8 rzeczy, które powinnaś zrobić przed zajściem w ciążę

Decyzja zapadła, chcecie mieć dziecko. Zanim jednak zajdziesz w ciążę, pomyśl o zrobieniu kilku rzeczy. Jakich?
romantyczna kolacja romantyczna kolacja Fot. Stockbroker /EAST NEWS

Romantyczne sam na sam

Zjedzcie romantyczną kolację. Nie zapomnij o najedzeniu się na zapas ulubionymi potrawami, z których będziesz musiała zrezygnować w ciąży: owocami morza, sushi, serami pleśniowymi z niepasteryzowanego mleka, dużą ilością wątróbki... Ten ostatni raz napij się ulubionego wina albo wypij modnego drinka podczas szaleństw w klubie. Przez dłuższy czas będziesz musiała obejść się bez takich rozrywek, więc warto je pożegnać w wielkim stylu!

@ Co ułatwia zajście w ciążę? Lekarz odpowiada

Kobieta z papierosem Kobieta z papierosem Fot. GARO/PHANIE EAST NEWS

Rzuć używki

To oczywiste, że w ciąży powinnaś rzucić palenie, zrezygnować z alkoholu i wypijania sporej ilości kawy, ale używki warto pożegnać już przed ciążą. Dotyczy to też mężczyzn - badania dowiodły, że palenie zmniejsza płodność i jakość nasienia.

Jakaś ilość alkoholu jest dozwolona w ciąży? Lekarz odpowiada

Przyjrzyj się swojej wadze

Warto stanąć na wadze jeszcze przed ujrzeniem upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym. Jeśli masz niedowagę, może być ci trudniej zajść w ciążę. Naukowcy zauważyli, że BMI (wskaźnik masy ciała) powyżej 24 i poniżej 20 ma wpływ na płodność. Jeśli natomiast czujesz, że powinnaś być szczuplejsza, spróbuj zrzucić kilka kilogramów - będziesz czuła się lepiej w trakcie ciąży.

Kobieta u dentysty Kobieta u dentysty Fot. Stockbroker /EAST NEWS

Idź do dentysty

Niezwykle ważne teraz, kiedy już wiesz, że będziesz starać się o dziecko, jest zaplanowanie wizyty u dentysty. Warto uniknąć problemów z zębami w trakcie ciąży, lecząc je wcześniej. Stany zapalne mogą być niebezpieczne dla płodu, poza tym w ciąży należy unikać robienia zdjęć rentgenowskich. Innymi słowy: zadbaj o zęby przed zajściem w ciążę!

Kobieta z książką Kobieta z książką Fot. Stockbroker /EAST NEWS

Poczytaj sobie

Czas przed ciążą, i same 9 miesięcy noszenia dziecka pod sercem, to najlepszy okres, żeby nadrobić zaległości czytelniczo-filmowe. Później czas się skurczy, warunki będą mniej sprzyjające, a twoje zainteresowania mogą się zmienić i przez pewien czas obracać się głównie wokół spraw związanych z dziećmi i rodzicielstwem...

Bierz kwas foliowy, ogranicz inne lekarstwa

Jeśli stale zażywasz lekarstwa, porozmawiaj z lekarzem o swoich planach zajścia w ciążę i dowiedz się, czy są one bezpieczne dla płodu. Jeśli nie można ich zażywać w trakcie ciąży, zapytaj o bezpieczne zamienniki. Jeszcze przed poczęciem zacznij brać kwas foliowy, który zapobiega poważnym wadom układu nerwowego u dziecka - tzw. wadom cewy nerwowej, np. rozszczepowi kręgosłupa. Zalecana dawka to 400 mikrogramów (0,4 mg) dziennie. Kwas foliowy w tym stężeniu dostępny jest w aptece bez recepty.

Szczepienie Szczepienie Fot. BURGER/PHANIE EAST NEWS

Pomyśl o szczepieniu

Jeśli nie chorowałaś na różyczkę, warto, żebyś teraz zaszczepiła się przeciw tej chorobie. Różyczka, jeśli wystąpi w ciąży, jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Po tym szczepieniu powinniście poczekać 3 miesiące ze staraniami o dziecko. Warto też pomyśleć o szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - powinno się przyjąć przynajmniej dwie dawki szczepionki, a najlepiej 3.

Wyrusz w podróż

Co jeszcze? Pojedź na wakacje i zrób coś szalonego, coś, o czym zawsze marzyłaś. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, wyrusz na ostatnią przed ciążą wyprawę. Teraz też jest dobry moment na zrezygnowanie z czyszczenia kociej kuwety (ryzyko zarażenia się toksoplazmozą, niebezpieczną w ciąży!), przyjrzeniu się swoim finansom, a przede wszystkim celebracji ostatnich wspólnych chwil tylko we dwoje. Potem wszystko się zmieni, ale o to właśnie chodzi, prawda?

Jeśli czujecie, że jesteście już gotowi, poczytajcie porady lekarzy. O czym warto wiedzieć, starając się o dziecko.

Więcej o: