• Link zosta³ skopiowany

Inseminacja - czym jest i jak przebiega?

Inseminacja to jedna z metod walki z niep³odno¶ci±, która dotyka coraz wieksz± liczbê par. Mówi siê, ¿e nawet co pi±ta para starajaca siê o dziecko, mo¿e borykaæ siê z tym problemem. Nauka nie pozostaje jednak obojêtna na ten problem. Inseminacja jest stosunkowo jedn± z najprostszych metod wspomagania p³odno¶ci.
Czym jest inseminacja i jakie wyró¿niamy jej rodziaje?
Photographee.eu/shutterstock.com

Inseminacja - co to takiego?

Inseminacja jest to metoda leczenia bezp³odno¶ci. Stosowana jest u kobiet, u których stwierdzono k³opoty z zaj¶ciem w ci±¿ê. O takim problemie mo¿na mówiæ wówczas, gdy w ci±gu roku, pomimo regularnego wspó³¿ycia, nie dochodzi do zap³odnienia. Inseminacjê wykorzystuje siê w przypadku kobiet, u których wystêpuj± zaburzenia owulacji oraz u tych, u których stwierdzono niep³odno¶æ idiopatyczn± (tzn. niep³odno¶æ bez wyra¼nej, ustalonej przyczyny). Wskazaniem do przeprowadzenia inseminacji mog± byæ tak¿e problemy po stronie partnera, takie jak s³abo¶æ lub ma³a liczebno¶æ plemników a tak¿e ich brak - wówczas inseminacja wystêpuje z u¿yciem nasienia dawcy pozyskanego w tzw. banku spermy. 

Wyró¿niamy kilka rodzajów inseminacji: 

  • naszyjkow±,
  • dojajowodow±,
  • domaciczn±.

Inseminacja domaciczna jest najczê¶ciej stosowana. Zabieg polega na bezpo¶rednim podaniu cewnikiem do macicy wcze¶niej spreparowanego nasienia. Technika ta pozwala na ominiêcie bariery ¶luzu szyjkowego, który czasem nie stwarza odpowiednich warunków, by plemniki mog³y dotrzeæ do komórki jajowej. Inseminacjê mo¿na dokonaæ nasieniem partnera lub nasieniem dawcy. Zabieg inseminacji jest dla kobiety bezpieczny i nieskomplikowany. Trwa zaledwie kilka minut. Zdecydowanie wiêcej czasu poch³ania przygotowanie do inseminacji. Wymaga ono przeprowadzenia badañ i sta³ego monitorowania stanu owulacji tak, aby móc ustaliæ moment najbardziej korzystny na przeprowadzenie zabiegu. W¶ród badañ koniecznych do przeprowadzenia przed zabiegiem znajduj± siê m.in.: badanie stopnia czysto¶ci pochwy, badanie posiewu z szyjki macicy, badanie na obecno¶æ chlamydii, wirusa HIV, HCV, HBsAg oraz test w kierunku ki³y. Konieczno¶æ przeprowadzenia badañ dotyczy równie¿ partnera. 

Po przeprowadzonym zabiegu kobieta musi przyjmowaæ leki zawieraj±ce progesteron, które maj± za zadanie wspieranie drugiej fazy cyklu. Wszystko to ma na celu wsparcie zarodka w procesie zagnie¿d¿ania i zapewnienie mu odpowiednich warunków do rozwoju. Je¶li zabieg siê powiedzie w nied³ugim czasie nast±pi wzrost poziomu HCG we krwi, co mo¿na zbadaæ za pomoc± dostêpnych w aptekach testów ci±¿owych. 

Zobacz wideo Jak przygotowaæ siê do ci±¿y? Badania, suplementy, aktywno¶æ:

Bank spermy - kiedy mo¿na z niego skorzystaæ?

Bank spermy najczê¶ciej jest wykorzystywany, kiedy nasienie partnera nie mo¿e zostaæ wykorzystane ze wzglêdu na bezp³odno¶æ lub choroby genetyczne. Osobom, które z ró¿nych przyczyn nie mog± skorzystaæ z innych metod, bank spermy pozwala na pozyskanie nasienia. Aby oddaæ je do banku spermy, trzeba spe³niæ szereg kryteriów, takich jak:

  • wiek do 35 lat, 
  • dobry stan zdrowia,
  • brak obci±¿enia chorobami genetycznymi,
  • odpowiednia ilo¶æ plemników w spermie,
  • dobra jako¶æ i ruchliwo¶æ plemników,
  • minimum ¶rednie wykszta³cenie.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej przed oddaniem spermy oceniany jest tak¿e wygl±da kandydata. Kiedy para zdecyduje siê na skorzystanie z banku spermy, wybiera nasienie uwzglêdniaj±c cechy fizyczne jej dawcy, najczê¶ciej zbli¿one do partnera. Pary decyduje siê na skorzystanie z banku spermy tak¿e wtedy, gdy chc± przechowaæ nasienie partnera na pó¼niejszy okres, np. ze wzglêdu na d³ugotrwa³e leczenie. 

Skuteczno¶æ inseminacji

Skuteczno¶æ inseminacji jest o wiele ni¿sza od zap³odnienia pozaustrojowego. Prawdopodobieñstwo zaj¶cia w ci±¿ê po pierwszym zabiegu wynosi zaledwie od kilku do 20 proc. W przypadku niepowodzenia istnieje mo¿liwo¶æ przeprowadzania inseminacji od trzech do sze¶ciu razy. Je¶li w tym czasie nie dojdzie do zap³odnienia, wówczas pary informowane s± o innych metodach walki z niep³odno¶ci±. Istnieje kilka przeciwwskazañ do wykonania inseminacji. Zabieg inseminacji nie mo¿e byæ przeprowadzony u kobiet, które cierpi± na niedro¿no¶æ jajników. Nie powiedzie siê on równie¿ u pañ, u których stwierdzono stany zapalne narz±dów rodnych lub miê¶niaki macicy. Tak¿e problemy z b³on± ¶luzow± macicy, choroby nowotworowe i ciê¿kie choroby ogólnoustrojowe stanowi± przeciwwskazania do wdro¿enia leczenia niep³odno¶ci metod± inseminacji. 

Inseminacja a in vitro

Zarówno inseminacja jak i in vitro s± to metody, które maj± na celu wspomaganie rozrodu. Istniej± miêdzy nimi jednak zasadnicze ró¿nice. Przede wszystkim in vitro jest zdecydowanie bardziej z³o¿onym zabiegiem, o skomplikowanej procedurze. Poza tym przeprowadzenie zap³odnienia in vitro jest zdecydowanie bardziej kosztowne ni¿ zabieg inseminacji. I co najwa¿niejsze, istnieje spora rozbie¿no¶æ w skuteczno¶ci obu zabiegów. In vitro daje oko³o 35 proc. szans na udane zap³odnienie. In vitro jako pozaustrojowa metoda zap³odnienia przebiega w warunkach laboratoryjnych i jest w tej chwili jedyn± metod±, która pozwala na zaj¶cie w ci±¿ê kobietom maj±cym problem z dro¿no¶ci± jajowodów czy zaawansowan± endometrioz±. Inne metody w przypadku tych schorzeñ nie istniej±. Na jej skuteczno¶æ ma wp³yw wiele czynników, w¶ród których istotny jest wiek kobiety czy przyczyna niep³odno¶ci.

Wiêcej o: