Dieta przed ciążą i suplementacja. Co trzeba wiedzieć?

Dieta przed ciążą powinna być dobrze przemyślana i różnorodna. Jej zadaniem jest zaopatrzenie organizmu kobiety planującej dziecko w niezbędne składniki budulcowe, energetyczne, jak również witaminy i mikroelementy. Dlaczego to takie ważne?

Dieta przed ciążą powinna przygotować organizm przyszłej mamy do ciąży oraz zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju dziecka. Niestety zbyt często dieta kobiety planującej poczęcie jest nieracjonalna, źle zbilansowana i uboga w substancje odżywcze, które są kluczowe z punktu widzenia tak zdrowia, jak i płodności. Należy pamiętać, że brak równowagi, zarówno niedobór, jak i nadmiar różnych składników, może zmniejszać szanse na zajście w ciążę i jej prawidłowy rozwój.

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zwraca uwagę, że zapewnienie zaopatrzenia w niektóre witaminy i mikroelementy najważniejsze jest przed ciążą oraz na jej początku. Stąd wynika potrzeba zwracania szczególnej uwagi na odpowiednie przygotowanie do poczęcia. W tym kontekście bardzo ważna jest zarówno dieta, jak i suplementacja niektórych składników.

Dieta przed ciążą. Na co zwracać uwagę?

Dieta przed ciążą powinna być zbilansowana, różnorodna i racjonalna, bogata w witaminy i składniki mineralne. Powinna uwzględniać produkt ze wszystkich grup żywieniowych. Na co postawić? Na warzywa, owoce, węglowodany złożone, produkty pełnoziarniste, chude mięsa, drób, ryby i produkty mleczne.

Przed ciążą zaleca się regularne spożywanie pięciu niewielkich porcji posiłków. Komponując swoje menu warto brać pod uwagę produkty, które są szczególnie wartościowe i ważne dla przyszłej mamy, mającego się urodzić dziecka oraz przebiegu ciąży. To wapń, kwas foliowy, jod, żelazo, magnez czy kwasy omega.

Dieta przed ciążą. Naturalne witaminy i minerały

Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny uwzględniać w swojej diecie produkty bogate w foliany. Kwas foliowy jest niezbędny do produkowania komórek i prawidłowego wzrostu dziecka. Zawiera go sałata, szpinak, kapusta, brokuły, zboża pełnoziarniste, wątróbka, jaja, orzechy i sery, jak również żywność fortyfikowana. Ich regularne spożywanie przed zajściem w ciążę zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju wad u płodu.

Należy także zadbać o zwiększoną ilość nabiału w diecie, ponieważ mleko i jego przetwory są bogatym źródłem wapnia. Wapń jest wykorzystywany do budowy kości płodu, ale i uzupełniania zapasów wapnia w organizmie mamy.

Bardzo ważny jest również jod, główny składnik hormonu tarczycy, który odpowiada za wzrost, różnicowanie i regulację metaboliczną. Gdzie go szukać? Jego najlepszym źródłem są ryby, na przykład dorsz czy halibut.

Warto pomyśleć również o żelazie, które jest niezbędne do syntezy hemoglobiny. Organizm w ciąży potrzebuje go w większej ilości. Jego źródłem jest mięso wołowe, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i warzywa.

Bardzo ważny jest magnez, który odgrywa dużą rolę w mineralizacji kości i w procesach metabolicznych. Magnez można znaleźć w orzechach, nasionach i produktach pełnoziarnistych.

W diecie przed ciążą nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważne dla rozwoju układu nerwowego. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju oczu dziecka, wpływają na jego układ immunologiczny. Bogate w kwasy omega-3 są tłuste ryby morskie, na przykład makrela, łosoś, dorsz, śledź atlantycki, jak również stosowany na zimno olej lniany.

Dieta przed ciążą - suplementacja

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stoi na stanowisku, że wśród składników, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono, znajduje się kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witamina D3. Bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży kwasem foliowym, jodem i witaminą D3, z uwagi na potwierdzone duże ryzyko występowania niedoborów w populacji. Pozostałe składniki, takie jak żelazo, DHA, magnez i inne stosuje się w zależności od stopnia istniejącego niedoboru lub jego specyficznego ryzyka.

Szczególną uwagę przywiązuje się do suplementacji kwasem foliowym, zarówno w okresie prekoncepcyjnym, jak i na początku ciąży. Rekomendowaną suplementacją u kobiet z grupy niskiego ryzyka są foliany w dawce 0,4 mg/dobę. Taką dawkę zawierają preparaty dostępne w aptekach bez recepty. To ważne, ponieważ niedobór w pierwszych tygodniach rozwoju zarodka skutkuje ciężkimi wrodzonymi wadami rozwojowymi, w tym rozszczepem kręgosłupa, brakiem lub szczątkowym rozwojem mózgu czy wodogłowiem oraz samoistnymi poronieniami.

Dzienna dawka zalecana u kobiet ciężarnych i karmiących z niedoborem witaminy D3 w diecie lub z ograniczoną syntezą przez skórę wynosi 800-1000μg na dobę. Warto również, w porozumieniu z lekarzem, włączyć suplementację kwasów omega-3.

Zdrowa żywność cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Dużo mówi się o tym w mediach, a wiele osób stara się tak odżywiać na co dzień. Jak to odbierają małe dzieci? Czy wiedzą, co to konkretnie oznacza?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA