zwykle naprzemiennie, raz z lewego, a raz z prawego jajnika. Gdy gospodarka hormonalna organizmu jest zaburzona, może dojść do wielokrotnej owulacji w ciągu jednego cyklu.

Zdarza się, że podwójna owulacja u niektórych kobiet pojawia się częściej wskutek predyspozycji genetycznych czy działania czynników środowiskowych. Najczęściej do podwójnej owulacji dochodzi w konsekwencji podawania kobiecie hormonów pobudzających dojrzewanie pęcherzyków Graafa. Nie bez znaczenia jest niewłaściwe zażywanie dwufazowych środków antykoncepcyjnych, a także niedożywienie, przemęczenie czy stres, które wpływają na spadek formy i wywołują cykle bezowulacyjne. Podczas takiego cyklu nie dochodzi do wzrostu pęcherzyka, jego pęknięcia i wydostania się komórki jajowej. W rezultacie niemożliwe jest zapłodnienie i zajście w ciążę. Poprawa kondycji może wpłynąć na wzrost stężenia hormonów ponad normę, co wpływa na pojawienie się podwójnej owulacji.

Ginekolog podpowiada: co robić, żeby dobrze przygotować się do ciąży?

Zobacz wideo

Podwójna owulacja: objawy    

W przypadku podwójnej owulacji odstęp pomiędzy uwolnieniem kolejnych jajeczek nie przekracza kilku godzin, maksymalnie dwóch dni. Najczęstszymi objawami związanymi z podwójnym jajeczkowaniem są:

  • podwyższenie temperatury ciała (za skok temperatury odpowiedzialny jest progesteron),
  • zmiana konsystencji śluzu szyjkowego (ten staje się rzadszy, przezroczysty i bardziej lepki),
  • kłucie lub bóle w podbrzuszu, które pojawiają się z jednej strony brzucha,w obrębie jednego z jajników, z którego zostaje uwolniona komórka jajowa. Wywołuje go rozciągnięcie ściany jajnika,
  • subtelne plamienie z dróg rodnych,
  • wzrost libido.

Dzień jajeczkowania (inaczej owulacji) zależy od długości cyklu menstruacyjnego. Najczęściej, w typowym cyklu, jajeczkowanie występuje na około 14 dni przed pojawieniem się miesiączki. Jeśli jednak kobieta nie miesiączkuje regularnie, nie można określić, kiedy tak naprawdę dochodzi do jajeczkowania czy kiedy jest połowa .

Choć wiele kobiet twierdzi, że czuje moment owulacji, to tak naprawdę by mieć pewność,  że faktycznie dochodzi do jajeczkowania, należy wykonać badanie USG.

Podwójna owulacja a ciąża bliźniacza: co warto wiedzieć?

Gdy wystąpią dwie owulacje, co dzieje się w bardzo krótkim, bo kilkugodzinnym odstępie, mogą zostać poczęte bliźnięta dwujajowe.Dzieje się tak, gdy uwolnione jajeczka zostaną zapłodnione przez różne plemniki. Wówczas zarodki zagnieżdżają się w ścianie macicy i rozwijają jednocześnie. Bliźniaki dwujajowe posiadają inny materiał genetyczny, w przeciwieństwie do ciąży mnogiej jednojajowej. Wówczas zachodzi podział zarodka i  rozwoju z niego kilku płodów. Dzieci mają ten sam pakiet genów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA