Hormon folikulotropowy, czyli FSH (skrót od angielskiej nazwy: follicle-stimulating hormone) to białkowa substancja wydzielana przez przedni płat przysadki. Jego poziom zazwyczaj jest kontrolowany w przypadku diagnozowania niepłodności. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowy wynik może sygnalizować problem w samej przysadce (lub podwzgórzu, które kontroluje przysadkę), który niejednokrotnie wymaga wyjaśnienia i leczenia.
Przysadka jest niewielkim gruczołem dokrewnym (masa zwykle mieści się w przedziale zaledwie 0,5-0,7 g), zlokalizowanym w samym środku mózgu, przy podwzgórzu. To nieprzypadkowe sąsiedztwo i kolejny dowód, że ludzki organizm to system naczyń połączonych. Przysadka mózgowa kontroluje wiele innych gruczołów dokrewnych, a sama jest kontrolowana przez podwzgórze właśnie, a dokładnie jego neurohormony hamujące i stymulujące.
Przysadka mózgowa pozwala nam rosnąć, dojrzewać, mieć dzieci. Problemy z funkcjonowaniem jajników, nadnerczy czy tarczycy mogą mieć pierwotne źródło właśnie w przysadce. Wpływa na wagę, wygląd skóry i włosów, także laktację i kontrolowanie moczu nocą. Niewiele jest procesów w naszym organizmie, które przynajmniej pośrednio nie byłyby związane z pracą przysadki mózgowej. Jej moc i znaczenie wynika głównie z produkcji, magazynowania i uwalnia hormonów.
Hormony przysadkowe to:
Folikulotropina (FSH) odpowiada za stymulację pęcherzyków jajnikowych do produkcji estrogenów. A po co te estrogeny?
Estrogeny to grupa hormonów płciowych, odpowiedzialnych przede wszystkim za prawidłowy cykl miesiączkowy. Pobudzają tzw. hormon luteinizujący LH, a on umożliwia owulację i powstawanie ciałka żółtego (przekształcony pęcherzyk jajnikowy pełniący funkcję gruczołu dokrewnego). Niedobór estrogenów najczęściej dotyka kobiety po menopauzie, może jednak pojawić się u dużo młodszych pań. Wówczas zaburza cykl menstruacyjny, powoduje nudności, napady migreny, zwiększenie masy ciała i generalnie sprzyja pogorszeniu samopoczucia.
Estrogeny uważane są za hormony kobiece, ale potrzebne okazują się również mężczyznom. Zbyt mała produkcja estrogenów przez jądra grozi niepłodnością.
Hormon folikulotropowy nie tylko pobudza produkcję estrogenów. Wpływa także na zwiększenie aktywności enzymu aromatazy, który bierze udział w szlaku przekształcenia androgenów do estrogenów. Androgeny są męskimi hormonami, odpowiednikami estrogenów.
Z kolei u mężczyzn działanie FSH koncentruje się na stymulacji wzrostu cewek nasiennych, zwiększając tym samym produkcję plemników. Ponadto ma wpływ na sekrecję białka, które wiąże androgeny i ma duży wpływ na działanie testosteronu.
Diagnostyka niepłodności męskiej zwykle wiąże się z większymi wyzwaniami natury emocjonalnej. Panowie, warto trochę wyluzować:
Badanie poziomu FSH zlecane jest zwykle w ramach diagnostyki niepłodności męskiej i kobiecej, ale także przy nieregularnych miesiączkach, zaburzeniach dojrzewania u dzieci (zarówno przy jego przyspieszeniu, jak i opóźnieniu), podejrzeniu nieprawidłowości w przysadce mózgowej lub podwzgórzu , diagnostyce PCOS, ale wówczas łącznie z oceną LH.
Wartość hormonu w zależności od fazy cyklu powinna mieścić się w granicach:
Norma FSH dla mężczyzn: 1,7-12,0 ng/ml
Stężenie hormonu mierzy się w próbce krwi. Czasem wykonywane jest badanie moczu, ale wówczas konieczna jest jego całodobowa zbiórka.
FSH powyżej normy występuje w niewydolności pierwotnej jajników np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników czy w okresie pomenopauzalnym.
U mężczyzn wysokie stężenie FSH może świadczyć o pierwotnym hipogonadyzmie (niedoczynność gonad), rozpoznawanym np. w przypadku zespołu Klinefeltera. Wskazuje też na zmniejszoną produkcję plemników, choćby po infekcji uszkadzającej funkcje jąder.
Zmniejszone stężenie FSH może świadczyć o niewydolności przysadki mózgowej, guzie przysadki, być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków (np. w chemioterapii). Problem z przysadką często prowadzi do wtórnej niewydolności jajników lub jąder.
Nieprawidłowe wyniki czasem oznaczają chorobę tarczycy lub nadnerczy.
Leczenie zależnie od przyczyny, ustala i nadzoruje specjalista endokrynolog.