Nawyki, dzięki którym dziecko będzie łatwiej przyswajało wiedzę. Ważną kwestią jest dieta

Powrót do szkół jest trudny dla większości dzieci. Po dwóch miesiącach odpoczynku i beztroskiej zabawy przychodzi czas na obowiązki i przyswajanie ogromu materiału. Warto w tym czasie wspomóc najmłodszych i pomóc im wyrobić nawyki, dzięki którym łatwiej będą mogły się skoncentrować i poprawi się ich zdolność uczenia się. Bardzo pomocna może okazać się m.in. odpowiednia dieta.

Początek roku szkolnego to czas, kiedy tryskające energią dzieci wracają do klas i zaczyna się dziesięć miesięcy mozolnej pracy. Wielu maluchom entuzjazm mija po pierwszym tygodniu nauki. Przepełnione plany lekcji, sterty prac domowych i stres związany z kartkówkami i sprawdzianami nie wpływają korzystnie na samopoczucie dziecka, a rodzice bezradnie rozkładają ręce. Można jednak pomóc uczniom, wyrabiając w nich nawyki żywieniowe, dzięki którym przyswajanie wiedzy będzie choć trochę łatwiejsze. Oto kilka z nich. 

1. Zacznijcie dzień od pożywnego śniadania 

Jedzenie na śniadanie zdrowych i pełnowartościowych produktów bogatych w węglowodany pomoże dzieciom w uzyskaniu energii na resztę dnia. Niedobór glukozy może skutkować problemami z koncentracją i odczuwaniem zmęczenia. Nie bez powodu mówi się, że jest paliwem dla naszego mózgu. Nie chodzi jednak o to, aby pochodziła z produktów bogatych w cukier - np. ciastek czy batonów. Warto postawić na płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, miód, gorzką czekoladę. Te śniadaniowe produkty sprawią, że mózg dziecka będzie działał na pełnych obrotach przez cały dzień.  

2. Kwasy omega-3 na lepszą pamięć 

Do stałego jadłospisu warto wprowadzić ryby, siemię lniane oraz orzechy włoskie. Co łączy te produkty? Są bogate w kwasy omega-3, do których zaliczamy  DHA (kwas dokozaheksaenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy) i ALA (kwas α-linolenowy). Duże znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego spożycia kwasów Omega-3. DHA stanowi ważny element budulcowy ośrodkowego układu nerwowego oraz jest składnikiem lipidowym struktur naszego mózgu oraz siatkówki oka. DHA wpływa na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz utrzymanie prawidłowego widzenia, a razem z EPA przyczyniają się do prawidłowej pracy serca. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, aby kupować ryby ze sprawdzonych hodowli. Jeśli nie mamy pewności, skąd pochodzą, możemy suplementować kwasy omega-3. 

3. Zamiast chipsów i słonych przekąsek, jedzcie orzechy i nasiona 

Wieczór w rodzinnym gronie, przerwa w szkole i zawsze, kiedy dziecko ma ochotę na chrupanie, powinno mieć pod ręką orzechy. Są źródłem wielu witamin, minerałów i dobrych tłuszczów, a poza tym wspomagają pracę naszego mózgu. Posiadają m.in. witaminy z grupy B, A i E, a także magnez, potas, fosfor i mangan. Zachęcaj dziecko do spożywanie przynajmniej garstki dziennie. 

4. Pamiętajcie o wodzie 

Kiedy dziecko nie wypije wystarczającej ilości wody, zmienia się jego samopoczucie. Jest bardziej rozkojarzone, ma problemy z zapamiętywaniem, wolniej łączy fakty i ma trudności z wyciąganiem wniosków. Poza tym może być poddenerwowane i rozdrażnione, a jego poziom koncentracji drastycznie spada. Dobra jakościowo woda wypijana w dużych ilościach mobilizuje mózg dziecka do pracy. Pamiętaj, aby mobilizować dziecko do wypijania około dwóch litrów płynów dziennie.