Przed ciążą - najnowsze artykuły

 • Wolą steki od golonki, są zimnolubne, czasami chorują - co jeszcze powinien wiedzieć mężczyzna o swoich plemnikach?
 • Niepłodność wtórna. Staramy się o rodzeństwo dla jedynaka i nic
 • Kiedy zrobić test ciążowy?

  Kiedy zrobić test ciążowy?

  Kiedy zrobić test ciążowy? Jego wykonanie jest pierwszym krokiem, który można samodzielnie podjąć, gdy podejrzewamy, że możemy być w ciąży. Ile kosztuje test ciążowy? Czy test ciążowy może się mylić?

  aleko
 • Inseminacja (IUI). Kiedy jest sens, a kiedy należy odpuścić?

  Inseminacja (IUI). Kiedy jest sens, a kiedy należy odpuścić?

  Inseminacja domaciczna jest bezbolesna, to jedna z najprostszych metod leczenia niepłodności, to też ostatni przystanek przed in vitro. Statystyki skuteczności inseminacji wahają się od 5 do 25 proc. na cykl. Z myślą o parach rozpoczynających leczenie, a także o tych które już są po kilku próbach inseminacji domacicznej rozmawiamy z ginekologiem-położnikiem, dr Grzegorzem Południewskim, który na co dzień pracuje z parami borykającymi się z niepłodnością.

  Joanna Biszewska
 • Poronienie. Dlaczego?

  Poronienie. Dlaczego?

  Medycyna jest wobec poronienia bezradna. Lekarze nie są w stanie ani przewidzieć, ani zatrzymać poronienia, kiedy już się rozpocznie. Czy badanie genetyczne materiału z poronienia jest odpowiedzią na to, dlaczego ciąża nie utrzymała się? Kto powinien je zrobić?

  Tekst: Joanna Biszewska, konsultacja dr n. med. Grzegorz Mrugacz
 • Testy owulacyjne - cena, opinie i skuteczność

  Testy owulacyjne - cena, opinie i skuteczność

  Staracie się o dziecko? Testy owulacyjne pomogą obserwować cykl owulacyjny. Czy są skuteczne? Jaka jest cena testów owulacyjnych i jakie są na ich temat opinie? Odpowiadamy.

  nn-k
 • "Po 35. roku życia dużo trudniej zajść w ciążę"? To mit! Są nowe statystyki i badania
 • Jest alternatywa dla in vitro. Zamiast na szkle, w ciele kobiety

  Jest alternatywa dla in vitro. Zamiast na szkle, w ciele kobiety

  Zamiast tworzenia zarodka w szalce, zapłodnienie odbywa się w silikonowej kapsułce umieszczonej w ciele kobiety. AneVivo czyli alternatywna dla in vitro metoda wspomaganego rozrodu jest już stosowana w Polsce. Czy uciszy konserwatywne środowiska?

  opr. Joanna Biszewska
 • Test ciążowy: rodzaje, cena, wynik. Kiedy zrobić test ciążowy?

  Test ciążowy: rodzaje, cena, wynik. Kiedy zrobić test ciążowy?

  Testy ciążowe domowe i te wykonywane w laboratorium wykrywają wytwarzany przez organizm kobiety hormon ciążowy: gonadotropinę kosmówkową - hCG. Hormon można oznaczyć we krwi lub w moczu. Testy ciążowe mają różną czułość na obecność hCG, dlatego ich skuteczność może być różna, szczególnie gdy mamy do czynienia z wczesnym etapem ciąży. Kiedy zrobić test ciążowy, ile kosztuje test ciążowy i czy wynik może być błędny? Odpowiadamy.

  agkow/nn-k
 • Odwlekasz decyzję o dziecku? Kalkulator płodności pokazuje, jak maleją twoje szanse na jedno, dwójkę i trójkę
 • Coraz słabsze i wolniejsze plemniki Polaków

  Coraz słabsze i wolniejsze plemniki Polaków

  Ciasne bokserki, dwa piwa dziennie, mało seksu i są efekty. Co piąty potencjalny tata może mieć problemy ze spłodzeniem potomka. Bo plemniki są ospałe, wolne i niemrawe.

  opr. Joanna Biszewska
 • 10 lat zmagała się z niepłodnością: "Codziennie doszukujesz się objawów ciąży, potrafi nawet zemdlić" [ROZMOWA]
 • In vitro. Szanse w procentach

  In vitro. Szanse w procentach

  Dla par przygotowujących się do procedury in vitro internet jest ważnym źródłem informacji. Na portalach, stronach klinik zajmujących się leczeniem niepłodności przeczytamy nie tylko o tym, jak przygotować się do zabiegu in vitro, ale również o statystykach. Kto ma największe szanse, komu się najczęściej udaje zajść w ciążę drogą zapłodnienia pozaustrojowego, po ilu próbach. Czy warto sugerować się liczbami?

  Joanna Biszewska
 • Sukces przyczyną niepłodności?

  Sukces przyczyną niepłodności?

  Pięcie się po szczeblach kariery, nadgodziny, ciągły pośpiech, forsowne treningi na siłowni, dużo imprez, mało snu. Na ile styl życia odpowiada za płodność? Na co zapracowana potencjalna mama powinna zwrócić uwagę zanim umówi się na wizytę w klinice leczenia niepłodności?

  Joanna Biszewska
 • Nie rodzą, bo nie mają z kim mieć dzieci? A może są zbyt wybredne? Ideał męża w oczach kobiet
 • Wiek partnera przyczyną niepłodności?

  Wiek partnera przyczyną niepłodności?

  Wiek kobiety ma wpływ na płodność i zdrowie dziecka. Nie ma natomiast zbyt wielu przykładów na to, że podobna zależność występuje w przypadku płci męskiej. Czy i jak długo można odkładać ojcostwo na później?

  Joanna Biszewska
 • Gdybym przestała się stresować, na pewno zaszłabym w ciążę. Mity i półprawdy wokół niepłodności

  Gdybym przestała się stresować, na pewno zaszłabym w ciążę. Mity i półprawdy wokół niepłodności

  Nie możesz zajść w ciążę, bo brałaś tabletki antykoncepcyjne, bo masz blokadę w głowie, bo to kara za grzechy. Niepłodność, jak każda choroba, otoczona jest pajęczyną mitów i półprawd. Jaka jest prawda? Publikujemy fragment książki "Jak tu począć". Poradnik odczarowuje metody wspomaganego rozrodu i pokazuje, że niepłodność to nie wyrok.

  Opr. Joanna Biszewska
 • To pomoże zajść w ciążę? Obalamy mity dotyczące płodności

  To pomoże zajść w ciążę? Obalamy mity dotyczące płodności

  Czy popularne sposoby, które mają ułatwić zajście w ciążę, rzeczywiście działają? Pytamy ginekologa-położnika, dr Grzegorza Południewskiego m.in. o skuteczność zalecanych pozycji i częstotliwość współżycia.

  Karolina Stępniewska
 • Kobiecy plan: najpierw imprezy, awans i podróże, potem dziecko
 • In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?

  In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?

  Pary, które nie "załapały się" na refundację, zabieg in vitro finansują z własnej kieszeni. Ile trzeba dzisiaj zapłacić za nadzieję na dziecko?

  Tekst: Joanna Biszewska
 • Opuchnięty czy zablokowany - jaki masz typ płodności?

  Opuchnięty czy zablokowany - jaki masz typ płodności?

  Jesteś opuchnięta, masz suchą skórę, blade usta albo słabe krążenie? Zdaniem naukowców większość z nas należy do jednego typ płodności, choć możesz też być kombinacją kilku z nich. Typy płodności dotyczą zarówno ciebie jak i twojego mężczyzny i pomogą wam określić szanse na dziecko oraz zaplanować ciążę.

  Joanna Rokicka
 • 8 rzeczy, które powinnaś zrobić przed zajściem w ciążę
 • "Bo wiecie, ja to jestem z in vitro" [WYWIAD]

  "Bo wiecie, ja to jestem z in vitro" [WYWIAD]

  Kiedy mama poszła ze mną do kościoła, bo chciała mnie ochrzcić i powiedziała o tym po prostu księdzu, on na to odpowiedział: "Ale wie pani, nie ma takiej możliwości, to jest dziecko bez duszy, ono nie ma prawa istnienia" - mówi 22-letnia Karolina Wolf. Jedna z najstarszych Polek urodzonych dzięki tej metodzie rozmawia z Karoliną Stępniewską, redaktorką serwisu eDziecko.pl

  Karolina Stępniewska
 • Kalendarz dni płodnych a metody obserwacji cyklu

  Kalendarz dni płodnych a metody obserwacji cyklu

  Kalkulator dni płodnych to tylko jeden ze sposobów wyznaczania dni "ekologicznych", na podstawie których można w stworzyć prywatny kalendarz dni płodnych należą: metoda termiczna, metoda Billingsów, metoda objawowo-termiczna. Trzeba jednak pamiętać, że są to metody pomocnicze, przez wielu lekarzy nie uznawane nawet za metody antykoncepcyjne. Znajomość tych metod może być za to przydatna, gdy chcemy lepiej poznać swoje ciało i zachodzące w nim zmiany.

  agkow
 • Owulacja: osobisty kalendarzyk

  Owulacja: osobisty kalendarzyk

  Dni płodne i niepłodne występują u kobiety w mniej lub bardziej regularnych cyklach. Ich zrozumienie pomoże sprawnie korzystać z kalkulatora dni płodnych, lepiej poznać swoje ciało i stworzyć własny kalendarz owulacji.

  agkow
 • "Najszybciej zachodzą w ciążę kobiety, których waga mieści się między 20 a 24 BMI". Dieta na płodność - nowa moda?
 • Czego nie wolno mówić bezdzietnym?

  Czego nie wolno mówić bezdzietnym?

  Twoi przyjaciele nie mają dzieci, ale nie zawsze znasz prawdziwą przyczynę takiego stanu rzeczy. To, że są bezdzietni nie oznacza, że są pozbawieni uczuć. Brak taktu i nieopatrzne słowa znajomych rodziców mogą bardzo zranić.

  Joanna Rokicka
 • Starania o dziecko: pytania i odpowiedzi

  Starania o dziecko: pytania i odpowiedzi

  Kiedy dwoje ludzi zaczyna planować powiększenie rodziny, pojawia się wiele pytań. Jeszcze więcej, gdy test pokazuje, że wkraczamy w zupełnie nowy etap życia. Codziennie zadajecie pytania naszym ekspertom. Wybraliśmy dla Was najciekawsze zadane dotąd pytania i odpowiedzi lekarzy

 • Leki ułatwiające zajście w ciążę

  Leki ułatwiające zajście w ciążę

  Czy pigułka lub zastrzyk wystarczy, aby pokonać niepłodność? Czasami tak. Podczas starań o dziecko nie zawsze trzeba poddawać się skomplikowanym procedurom wspomaganego rozrodu. Kiedy leczenie farmakologiczne przyniesie oczekiwany efekt w postaci upragnionej ciąży?

  Joanna Biszewska
 • Mrożenie zarodków - sposób na odłożenie macierzyństwa w czasie?

  Mrożenie zarodków - sposób na odłożenie macierzyństwa w czasie?

  Mrożone zarodki. Pieszczotliwie mrozaczki, mrozaki. Nadzieja wielu par na spełnienie marzeń o dziecku. Czy w przyszłości odsetek ciąż z mrozaczków będzie taki sam lub nawet wyższy niż w przypadku ciąż ze świeżych zarodków?

  Joanna Biszewska-Miętka