Niepłodność - gdzie ją leczyć?

Co robić z niepłodnością? Kiedy iść do lekarza i jakie znaleźć odpowiedni ośrodek leczenia niepłodności?

Poczekajmy jeden rok

W ciągu roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia 85 % par zachodzi w ciążę. Może się to zdarzyć zarówno w pierwszym, jak i w dwunastym miesiącu. Zajścia w ciążę nie da się dokładnie zaplanować, trzeba cierpliwie poczekać. Dopiero gdy minie rok bezskutecznych starań, warto zwrócić się do ginekologa i zaplanować badania.

Do lekarza powinni zgłosić się oboje partnerzy, gdyż niepłodność dotyczy konkretnej pary, która nie może mieć dziecka, a nie pojedynczej osoby.

Kiedy wcześniej do lekarza?

Warto zasięgnąć porady lekarskiej po sześciu miesiącach bezskutecznych starań, jeśli kobieta ma ponad 35 lat lub nieregularnie miesiączkuje, albo miała zapalenie (operację) narządu rodnego i/lub jamy brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego).

Wizyta u ginekologa

Gdy podejrzewamy u siebie niepłodność, podstawową sprawą jest znalezienie godnego zaufania lekarza. Diagnozowaniem i leczeniem niepłodności zajmują się ginekolodzy, ale nie wszyscy. Warto upewnić się, czy wybrany lekarz ma doświadczenie w tym zakresie.

Na początek ginekolog zbierze wywiad i zapyta o przebyte choroby (w tym te przenoszone drogą płciową), zabiegi, operacje, stosowane leki. Spyta o długość i częstotliwość cyklu miesiączkowego, a także zbierze tzw. wywiad położniczy - liczba ciąż, poronień i porodów (przygotowując się do wizyty u lekarza, warto więc spisać daty miesiączek z ostatnich kilku-kilkunastu miesięcy).

Po zebraniu wywiadu lekarz bada kobietę ginekologicznie i robi USG. To pozwala wykryć wady lub mięśniaki macicy, torbiele czy guzy jajników. Wskazane jest pobranie posiewu z kanału szyjki macicy (również w kierunku chlamydii). Kolejnym etapem są badania krwi, które pozwalają ocenić ogólne funkcjonowanie organizmu i funkcje układu rozrodczego.

Męskie badania

Kobieta i jej partner powinni być badani jednocześnie. Najważniejsza jest ocena nasienia (spermiogram) oraz ocena budowy i funkcjonowania narządu płciowego. Nasienie uzyskuje się drogą masturbacji (po trzy-siedmiodniowej przerwie we współżyciu), a badają je specjalistyczne laboratoria andrologiczne. Diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskich narządów płciowych zajmują się lekarze androlodzy lub urolodzy mający doświadczenie w leczeniu męskiej niepłodności. Badanie mężczyzny jest proste i niebolesne.

Mało andrologów

Dostęp do androloga może być utrudniony, bo jest ich w Polsce niewielu. Na początek wystarczy wywiad przeprowadzony przez ginekologa i badanie nasienia (dostępne w ośrodku leczenia niepłodności). Jeśli wyniki będą niepokojące, należy skonsultować się z andrologiem lub urologiem (można ich szukać w ośrodkach leczenia niepłodności).

Przed leczeniem w ośrodku

Część przyczyn niepłodności może wyleczyć każdy ginekolog.

Zespół policystycznych jajników lub inne zaburzenia owulacji mogą być leczone hormonalnie za pomocą stymulacji owulacji (warunkiem prowadzenia stymulacji owulacji u kobiety jest oczywiście prawidłowy stan jej dróg rodnych i dobre parametry nasienia partnera).

Nieraz płodność przywraca operacyjne usunięcie mięśniaków macicy lub torbieli jajników.

Czasem wystarczy zabieg endoskopowy (laparoskopia i histeroskopia), który koryguje niedrożność jajowodów lub wady budowy macicy.

Nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia

Czas w leczeniu niepłodności działa na naszą niekorzyść. Na badania i ich wyniki czeka się bardzo długo. Także leczenie trwa miesiącami, a rezultaty rzadko przychodzą natychmiast. Z każdym kolejnym rokiem potencjał rozrodczy kobiety obniża się, zwłaszcza po 35. roku życia, a po 40. spada dramatycznie. Dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem leczenia lub przejściem do jego kolejnego etapu.

Kiedy do specjalistów

Jeśli po pół roku (do roku) leczenie nadal nie przynosi efektów, warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznego ośrodka zajmującego się niepłodnością. Tam można wykonać bardziej specjalistyczne badania oraz najbardziej skuteczne zabiegi. Przekroczenie progu kliniki niepłodności jest nazwaniem sprawy po imieniu i podjęciem wyzwania.

Gdy kobieta skończyła 35 lat, ma za sobą zapalenie lub operację jamy brzusznej albo stratę ciąży, można pominąć etap podstawowego leczenia i od razu zgłosić się do kliniki.

Jak wybrać ośrodek

Diagnozowanie i leczenie niepłodności to bardzo specjalistyczna dziedzina medycyny. Osiąganie w niej dobrych wyników wymaga wielkich nakładów finansowych, nowoczesnego sprzętu, wysokiej jakości odczynników, nieustannego szkolenia personelu. Ważna jest też liczba diagnozowanych i leczonych pacjentów i zdobywane w związku z tym doświadczenie. Dlatego przed wyborem konkretnego ośrodka trzeba zebrać o nim jak najwięcej informacji.

Jak długo działa ośrodek?

Im dłużej, tym większe ma doświadczenie praktyczne i wiedzę.

Ile zabiegów in vitro w nim przeprowadzono, ile rocznie?

Powtarzalność zabiegów pozwala na doskonalenie techniki. Dobry ośrodek powinien przeprowadzać rocznie co najmniej 150-200 zabiegów in vitro.

Czy stosowane są nowoczesne procedury (ICSI, TESE, PESA - piszemy o nich dalej)

Bez nich trudno wyobrazić sobie obecnie leczenie niepłodności.

Czy w klinice jest możliwość zamrożenia nasienia, komórek i zarodków?

Jeśli nie, oznacza to, że lecznica korzysta z innego miejsca, co ogranicza jej kontrolę nad powierzonym materiałem.

Czy ośrodek ma własny bank nasienia dawców lub współpracuje z renomowanym bankiem zapewniającym bezpieczny transport materiału?

Ułatwia to leczenie ciężkich przypadków męskiej niepłodności.

Jaki jest zakres świadczonych usług?

Ośrodek powinien oferować pełny zakres sprawdzonych metod diagnostyki i leczenia o udowodnionej skuteczności, a także zapewnić opiekę psychologa oraz seksuologa.

Czy ośrodek zapewnia ciągłość opieki medycznej?

Dobrze, gdy oferuje prowadzenie ciąży i współpracuje z oddziałem ginekologiczno-położniczym.

Jaka jest skuteczność ośrodka?

Mierzona liczbą ciąż klinicznych (widoczny pęcherzyk ciążowy na obrazie USG) - co najmniej 20-30 proc. wszystkich podejmowanych prób

Im więcej, tym lepiej, choć wyniki powyżej 50 proc. są osiągane rzadko (chyba że ośrodek wybiera tylko "dobrze rokujące" pacjentki).

Czy ośrodek udostępnia swoje wyniki, najlepiej niezależnej instytucji, np. towarzystwu naukowemu, która rejestruje dane?

Upublicznienie wyników daje gwarancję wiarygodności i rzetelności.

Jaka jest dostępność lekarzy?

Bardzo ważna w trakcie leczenia jest możliwość stałego kontaktu telefonicznego lub mailowego z lekarzem.

Jak daleko jest do ośrodka?

Przygotowanie do zapłodnienia pozaustrojowego wymaga częstych wizyt, warto więc nie wybierać ośrodka na drugim końcu Polski (czasem jednak lepiej przenieść się na kilka-kilkanaście dni w pobliże dobrej kliniki, niż wybrać słabszą tylko dlatego, że jest blisko).

Jakie są koszty leczenia i które z nich mogą być refundowane przez NFZ?

Łączny koszt badań, leków, zabiegów i zapłodnienia pozaustrojowego w prywatnych klinikach waha się od 10 do 20 tys. zł. W ośrodkach państwowych możliwe jest częściowe refundowanie niektórych zabiegów (np. histeroskopii, HSG, inseminacji (piszemy o nich dalej) przez NFZ. Koszt samych leków stymulujących owulację (do zapłodnienia pozaustrojowego) wynosi od 3 do 5 tys. zł na jeden cykl.

Jakie są opinie na temat kliniki i lekarzy na forach internetowych?

Np. na stronach nasz-bocian.pl, edziecko.pl warto poznać rekomendacje innych klientów danego ośrodka.

Algorytm postępowania w niepłodności

1. rok współżycia bez antykoncepcji

wizyta kobiety i mężczyzny u ginekologa

wywiad (przebyte choroby i operacje, nałogi, nawyki, leki, warunki pracy, życie seksualne) - zmiana leków, nawyków, leczenie chorób

badanie ogólne (masa ciała) - skorygowanie masy ciała, leczenie chorób

badanie ginekologiczne, USG, posiew z szyjki macicy - leczenie

badania laboratoryjne (glukoza, TSH, FSH, LH, progesteron, estradiol, prolaktyna, progesteron) - leczenie

obserwacja cyklu (pomiar temperatury, ocena śluzu, testy owulacyjne, ocena owulacji w USG) - jeśli brak owulacji - stymulacja trzech-sześciu cykli pod kontrolą USG

ocena kształtu jamy macicy i drożności jajowodów (histerosalpingografia -HSG) - jeśli niedrożne jajowody - próba udrożnienia (często niestety nieskuteczna) lub - in vitro

jeśli wady macicy - korekta operacyjna

ocena budowy jamy macicy i stanu endometrium (histeroskopia ) - korekta operacyjna

ocena drożności jajowodów, budowy macicy i stanu otrzewnej (laparoskopia) - korekta operacyjna;

jeśli niedrożne jajowody - próba udrożnienia (często niestety nieskuteczna) lub - in vitro

u mężczyny badanie nasienia i ewentualnie wizyta u androloga (równolegle z ginekologiem)

badanie nasienia - nieprawidłowe - konsultacja androloga, badania hormonalne i genetyczne - leczenie

wywiad (przebyte choroby i operacje, nałogi, nawyki, leki, warunki pracy, życie seksualne, przebieg dojrzewania, płodność w obrębie szeroko pojętej rodziny) - zmiana leków lub nawyków

ocena budowy narządów płciowych - leczenie operacyjne

badania hormonalne (FSH, LH, testosteron, prolaktyna) - leczenie hormonalne zaburzeń

6-12 miesięcy leczenia podstawowego bez rezultatu

wizyta pary w ośrodku leczenia niepłodności

1. ewentualne uzupełnienie lub powtórzenie badań

dodatkowe dokładniejsze badania hormonalne (ocena rezerwy jajnikowej)

badanie wrogości śluzu szyjkowego

badanie przeciwciał przeciwplemnikowych

2. stymulacja owulacji (do sześciu cykli)

3. inseminacje domaciczne (do sześciu cykli)

4. zapłodnienie pozaustrojowe i transfer zarodka do macicy (in vitro - IVF)

Ośrodki leczenia niepłodności

W Polsce nie ma instytucji, do której ośrodki leczenia niepłodności muszą raportować rezultaty swojej pracy. Wyników podawanych na stronach internetowych nikt nie weryfikuje. Działa około 50 ośrodków leczenia niepłodności, ale tylko 19 z nich składa raporty do European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE), które corocznie zbiera raporty zklinik europejskich i publikuje je wzbiorczej formie.

Oto ośrodki składające raporty:

Centrum In Vitro

Kraków , al. 29 Listopada 178a,

tel. 012 665 37 77,

www.centruminvitro.com.pl

Centrum Leczenia Niepłodności "Ab-Ovo"

Lublin , ul. Bociania 6,

tel. 081 527 71 36, 527 71 37,

www.ab-ovo.pl

Centrum Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej PROVITA

Katowice , ul. Żelazna 1,

tel. 032 258 02 77,

www.klinikanieplodnosci.pl

Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej "Kriobank"

Białystok , ul. Stołeczna 11,

tel. 085 746 03 75, 742 10 56,

www.kriobank.pl

GAMETA - Centrum Leczenia Niepłodności

Łódź , ul. Leszczyńskiej 20,

tel. 042 645 77 77,

www.gameta.pl

Warszawa , ul. Puławska 488,

tel. 022 331 02 99,

www.gameta.pl

GMW EMBRIO

Opole , ul. 1 Maja 9/46-47,

tel. 077 4538166,

www.invitrogmw.pl

GRAVITA

dr Wojciech Gontarek

- diagnostyka

i leczenie niepłodności

Łódź , ul. Kniaziewicza 20a,

tel. 042 651 90 10,

www.nieplodnosc.info

INVICTA - Klinika Leczenia Niepłodności

Warszawa , ul. Złota 6,

tel. 022 892 93 60,

www.invitro24.com

Gdańsk , ul. Rajska 10,

tel. 058 763 52 60,

www.invicta.pl

Klinika Leczenia Niepłodności NOVOMEDICA

Mysłowice , ul. ks. Bończyka 34,

tel. 032 318 27 41, 604 952 503,

www.novomedica.pl

Klinika Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Katedry Ginekologii i Położnictwa UM

Poznań , ul. Polna 33,

tel. 061 841 94 12

Klinika Rozrodczości i Ginekologii PAM

Szczecin-Police , ul. Siedlecka 2a,

tel. 091 425 69 60

Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego

Białystok , ul. Skłodowskiej-Curie 24a,

tel. 085 746 83 82, 746 85 20

Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności "Macierzyństwo"

Kraków , ul. Białoprądnicka 7a,

tel. 012 415 88 00,

www.macierzynstwo.com.pl

Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności "MedArt"

Poznań , ul. Słowiańska,

tel. 061 820 30 51,

www.medart.pl

Ośrodek Leczenia Niepłodności Klinika Położnictwa i Ginekologii WUM

Warszawa , pl. Starynkiewicza 1/3,

tel. 022 502 14 30,

www.klinika.prv.pl

OVUM

Lublin , ul. Staszica 14,

tel. 081 534 48 32,

www.ovum.lublin.pl

Polmed

Wrocław , ul. Partynicka 45,

tel. 071 339 83 62,

www.polmed.info.pl

Prywatna Przychodnia Leczenia Niepłodności NOVUM

Warszawa , ul. Bociania 13,

tel. 022 899 33 22, 899 33 30,

www.novum.com.pl

VitroLive

Szczecin , ul. Kasprzaka 2a,

tel. 091 486 43 45,

www.vitrolive.pl

Dane udostępnione dzięki uprzejmości przewodniczącego Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. dr. hab. Waldemara Kuczyńskiego

Więcej o: