Niepłodność - jak ją leczyć?

Jeśli przyczynę niepłodności można usunąć i para odzyskuje naturalną płodność, mówimy o leczeniu przyczynowym. Bywa jednak, że przyczyny nie można ustalić lub jest niemożliwa do usunięcia i wtedy rozwiązaniem jest zastosowanie zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu.

Metody leczenia mogą być farmakologiczne, operacyjne, zmieniające tryb życia i wspomagające. Leczenie prowadzi się u kobiety, u mężczyzny lub równocześnie u obojga.

Dotyczy obydwojga partnerów

leczenie chorób ogólnych zmniejszających płodność, takich jak: cukrzyca, choroby tarczycy, infekcje.

leczenie otyłości lub nadmiernego wychudzenia, które prowadzą do zaburzeń hormonalnych;

leczenie nałogów. Palenie papierosów i marihuany oraz picie alkoholu upośledza płodność. Może to wymagać psychoterapii, terapii grupowej lub podawania leków;

odstawienie leków negatywnie wpływających na płodność, np. sterydów anabolicznych stosowanych przez kulturystów czy retinoidów używanych w leczeniu trądziku;

leczenie zaburzeń psychicznych, które mogą prowadzić do niepłodności (u mężczyzn do problemów z potencją, u kobiet do zaburzeń wydzielania hormonów).

Dotyczy kobiet

1. Leczenie zaburzeń owulacji oraz stymulacja owulacji, czyli pobudzenie jajników do wytworzenia komórek jajowych.

Stymulacja owulacji ma doprowadzić do rozwoju i pęknięcia jednego pęcherzyka i uwolnienia jednej komórki jajowej. Czasem jednak jajniki produkują większą ilość komórek jajowych naraz i może dojść do ciąży mnogiej.

unormowanie masy ciała przy otyłości lub wychudzeniu;

podawanie cytrynianu klomifenu i/lub gonadotropin przy braku wzrostu i pękania pęcherzyków jajnikowych;

podawanie leków obniżających wrażliwość tkanek na insulinę przy zespole jajników policystycznych

nakłuwanie jajników podczas laparoskopii przy zespole jajników policystycznych;

przyjmowanie leków normalizujących nadmierne wydzielanie prolaktyny, której nadmiar zaburza cykl.

2. Leczenie niedrożności jajowodów

podczas zabiegów sprawdzających ich drożność można je udrożnić, podając płyn kontrastowy pod większym ciśnieniem (operacyjne udrażnianie jajowodów jest mało skuteczne i niesie ze sobą ryzyko ciąży pozamacicznej, często niedrożność powraca po jakimś czasie);

uznaje się, że ta przypadłość jest wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego i transferu zarodka, przy czym wcześniej wskazane jest usunięcie wodniaków jajowodów, by poprawić skuteczność zabiegu.

3. Leczenie nieprawidłowości budowy macicy

niektóre wady wrodzone (przegrody), zrosty w jamie macicy i polipy endometrialne oraz mięśniaki podśluzówkowe (wystające do wnętrza macicy) dość skutecznie usuwa się w histeroskopii;

operacyjna korekta poważniejszych wad (macica dwurożna lub jednorożna) ma dużo mniejszą skuteczność;

mięśniaki podsurowicówkowe (wystające na zewnątrz macicy) lub śródścienne można operować w laparoskopii lub klasycznie za pomocą laparotomii

3. Leczenie endometriozy

operacyjne leczenie (laparoskopia) pozwala usunąć torbiele endometrialne jajników, zrosty i większe ogniska endometriozy z powierzchni narządu rodnego i otrzewnej;

przy mniej zaawansowanej endometriozie stosuje się metody wspomaganego rozrodu (ART), by jak najszybciej doprowadzić do ciąży;

przy dużych zmianach (masywne ogniska choroby) stosuje się najpierw leczenie chirurgiczne, a następnie ART.

Podawanie leków, które czasowo zmniejszają endometriozę, nie jest skuteczne w leczeniu niepłodności, bo jednocześnie hamuje owulację.

Dotyczy mężczyzn

1. Leczenie mające na celu poprawę parametrów nasienia

podawanie leków przeciwzapalnych i antybiotyków przy podejrzeniu stanów zapalnych, witamin (C i E), mikroelementów (cynk), leków hormonalnych. Niestety, ta terapia ma ograniczoną skuteczność , a na jej wyniki trzeba długo czekać.

2. Leczenie zaburzeń hormonalnych

zaburzenia hormonalne powodujące pogorszenie parametrów nasienia słabo poddają się leczeniu(z wyjątkiem chorób polegających na braku wydzielania gonadotropin, ale wtedy leczenie trzeba rozpocząć w okresie dojrzewania).

3. Leczenie nieprawidłowości budowy narządu płciowego

wykonuje się operacje żylaków powrózków nasiennych, zaburzeń drożności dróg wyprowadzających nasienie, wad wrodzonych narządu płciowego, nowotworów, lecz pomimo sukcesu operacji, skuteczność mierzona odsetkiem ciąż jest wciąż niezadowalająca .

4. Leczenie zaburzeń seksualnych

zaburzenia wzwodu i wytrysku mogą być leczone we współpracy z lekarzem seksuologiem lub psychologiem .

W leczeniu męskiej niepłodności najbardziej skuteczne są techniki wspomaganego rozrodu.

Jedną z konsekwencji leczenia choroby nowotworowej może być niepłodność - dlatego warto rozważyć zamrożenie komórek rozrodczych (komórek jajowych lub nasienia) przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego.

Metody alternatywne

Gdy zawodzą metody klasycznej medycyny - lub równolegle z nimi - można wspomóc się medycyną alternatywną. Współdziałanie przedstawicieli różnych dziedzin musi jednak polegać na otwartej współpracy. Nie warto ukrywać przed lekarzem, jakie zioła lub inne sposoby leczenia wspomagającego stosujemy, bo niektóre metody w połączeniu z lekami mogą dać niepożądane rezultaty.

Rodzaje terapii alternatywnych

psychoterapia - pomaga poradzić sobie ze stresem związanym z niepłodnością i jej leczeniem, poprawić stosunki między partnerami oraz relacje z otoczeniem. Ważne, by psychoterapię prowadzili wykwalifikowani psychoterapeuci z rekomendowanych ośrodków;

masaż - dotyk łagodzi stres i napięcia, koi ból. Poprawia krążenie, trawienie, wydalanie. Polepsza samopoczucie i wydolność seksualną;

refleksoterapia - polega na masowaniu odpowiednich punktów na stopach. Odpręża i reguluje funkcjonowanie organizmu, łagodzi stres i wynikające z niego zaburzenia, m.in. zaburzenia miesiączkowania i owulacji;

akupunktura i akupresura - metody lecznicze pochodzące z medycyny chińskiej. Za pomocą wkłuwania igieł lub stosowania ucisku w odpowiednich punktach ciała uzyskuje się lepszy przepływ energii. Pomaga to w uzyskaniu równowagi potrzebnej do zajścia w ciążę;

ziołolecznictwo - od wieków stosowane dla wspomagania płodności. Substancje zawarte w ziołach mogą działać równie mocno jak tabletki, więc takie kuracje przeprowadza się pod kontrolą lekarza, w odpowiednich dawkach i fazach cyklu.

Zioła zalecane kobietom przy zaburzeniach hormonalnych związanych z niepłodnością to:

- niepokalanek pospolity (zwany też mnisim lub pieprzowym) (Vitex agnus castus);

- żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus);

- dzięgiel chiński (Angelica sinensis);

- kwiatostany koniczyny łąkowej (koniczyny czerwonej) (Trifolium pratense);

- lukrecja gładka (Glycyrrhiza gabra);

- aletra lecznicza (Chamaerilium luteum);

- liść maliny;

- liść pokrzywy;

- olej z wiesiołka;

joga - dla kobiet jest specjalny program jogi hormonalnej mający na celu usprawnienie systemu hormonalnego na każdym etapie życia - nie tylko w zaburzeniach płodności.

NaProTechnologia (skrót od słów Natural Procreative Technology - Technologia Naturalnego Rozrodu) to opracowana ok. 30 lat temu metoda diagnozowania i leczenia niepłodności. Polega na prowadzeniu dokładnych obserwacji kobiecego organizmu (śluzu szyjkowego, temperatury, samopoczucia) i ustaleniu na podstawie tzw. modelu płodności Creightona indywidualnych wytycznych dla danej pary. Wytyczne te mogą obejmować leczenie farmakologiczne lub operacyjne, z wyjątkiem technik wspomaganego rozrodu, których naprotechnolodzy nie uznają. Metoda ta nie jest szeroko rozpowszechniona.

Skuteczność naprotechnologii jest trudna do oszacowania ze względu na małą ilość danych statystycznych i opracowań naukowych. Może być pomocna we wstępnej diagnostyce niepłodności. Nie stanowi rozwiązania w większości poważnych przypadków. Nie jest alternatywą dla zapłodnienia pozaustrojowego i innych technik wspomaganego rozrodu.

Skuteczność leczenia

Skuteczność wyżej opisanych metod jest różna. Stosunkowo najlepsze rezultaty osiąga się w leczeniu zaburzeń owulacji (40-60 proc.), dużo gorsze w operacyjnym leczeniu niedrożności jajowodów i leczeniu niepłodności męskiej (kilka procent). Nie zawsze możemy określić przyczynę niepłodności, a jeśli jej nie znamy, trudno ją leczyć. Pozostaje wtedy przejście od leczenia przyczyny do leczenia skutków.

Leczenie objawowe

Polega na doprowadzeniu do ciąży i do urodzenia dziecka. Służą temu techniki wspomaganego rozrodu. Są to skomplikowane i specjalistyczne zabiegi. Stanowią one najbardziej zaawansowany etap leczenia.

Co sprzyja płodności?

niezwlekanie zbyt długo z decyzją o dziecku, płodność kobiety spada wraz z wiekiem;

zdrowy tryb życia, dużo ruchu, dostatek snu i zdrowe odżywianie;

prawidłowa waga ciała;

unikanie używek; papierosów i alkoholu

obserwacja cyklu i znajomość swojego ciała, warto wiedzieć, kiedy najlepiej współżyć;

czas na seks co najmniej dwa-trzy razy w tygodniu -zbyt rzadkie współżycie znacznie obniża szanse na ciążę.

Więcej o: