Endometrium występuje w macicy, a przynajmniej tak powinno być. Każdego dnia ulega przeobrażeniom: jej grubość i działanie zależą od dnia cyklu miesiączkowego, silnie reaguje na poziom hormonów kobiecych. Endometrium nie należy mylić z endometriozą, poważną chorobą, która może skończyć się niepłodnością.
Sprawdź, jak nieregularne cykle miesiączkowe wpływają na śluzówkę macicy:
Endometrium, czyli śluzówka macicy, jest zbudowana z dwóch warstw:podstawnej i czynnościowej.W ciągu miesiąca może zmienić kilka razy grubość. Macica to potencjalny dom dla płodu, a śluzówka to jeden z systemów jego ochrony. W przypadku kobiet fizycznie zdolnych do rozrodu, co miesiąc macica przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Jeśli nie dojdzie do jego zagnieżdżenia w macicy, nadmiar śluzówki złuszcza się, a kobieta ma miesiączkę.
Złuszczeniu ulega warstwa czynnościowa. Po menstruacji z warstwy podstawnej zostanie ona jednak odbudowana w tak zwanej fazie folikularnej cyklu (trwa do owulacji).
Endometrium zmienia się nie tylko w trakcie każdego cyklu, ale przede wszystkim w różnych okresach życia.
Jeśli u kobiety po menopauzie endometrium ma grubość powyżej 12 mm to już poważna przesłanka do przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki ginekologicznej, bo może sygnalizować problem nowotworowy. Precyzyjna ocena grubości endometrium, a także wykrycie innych nieprawidłowości, jest możliwe podczas usg ginekologicznego.
Endometrium ma zasadnicze znaczenie dla możliwości rozwoju ciąży. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, pod wpływem działania progesteronu błona śluzowa macicy nie złuszczy się, tylko będzie ulegać dalszym przeobrażeniom, aż stanie się tzw. doczesną ciążową. Ta ma aż 2 cm grubości.
Najbardziej optymalne warunki do zagnieżdżenia się zarodka endometrium wykazuje podczas tzw. okna implantacyjnego. To czas, w którym endometrium w ogóle "pozwala" innym strukturom do siebie przylegać (ma tzw. właściwości adhezyjne) Od czego zależy, nie wiemy do końca. Ma z pewnością jakiś związek z integrynami (typ receptorów białkowych), choć nie ma pewności, jaką pełnią funkcję. Najnowsze badania wskazują również na pinopodia komórek endometrialnych, czyli pęcherzyki, które znajdują się (jakiś czas) w endometrium macicy.
Najczęstsze problemy endometrium: