Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy? Jego wykonanie jest pierwszym krokiem, który można samodzielnie podjąć, gdy podejrzewamy, że możemy być w ciąży. Ile kosztuje test ciążowy? Czy test ciążowy może się mylić?
Zobacz wideo

Kiedy zrobić test ciążowy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Wczesną ciążę można wykryć za pomocą testu ciążowego. Są one dostępne w aptekach i bardzo łatwo ich użyć - w zależności od tego, z jakiego rodzaju testem mamy do czynienia, należy albo nanieść kilka kropli moczu na test, albo podstawić jego końcówkę pod strumień podczas korzystania z toalety. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Test wykrywa w moczu obecność hormonu, jakim jest gonadotropina kosmówkowa beta-hCG. Zaczyna on być produkowany między 7 a 10 dniem po zapłodnieniu, a jego ilość rośnie szybko przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży. Jeśli test wykryje hormon w moczu kobiety, daje wynik pozytywny, jeśli nie - negatywny. 

  • Test ciążowy zrobiony w dniu spodziewanej miesiączki może jeszcze nie pokazać ciąży
  • Testy laboratoryjne są czulsze niż te, które robimy w domu
  • Test ciążowy wykrywa obecność gonadotropina kosmówkowej (bHCG) w moczu lub we krwi

Kiedy zrobić test ciążowy?

Najlepiej wstrzymać się do dnia spodziewanej miesiączki. Test ciążowy to coś, czego nie ma sensu powtarzać wielokrotnie już od momentu współżycia. Kiedy zrobić test ciążowy? Ma na to wpływ także to, na jaki test ciążowy się zdecydujemy.

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Nie tuż po współżyciu
  • Test ciążowy zrób najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki
  • Po ilu dniach od zapłodnienia wynik jest miarodajny? Wynik testu zależy od jego czułości
  • Domowe testy ciążowe mają różną czułość, jedne pokażą ciążę szybciej, inne - później
  • Laboratoryjne testy ciążowe pokazują dokładną wartość stężenia hormonu beta HCG

Kiedy można zrobić test ciążowy? Zależy od wielu czynników

Producenci wielu testów zapewniają, że wynik będzie wiarygodny, gdy wykona się test już 10 dni po stosunku, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że niekiedy jajeczko nie zostaje zapłodnione od razu, ale dopiero w ciągu kilku dni (do 5, a nawet 7), dlatego trzeba sprawdzić, kiedy w naszym cyklu wystąpiła owulacja. Test wykonany niedługo po współżyciu nie będzie wiarygodny. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Kiedy będzie wiarygodny? Lekarze podchodzą do zapewnień producentów testów z dużą rezerwą. Twierdzą, że nie ma sensu przeprowadzać testów w domowych warunkach przed nastąpieniem terminu spodziewanego okresu.

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Jeśli zrobimy go zbyt wcześnie, wynik może być negatywnyPo ilu dniach można zrobić test ciążowy? Jeśli zrobimy go zbyt wcześnie, wynik może być negatywny iStockPhoto

Domowe testy ciążowe: kiedy robić

Domowe testy ciążowe mają różną czułość. W wypadku testów o czułości mniejszej od 500 IU/l wiarygodny wynik można otrzymać już 10 dni po zapłodnieniu (jeśli doszło do niego podczas owulacji, czyli 14. dnia, u kobiety, która ma regularne, 28-dniowe cykle). Test o czułości 500-800 IU/l powinien być wiarygodny w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Taki, który ma czułość powyżej 800 IU/l - ok. 7 dni po dniu, w którym miał wystąpić okres. Ponadto u kobiety ciężarnej stężenie hormonu beta HCG jest wyższe rano, dlatego należy wykonywać test właśnie o tej porze dnia. 

Laboratoryjne testy ciążowe: kiedy robić

Testy ciążowe wykonywane w laboratorium (najpopularniejsze są te z krwi), najlepiej robić dziesięć dni po dacie spodziewanej miesiączki. Takie testy ciążowe są bardziej wiarygodne od tych domowych, podają dokładną wartość stężenia beta HCG. Nawet, jeśli zrobimy domowy test ciążowy, warto zdecydować się także na ten laboratoryjny. Więcej o testach ciążowych i ich rodzajach przeczytasz tutaj: Test ciążowy: rodzaje, cena, wynik.

Czy test ciążowy może się mylić?

Dokładność testów ciążowych określa się zwykle na 95-99%. Jeśli domowy test zostanie wykonany zbyt szybko, jego wynik może nie być wiarygodny. Możliwa jest również sytuacja, w której wcześnie wykonany test wykaże ciążę, natomiast powtórzony po kilku dniach nie potwierdzi jej - ponad 50% ciąż przerywa się - obumiera w ciągu kilku dni od zapłodnienia - co jest naturalne i wiele kobiet nawet nie wie, że mogła być przez moment w ciąży. Test może dać fałszywy wynik dodani, jeśli jest wykonany podczas owulacji, ponieważ w jej trakcie wydziela się hormon podobny do beta-hCG. Najpewniejszym badaniem, które ostatecznie potwierdzi lub wykluczy ciążę, jest laboratoryjny test moczu lub badanie z krwi.

Test ciążowy - cena

W sklepach internetowych: test paskowy, płytkowy - od ok. 3 zł, strumieniowy - od ok. 7 zł, cyfrowy - od ok. 32 zł. Do tego należy doliczyć koszty wysyłki, które zwykle wynoszą ok. 10 zł. W stacjonarnych aptekach ceny testów paskowych, płytkowych i strumieniowych zaczynają się od ok. 10 zł. 

Przeczytaj również:  Pierwsze objawy ciąży - warto się nimi sugerować? 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.