Owulacja: osobisty kalendarzyk
Owulacja
Owulacja to moment, w którym komórka jajowa kobiety jest gotowa do zap³odnienia. Dzieje siê to wtedy, gdy do jajowodu trafia dojrza³a komórka. Do tej pory komórka jajowa by³a os³oniêta przez pêcherzyk, który w momencie owulacji pêka. To dlatego owulacja nazywana jest jajeczkowaniem.
Kiedy s± dni p³odne?
Dni p³odne s± ¶ci¶le uzale¿nione od terminu owulacji. To komórka jajowa musi byæ gotowa na przyjêcie plemnika. Dojrza³o¶æ osi±ga ona na ok. 14 dni przed rozpoczêciem miesi±czki i jest to dzieñ owulacji.
Za dni p³odne przyjmujemy oko³o 6 dni w trakcie trwania ca³ego cyklu ¿ycia komórki jajowej. Jest to kilka dni poprzedzaj±cych owulacjê, dzieñ owulacji oraz dzieñ po niej.
Dni poprzedzaj±ce owulacjê s± zaliczane do dni p³odnych, poniewa¿ plemnik w jajowodach mo¿e prze¿yæ oko³o 48 godzin i dotrzeæ do komórki jajowej w³a¶nie w dniu owulacji.
Cykl menstruacyjny a dni p³odne
¯eby mo¿liwie najdok³adniej obliczyæ dni p³odne, u¿ywaj±c kalkulatora p³odno¶ci, nale¿y przede wszystkim znaæ d³ugo¶æ i regularno¶æ swojego cyklu miesi±czkowego. U¶redniony cykl kobiety trwa 28 dni, za normê przyjmuje siê cykl trwaj±cy miêdzy 25-35 dni. Regularny cykl to taki, w którym odstêp pomiêdzy miesi±czkami jest sta³y.
Je¿eli cykl miesi±czkowy trwa krócej ni¿ 25 dni lub d³u¿ej ni¿ 35 dni, a tak¿e gdy jego d³ugo¶æ bywa zmienna, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Warto przez co najmniej pó³ roku zapisywaæ w notesie, ile trwa cykl.
Najskuteczniejszym sposobem poznania swojego cyklu jest jego obserwacja i wyznaczanie w nim dni p³odnych - pomocne jest mierzenie temperatury i ocena ¶luzu szyjkowego - a tak¿e dostêpne w aptekach testy owulacyjne, które przypominaj± test ci±¿owy.
P³odno¶æ jest równie¿ zale¿na od wieku kobiety. - O ile do 35. roku ¿ycia jest ona na tym samym poziomie, to ko³o czterdziestki wyra¼nie spada i kobieta zachowuje tylko ok. 20 proc. p³odno¶ci z wcze¶niejszego okresu - t³umaczy ginekolog, dr Grzegorz Po³udniewski.
Cykl nie zawsze regularny
Ka¿da z nas musi pamiêtaæ, ¿e wszelkie wyliczenia bazuj±ce na d³ugo¶ci cyklu s± jedynie wskazówk± i nigdy nie oblicz± precyzyjnie dni p³odnych i niep³odnych. Cykl jest regulowany przez hormony, których wydzielanie zale¿y od wielu czynników. Ich praca mo¿e zostaæ zaburzona m.in. gdy chorujemy (równie¿, gdy przechodzimy ukryte infekcje), ¿yjemy w stresie, jeste¶my zmêczone, wyje¿d¿amy na wakacje czy zmieniamy tryb ¿ycia. Wówczas rytm cyklu mo¿e siê zmieniæ, a razem z nim zmieni siê nasz kalendarz owulacji. W takiej sytuacji wyliczenia kalkulatora czy kalendarzyka dni p³odnych mog± nie pokrywaæ siê z rzeczywisto¶ci±.
Sprawd¼, kiedy warto siê kochaæ, ¿eby zaj¶æ w ci±¿ê -> kalkulator dni p³odnych
-
Powrót do szkó³ i przedszkoli po 19 kwietnia. Jest decyzja Czarnka. "Z ka¿dym tygodniem kolejne klasy"
-
Komunia 2021- czy siê odbêdzie? Minister zdrowia poda³ orientacyjn± datê
-
Joanna Krupa jest w drugiej ci±¿y? Widaæ zaokr±glony brzuszek
-
Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, czyli 1200 z³ dla doros³ego, 600 z³ dla dziecka. 51 proc. Polaków popar³o pomys³, ale potem zmienili zdanie
-
Do kiedy s± zamkniête przedszkola? Nieoficjalnie: Rz±d mo¿e przed³u¿yæ restrykcje
- Potrafisz podaæ antonim wyrazu? Jeste¶my za³amani wynikami, ¶rednia to zaledwie 7/15
- Monika Mrozowska pozuje w ca³ej okaza³o¶ci. Fanka: Jak mo¿na tak wygl±daæ chwilê po ci±¿y?
- Prof. Cessak: Szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci. Prze³omowe badania
- Program "Mama 4 plus". Mo¿na dostaæ ponad tysi±c z³otych, je¿eli siê spe³ni okre¶lone warunki
- Nauczycielka krzycza³a podczas lekcji. "Niedobrze mi, gdy s³yszê rodziców, którzy mówi±, jak mamy pracowaæ"