Owulacja: osobisty kalendarzyk

Dni płodne i niepłodne występują u kobiety w mniej lub bardziej regularnych cyklach. Ich zrozumienie pomoże sprawnie korzystać z kalkulatora dni płodnych, lepiej poznać swoje ciało i stworzyć własny kalendarz owulacji.

Owulacja

Owulacja to moment, w którym komórka jajowa kobiety jest gotowa do zapłodnienia.  Dzieje się to wtedy, gdy do jajowodu trafia dojrzała komórka. Do tej pory komórka jajowa była osłonięta przez pęcherzyk, który w momencie owulacji pęka. To dlatego owulacja nazywana jest jajeczkowaniem.

Zobacz wideo

Kiedy są dni płodne?

Dni płodne są ściśle uzależnione od terminu owulacji. To komórka jajowa musi być gotowa na przyjęcie plemnika. Dojrzałość osiąga ona na ok. 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki i jest to dzień owulacji.

Za dni płodne przyjmujemy około 6 dni w trakcie trwania całego cyklu życia komórki jajowej. Jest to kilka dni poprzedzających owulację, dzień owulacji  oraz dzień po niej.

Dni poprzedzające owulację są zaliczane do dni płodnych, ponieważ plemnik w jajowodach może przeżyć około 48 godzin i dotrzeć do komórki jajowej właśnie w dniu owulacji.

Cykl menstruacyjny a dni płodne

Żeby możliwie najdokładniej obliczyć dni płodne, używając kalkulatora płodności, należy przede wszystkim znać długość i regularność swojego cyklu miesiączkowego. Uśredniony cykl kobiety trwa 28 dni, za normę przyjmuje się cykl trwający między 25-35 dni.  Regularny cykl to taki, w którym odstęp pomiędzy miesiączkami jest stały.

Jeżeli cykl miesiączkowy trwa krócej niż 25 dni lub dłużej niż 35 dni, a także gdy jego długość bywa zmienna, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Warto przez co najmniej pół roku zapisywać w notesie, ile trwa cykl.

Najskuteczniejszym sposobem poznania swojego cyklu jest jego obserwacja i wyznaczanie w nim dni płodnych - pomocne jest mierzenie temperatury i ocena śluzu szyjkowego - a także dostępne w aptekach testy owulacyjne, które przypominają test ciążowy. 

Płodność jest również zależna od wieku kobiety. - O ile do 35. roku życia jest ona na tym samym poziomie, to koło czterdziestki wyraźnie spada i kobieta zachowuje tylko ok. 20 proc. płodności z wcześniejszego okresu - tłumaczy ginekolog, dr Grzegorz Południewski.

- O ile do 35. roku życia jest ona na tym samym poziomie, to koło czterdziestki wyraźnie

spada i kobieta zachowuje tylko ok. 20 proc. płodności z wcześniejszego okresu - wyjaśnia.- O ile do 35. roku życia jest ona na tym samym poziomie, to koło czterdziestki wyraźnie spada i kobieta zachowuje tylko ok. 20 proc. płodności z wcześniejszego okresu - wyjaśnia ginekolog, dr Grzegorz Południewski.

Cykl nie zawsze regularny

Każda z nas musi pamiętać, że wszelkie wyliczenia bazujące na długości cyklu są jedynie wskazówką i nigdy nie obliczą precyzyjnie dni płodnych i niepłodnych.  Cykl jest regulowany przez hormony, których wydzielanie zależy od wielu czynników.  Ich praca może zostać zaburzona m.in.  gdy chorujemy (również, gdy przechodzimy ukryte infekcje), żyjemy w stresie, jesteśmy zmęczone, wyjeżdżamy na wakacje czy zmieniamy tryb życia. Wówczas rytm cyklu może się zmienić, a razem z nim zmieni się nasz kalendarz owulacji. W takiej sytuacji wyliczenia kalkulatora czy kalendarzyka dni płodnych mogą nie pokrywać się z rzeczywistością.

Sprawdź, kiedy warto się kochać, żeby zajść w ciążę -> kalkulator dni płodnych

Więcej o:
Copyright © Agora SA