Choć wciąż sporo osób uważa, że ciąża może wiązać się ze spontaniczną decyzją, najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie organizmu. Ten szczególny czas w życiu kobiety wymaga podjęcia odpowiednich działań, ponieważ gotowość do porodu może wiele ułatwić. Przyszła matka poczuje się też pewniej, mając świadomość, że podjęła wszelkie kroki mające na celu stworzenie dziecku właściwych warunków do rozwoju.
Zobacz też: Komórka jajowa, czyli gigant, od którego zaczyna się życie
Przygotowanie do ciąży to ważny element w życiu kobiety, która planuje już wkrótce zostać matką. Choć głównie mówi się o tym, co powinna robić, gdy będzie już w ciąży, już przed nią może zadbać o siebie i swój organizm, by czuć się lepiej, a zarazem pewniej. Warto zacząć od eliminacji nawyków, które nie sprzyjają ciąży. Powinno się więc odstawić papierosy, by łatwiej było zrezygnować z nich, kiedy cały proces się rozpocznie. Co więcej, organizm zdąży się wówczas zregenerować przed samą ciążą (należy też zwrócić uwagę, by unikać towarzystwa osób palących). Na wszelki wypadek powinno się też ograniczyć picie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę.
Inną sprawą jest przygotowywanie organizmu od strony fizycznej. Już przed ciążą można skupić się na aktywności fizycznej (nie oznacza to jednak, by się forsować). Przyda się to zarówno osobom z nadwagą, które chciałyby zrzucić nadprogramowe kilogramy, jak i tym z niedowagą.
Kiedy kobieta rozważa, jak przygotować się do ciąży, dieta powinna znaleźć się na liście rzeczy, na które powinna zwrócić szczególną uwagę. Bardzo istotne okazuje się zdrowe odżywianie, dzięki któremu przyszła matka będzie dostarczać do swojego organizmu niezbędnych substancji odżywczych. Nie zaszkodzi też wybrać się do dietetyka, ponieważ z jego pomocą powstanie dobrze przygotowany plan żywieniowy, z jakiego łatwo będzie korzystać każdego dnia. Warto jednak pamiętać, by już parę miesięcy przed przystąpieniem do starań o dziecko zacząć unikanie fast-foodów, nie praktykować jedzenia w biegu i nie wybierać przesadnie tłustych dań.
Przede wszystkim, nie należy decydować się na restrykcyjne diety odchudzające, które mogą doprowadzić do osłabienia i wyjałowienia organizmu. Kobieta powinna się natomiast zatroszczyć o suplementację takich pierwiastków, jak wapń i żelazo. Z tego względu warto włączyć do swojego menu szpinak, wątróbkę, jajka oraz brokuły. Bardzo istotne jest włączenie do diety kwasu foliowego należącego do witamin z grupy B.
Nie wszystkie kobiety od razu wiedzą, jak przygotować się do ciąży. Badania to podstawa, jednak nie zawsze przyszłe matki pamiętają o tych najważniejszych, a łatwo coś przeoczyć. Przede wszystkim, należy się oczywiście udać do ginekologa. Lekarz przeprowadzi z kobietą wywiad, by dowiedzieć się więcej o tym, czy ona lub jej partner mieli już wcześniej dzieci, czy w obu rodzinach występowały jakieś choroby przewlekłe lub genetyczne. Istotnymi wiadomościami będą też te dotyczące cyklu miesiączkowego (czy jest regularny), leków, jakie przyjmuje przyszła matka oraz charakteru wykonywanego zawodu. Nie zaszkodzi również wykonanie badania USG narządu rodnego, a także badań krwi, takich jak morfologia i biochemia. W ten sposób można zyskać pewność, że nic nie stoi na drodze do upragnionej ciąży.
Dobrze też przed ciążą wybrać się do stomatologa. Przegląd uzębienia jest wskazany, ponieważ próchnica, a także choroby przyzębia mogą mieć bardzo negatywny wpływ na proces ciąży. Co więcej, w czasie jej trwania nie można wykonywać badań radiologicznych, niezbędnych czasem do wyleczenia niektórych zębów.
Kobiety starające się o dziecko w nieco późniejszym wieku, powinny zachować szczególną ostrożność. Jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia? Przede wszystkim, pamiętać, by rozpocząć wszelkie przygotowania jakieś trzy, cztery miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jeśli kobieta jest zdrowa, a badania, które przeprowadzono, nie wykazały żadnych nieprawidłowości, nie powinna się obawiać o to, że coś pójdzie nie tak. Warto też ograniczać czynniki stresowe i starać się odprężać, ponieważ napięcie nie sprzyja zachodzeniu w ciążę. Trzeba też mieć świadomość, że wraz z wiekiem słabnie płodność, zwiększa się liczba cyklów bezowulacyjnych, a nie wszystkie komórki jajowe są odpowiednio wykształcone, by męski plemnik mógł je zapłodnić.
Zobacz też: Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?