Dlaczego niektórzy nie mogą mieć dzieci?

Coraz częściej słyszymy o niepłodności. Czy to epidemia zataczająca coraz szersze kręgi, czy po prostu jest o niej teraz głośniej? Jedno i drugie.

Niepłodnych par przybywa, zwłaszcza w krajach bardzo uprzemysłowionych. Rośnie też społeczna świadomość problemu i medyczne możliwości jego rozwiązywania. Temat wywołuje emocje i rodzi kontrowersje. Dlatego warto wiedzieć, czym jest niepłodność i jak ją można leczyć.

Definicja niepłodności

O niepłodności mówimy, gdy po roku regularnego współżycia (co najmniej dwa razy w tygodniu) bez zabezpieczeń antykoncepcyjnych kobieta nie zachodzi w ciążę.

Niepłodność może być pierwotna - jeśli dotyczy pierwszej ciąży - lub wtórna - jeśli w przeszłości pojawiła się ciąża (niezależnie od jej zakończenia). Ta choroba dotyczy zawsze pary - kobiety i mężczyzny - z których każde z osobna może być całkowicie zdrowe, a nawet płodne. WHO uznało niepłodność za chorobę społeczną, dotyczącą średnio 15 proc. społeczeństwa.

Przyczyny niepłodności leżą w mniej więcej 35 proc. po stronie kobiety, w mniej więcej 35 proc. - po stronie mężczyzny. W pozostałych przypadkach przyczyny są wspólne lub pozostają nieznane.

W Danii niepłodność dotyczy ok.11 proc. par, w Wielkiej Brytanii ok. 17 proc. W Polsce szacunkowe dane mówią o 18 proc. To oznacza, że co szóste małżeństwo ma problemy z płodnością (około miliona par).

Jak się leczy niepłodność

W zależności od przyczyn stosuje się leczenie farmakologiczne, operacyjne lub tzw. techniki wspomaganego rozrodu. Bywa ono długotrwałe, trudne i kosztowne. W niektórych środowiskach budzi wiele kontrowersji religijnych i etycznych. Niekiedy wynikają one z braku wiedzy na ten temat.

Bezpłodność czy niepłodność

W odróżnieniu od niepłodności, bezpłodność to sytuacja dotycząca osoby dowolnej płci, która (według dzisiejszego stanu wiedzy medycznej) definitywnie nie może mieć potomstwa. Jest to trwała niezdolność do posiadania własnych, biologicznych dzieci. Powodem może być np. brak macicy u kobiety lub brak jąder u mężczyzny. Rozwiązaniem tego problemu może być jedynie dawstwo nasienia (w przypadku mężczyzny), rodzicielstwo zastępcze (w przypadku kobiety) lub adopcja.

Jak się rozmnażamy

Człowiek to gatunek o bardzo ograniczonej płodności. W ciągu swojego życia może mieć stosunkowo niewiele dzieci. To ograniczenie rośnie wraz z wiekiem kobiety i (w mniejszym stopniu) z wiekiem mężczyzny.

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko, że w komórkach rozrodczych powstaną defekty genetyczne. Warto też wiedzieć, że około 20 proc. ciąż ulega samoistnemu poronieniu. Kiedy uświadomimy sobie, jak wiele zawiłych procesów musi mieć miejsce, by urodził się człowiek, nasze rozmnażanie wydaje się niemal cudem.

Rys. 1. Warunki, które muszą być spełnione, by urodził się człowiek

embed

Narządy rozrodcze kobiety

Składają się na nie: jajniki, jajowody, macica, pochwa i zewnętrzne narządy płciowe. Jajniki to parzyste gruczoły rozmieszczone po bokach miednicy. Mają wielkość i kształt migdałów, wydzielają hormony płciowe oraz produkują komórki jajowe. Jajowody to wiotkie rurki wiodące od okolic jajników do jamy macicy. Macica to narząd zbudowany z mięśnia, o kształcie spłaszczonej gruszki i wielkości kobiecej pięści. W środku niej jest jama wyścielona śluzówką zwaną endometrium, łącząca się przez rogi macicy z jajowodami i przez kanał szyjki macicy z pochwą. Pochwa łączy się z zewnętrznymi narządami płciowymi.

Narządy rozrodcze mężczyzny

To jądra, najądrza, nasieniowody gruczoł krokowy (prostata), gruczoły opuszkowo-cewkowe oraz penis. Umieszczone w mosznie parzyste jądra produkują codziennie miliony plemników. Cykl tej produkcji (spermatogeneza) trwa ok. 64 dni. Potem przez około 10 dni plemniki dojrzewają oraz nabywają zdolności prawidłowego ruchu podczas wędrówki przez najądrza i nasieniowody. Cały proces trwa ok. 74 dni. Kanalikami, poprzez najądrza i nasieniowody, plemniki wydostają się do penisa, a stamtąd podczas wytrysku - na zewnątrz. Chociaż podczas stosunku do pochwy trafia od 100 do 300 milionów plemników, do jajowodów dociera zaledwie około 200 z nich. Do zapłodnienia potrzebny jest jeden.

Jak dochodzi do zapłodnienia

W jajnikach nowo narodzonej dziewczynki są 2-3 miliony pęcherzyków - potencjalnych producentów komórek jajowych. Pęcherzyki te stopniowo w trakcie jej życia obumierają. Gdy zaczyna ona okres dojrzewania, pozostaje ich 400-500 tysięcy. Jajniki budzą się wtedy do działania - pojawia się pierwsza miesiączka i cykl menstruacyjny. W comiesięcznym cyklu pod wpływem zmian hormonalnych jeden wybrany pęcherzyk wzrasta, a w nim dojrzewa komórka jajowa. Uwalnia się ona podczas owulacji (jajeczkowania), a następnie jest przechwytywana przez jajowody. Z reguły dzieje się to na 14 dni przed kolejną miesiączką, czyli w połowie regularnego 28-dniowego cyklu.

Po jajeczkowaniu pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte, które produkuje progesteron, konieczny do zagnieżdżania się zarodka w macicy i utrzymania rozwijającej się ciąży. Komórka jajowa żyje około 24 godzin, lecz do zapłodnienia zdolna jest prawdopodobnie tylko 12 godzin. Jeśli na swej drodze poprzez jajowód napotka plemniki, może dojść do zapłodnienia - najsilniejszy plemnik wnika do komórki jajowej, a ich jądra komórkowe, zawierające materiał genetyczny, łączą się. Zapłodniona komórka jajowa nosi nazwę zygoty.

Rys. 2.(rysunek wędrówki zapłodnionego jaja i jego podziałów)

embed

Wędrówka zapłodnionego jaja

Zapłodnione jajo jest przenoszone przez skurcze jajowodu i ruch jego rzęsek w stronę jamy macicy. Jednocześnie dokonują się w nim pierwsze podziały. Najpierw na dwie komórki, potem cztery, osiem, szesnaście itd. Z zapłodnionego jaja tworzy się zarodek, który około siedmiu dni po zapłodnieniu, w stadium tzw. blastocysty, dociera do jamy macicy. Tam, w śluzówce macicy, zagnieżdża się i dalej rozwija. Kosmki zagnieżdżonego zarodka zaczynają produkować hormon zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG). To ten hormon, wykrywają testy ciążowe.

Ten właśnie moment - zagnieżdżenie zapłodnionego jaja w śluzówce jamy macicy - jest powszechnie uważany za początek ciąży

Przyczyny niepłodności

Teoretycznie wygląda to prosto, jednak na każdym etapie mogą pojawić się przeszkody, które zaburzą ten proces i uczynią parę niepłodną. Czynników utrudniających czy uniemożliwiających zajście w ciążę jest bardzo wiele po obu stronach.

Czasem występuje więcej niż jeden czynnik. Gdy zupełnie nie wiadomo, co jest przyczyną, mówi się o niepłodności idiopatycznej.

Po stronie kobiety

1. Zaburzenia owulacji - prawie 50 proc.

zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych (np. zespół policystycznych jajników, hyperprolaktynemia),

brak lub wady komórek jajowych (przedwczesna menopauza, nieprawidłowości genetyczne, stan po radio- lub chemioterapii),

zaburzenia pękania pęcherzyków (zespół niepękniętego zluteinizowanego pęcherzyka jajnikowego - LUF),

niewydolność ciałka żółtego (ostatnio podważa się istnienie tej przypadłości i uważa się, że jest ona następstwem nieprawidłowej owulacji).

2. Niedrożne lub nieprawidłowo funkcjonujące jajowody (po przebytych operacjach, zapaleniach lub ciążach pozamacicznych) - ok. 20 proc.

3. Zrosty pooperacyjne lub pozapalne okolicy jajowodów i jajników - ok. 15 proc.

4. Endometrioza i związane z nią torbiele jajników oraz zrosty w jamie otrzewnej - ok. 5 proc.

5. Anomalie budowy i śluzu szyjki macicy - ok. 5 proc.

6. Wady budowy macicy i/lub pochwy - ok. 5 proc.

Po stronie mężczyzny

1. Nieprawidłowości nasienia

zaburzenia ilości, budowy i ruchliwości plemników (oligoasthenoteratozoospermia) - ok. 50 proc.,

zaburzenia ruchliwości plemników (asthenozoospermia) - ok. 15 proc.,

zaburzenia budowy plemników (teratozoospermia) - ok. 5 proc.,

brak plemników (azoospermia),

- z prawidłową spermatogenezą - ok. 10 proc.

niedrożność dróg wyprowadzających nasienie; pooperacyjna, związana z chorobą (np. żylaki powrózka nasiennego) lub wrodzona (np. mukowiscydoza)

- z zaburzoną spermatogenezą lub jej brakiem - ok. 10 proc.,

wrodzona (np. wodniak jądra, dysgenezje jąder, wnętrostwo), poinfekcyjne (np. świnka z zapaleniem jąder), po radio- lub chemioterapii.

2. Zaburzenia erekcji (wzwodu) i ejakulacji (wytrysku)

brak erekcji i ejakulacji - ok. 5 proc.

Przyczyny psychogenne, uszkodzenie rdzenia kręgowego, leki (np. antydepresyjne, obniżające ciśnienie), neuropatia cukrzycowa

ejakulacja wsteczna - cofanie się nasienia do pęcherza moczowego - ok. 5 proc.

Przyczyny: uszkodzenie zwieracza pęcherza moczowego, rdzenia kręgowego, neuropatia cukrzycowa, wady rozwojowe układu moczowo-płciowego.

Wynikające z trybu życia

odkładanie decyzji o ciąży na później,

brak znajomości swojego cyklu i dni płodnych,

zbyt rzadkie współżycie, zaburzenia seksualne

palenie papierosów i marihuany,

picie alkoholu,

nieprawidłowa waga ciała,

stres, przemęczenie,

odwodnienie,

praca nocna i niedostatek snu,

zaburzenia rytmu dobowego (częste podróże i zmiany stref czasowych),

przegrzewanie jąder (gorące kąpiele, sauna, ciasna bielizna, podgrzewane siedzenia samochodowe, trzymanie laptopa na kolanach, noszenie telefonu w kieszeniach spodni itp),

przyjmowanie sterydów anabolicznych,

nadmierne ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza biegaczki długodystansowe i tancerki),

praca w szkodliwych warunkach - przewlekła ekspozycja na metale ciężkie (lit, kadm, rtęć), formaldehyd, herbicydy i pestycydy oraz rozpuszczalniki organiczne (benzen, toluen, ksylen, benzyna), a także promieniowanie rentgenowskie.

Więcej o: