Zap³odnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?

Zap³odnienie in vitro to rozwi±zanie, po które siêgaj± przede wszystkim pary bezskutecznie korzystaj±ce z leczenia bezp³odno¶ci. Czasem to dla nich jedyna szansa, by kobieta mog³a zaj¶æ w ci±¿ê.

Niep³odno¶æ to powa¿ny problem, jaki dotyka wielu par. Podejrzewa siê j± wówczas, gdy oboje partnerów bezskutecznie stara siê o dziecko przez kilkana¶cie miesiêcy, wspó³¿yj±c ze sob± parê razy w tygodniu bez zabezpieczeñ. Mo¿na oczywi¶cie skorzystaæ z opcji jej leczenia (metody musz± byæ oczywi¶cie indywidualnie dopasowane do konkretnego przypadku), choæ nie zawsze takie dzia³ania przynosz± spodziewany efekt. Zap³odnienie in vitro czêsto okazuje siê jedynym rozwi±zaniem, które mo¿e pomóc w realizacji marzenia o ci±¿y i dziecku.

Zobacz te¿: In vitro a koronawirus. "Pacjentki zg³aszaj± niepokój zwi±zany z odroczeniem zabiegów"

Zap³odnienie in vitro – co to takiego?

Jest wielu, którzy zdecydowali siê na zap³odnienie in vitro. Co to takiego? Czy mo¿na bez obaw poddaæ siê zabiegowi in vitro? Na czym polega dok³adnie tego rodzaju procedura? Zap³odnieniem in vitro nazywa siê zap³odnienie pozaustrojowe, polegaj±ce na ³±czeniu mêskich oraz ¿eñskich komórek rozrodczych w warunkach laboratoryjnych, poza kobiecym organizmem. Uznaje siê je za technikê rozrodu, która wymaga wspomagania medycznego.

Do zabiegu in vitro predysponowane s± pary, u których wystêpuj± takie komplikacje, jak niedro¿no¶æ jajowodów czy brak owulacji (jajeczkowanie nie mo¿e byæ wywo³ane). Zdarza siê te¿ niep³odno¶æ o bli¿ej nieokre¶lonej przyczynie, nazywana idiopatyczn± oraz endometrioza. Warto mieæ te¿ na wzglêdzie to, ¿e in vitro mo¿e byæ jedyn± opcj± dla par, które kilkakrotnie bez powodzenia próbowa³y korzystania z innych metod rozrodu wspomaganego, w tym z inseminacji. Wskazaniem do przeprowadzenia tej procedury mo¿e byæ tak¿e mêska niep³odno¶æ objawiaj±ca siê nisk± ruchliwo¶ci± plemników b±d¼ ich niewielk± liczb±. Niekiedy in vitro jest te¿ skutecznym sposobem zap³odnienia w przypadku, gdy kobieta ma powy¿ej trzydziestu o¶miu lat.

Zap³odnienie in vitro – poszczególne etapy (krok po kroku)

Zap³odnienie in vitro ma poszczególne etapy. Krok po kroku mo¿na siê wiêc dowiedzieæ, w jaki sposób przebiega ca³y proces.

  • Krok 1: Wizyta kwalifikacyjna

Najpierw musi siê odbyæ wizyta kwalifikacyjna, na której lekarz przejrzy dokumentacjê medyczn± sporz±dzon± w trakcie wcze¶niejszego leczenia niep³odno¶ci. Nastêpnie zostanie przeprowadzona ankieta medyczna. Kobieta zostaje te¿ poddana badaniu ginekologicznemu wraz z dopochwowym badaniem USG. Zleca siê tak¿e dodatkowe badania laboratoryjne. U kobiet bêdzie to AMH, TSH, FSH, E2, prolaktyna cytologia. Nastêpnie trzeba te¿ okre¶liæ grupê krwi, poziom APTT, potasu, sodu i wykonaæ pe³n± morfologiê. Partner z kolei powinien poddaæ siê badaniu nasienia, a tak¿e wybraæ siê do urologa b±d¼ androloga. W przypadku obojga przysz³ych rodziców konieczne oka¿± siê testy wirusologiczne.

  • Krok 2: Obserwowanie oraz stymulacja wzrostu komórek jajowych

W pierwszej kolejno¶ci kobiecie zostaj± podane leki, maj±ce na celu kontrolowanie wzrostu pêcherzyków. Dziêki temu w jednym cyklu miesiêcznym kobiety udaje siê pobraæ parê jajeczek. Komórki jajowe s± pod sta³± kontrol± lekarza (proces stymulacyjny trwa zazwyczaj od 7 do 12 dni). W wyniku regularnych pomiarów stê¿enia hormonów mo¿na wskazaæ najlepsz± datê do przysz³ego pobrania komórek.

  • Krok 3: Pobranie komórek jajowych i nasienia

W narkozie pobiera siê z jajników p³yn pêcherzykowy, w którym znajduj± siê komórki jajowe. Nastêpuje te¿ pobranie nasienia od partnera albo wybór nasienia z banku (od anonimowego dawcy).

  • Krok 4: Zap³odnienie

W laboratorium wybiera siê 6 komórek jajowych i bezpo¶rednio do ka¿dej z nich podaje siê plemnik, stosuj±c iniekcjê.

  • Krok 5: Transfer zarodków

Pomiêdzy drug± a pi±t± dob± po zap³odnieniu dochodzi do transferu zarodków (tych najlepiej rozwiniêtych i rokuj±cych, zwykle dwóch). Wprowadza siê je do jamy macicy kobiety przy u¿yciu specjalnego cewnika. Prawdopodobieñstwo ich w³a¶ciwego zagnie¿d¿enia jest wysokie, poniewa¿ kobieta od chwili pobrania komórek jajowych przyjmuje leki odpowiednio dobrane do jej przypadku.

Zobacz wideo Jak przygotowaæ siê do ci±¿y? Badania, suplementy, aktywno¶æ

Jakie s± skutki uboczne in vitro?

Skutki uboczne in vitro mog± siê pojawiæ w wyniku stymulacji hormonalnej procesu jajeczkowania. Jako ¿e dzia³anie to podnosi poziom estrogenu oraz progesteronu, czêsto wywo³uje to pewne dolegliwo¶ci. Jest to zwiêkszenie masy cia³a i towarzysz±ce mu zatrzymanie wody w organizmie. Pojawiaj± siê ponadto:

Bardzo rzadko dochodzi do tak silnej reakcji, by wyst±pi³y ciê¿kie powik³ania, takie jak torbiel jajnika czy rozwiniêcie siê choroby nowotworowej.

 Ile kosztuje in vitro? Czy taki zabieg siê op³aca?

Ile kosztuje in vitro? Zap³odnienie tego rodzaju na pewno nie jest tanie, jednak to z³o¿ona procedura, która w czê¶ci przypadków mo¿e byæ jedyn± nadziej± na zaj¶cie w ci±¿ê. Ceny procedury zaczynaj± siê mniej wiêcej od 6500 z³otych, a mog± osi±gn±æ nawet 9 000 z³otych.

Zobacz te¿: Urodzi³a siê bez macicy, ale dzi¶ ma synka. Zabieg, któremu j± poddano, jest jak z filmu science fiction

Wiêcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.