Ząbkowanie to trudny czas dla dzieci i ich rodziców. Po jakie metody łagodzenia bólu można sięgać?

Rodzice małych dzieci wiedzą, że ząbkowanie nie oznacza jedynie pojawienia się mleczaków. Często temu procesowi towarzyszą różne dolegliwości. Jak pomóc maluchowi i jakie metody stosować, by złagodzić ból?

Ząbkowanie

Proces rozwoju zębów mlecznych zaczyna się na długo przed tym, jak maluch pojawi się na świecie. Już w pierwszym trymestrze życia płodowego powstaje pierwotna listewka zębowa, z której tworzą się zawiązki zębów mlecznych. Zanim jednak będą one widoczne, minie wiele miesięcy.

Pierwsze ząbki pojawiają się zwykle po piątym miesiącu życia dziecka. W przypadku wcześniaków proces ten następuje trochę później – między szóstym a jedenastym miesiącem, jednak wciąż jest to uznane za fizjologiczne. O opóźnionym ząbkowaniu mówi się dopiero wtedy, gdy pierwszy ząbek stanie się widoczny po dwunastym miesiącu życia. Na początku wyrzynają się dolne i górne jedynki, po dziewiątym miesiącu dwójki, potem kły, aż w końcu maluch (w wieku mniej więcej dwóch lat) ma komplet dwudziestu mleczaków. Pamiętajmy jednak, że dzieci są różne i czasem zdarza się, że zęby wyrzynają się w innej kolejności, na przykład najpierw górne jedynki, a potem dopiero dolne. Takie zjawisko jest czymś zupełnie normalnym.

W wielu źródłach możemy przeczytać o tym, że ciężko jest przegapić ząbkowanie dziecka. Faktycznie temu procesowi towarzyszą różne objawy – miejscowe i ogólne. Objawy są szczególnie nasilone w okresie wyrzynania się kilku zębów jednocześnie. Najczęściej pojawiają się w ciągu czterech dni przed ukazaniem się zęba, w dniu kiedy się pojawił, oraz trzy dni po wyrznięciu.

Typowe objawy ząbkowania

Objawy ząbkowania można podzielić na te typowe i nietypowe. Wśród tych pierwszych wymienia się przede wszystkim podrażnienie dziąsła w okolicy wyrzynania się zęba. Staje się ono zaczerwienione, swędzi, co wpływa na rozdrażnienie malucha i brak apetytu. Charakterystyczne jest też to, że niemowlaki wkładają wówczas rączki i różne przedmioty do buzi, a także nadmiernie się ślinią.

U wielu dzieci pojawia się gorączka. Ból, który towarzyszy ząbkowaniu też wpływa na problemy ze snem.

Nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowaniu czasem towarzyszą też mniej popularne objawy. Jednym z nim jest zaczerwienienie dziąsła. Jeśli utrzymuje się ono jakiś czas i na dziąśle jest miękkie wybrzuszenie, może to zwiastować pojawienie się torbieli. Czasem taka torbiel sama się wchłania, a czasem wymaga wizyty u stomatologa.

U niektórych ząbkujących maluchów występuje również katar. Prawdopodobnie jest on spowodowany stanem zapalnym, jaki tworzy się wokół wyrzynającego się mleczaka. Taki katar trwa krócej niż dziesięć dni i ustępuje samoistnie.

Nadmierne ślinienie się u ząbkujących dzieci, czasem prowadzi też do pojawiania się zmian skórnych. Maluch, wkładając rączki do buzi, moczy je w ślinie i roznosi ją po twarzy i szyi, co wywołuje wysypkę, tak zwaną osutkę.

Dużo rzadziej u ząbkujących dzieci pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wymioty oraz biegunka.

Metody łagodzenia bólu

Ząbkującemu dziecku można pomóc, stosując różne metody łagodzenia bólu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się od siebie składem i działaniem. Wśród nich sa na przykład żele na ząbkowanie. Pamiętajmy, by spośród nich wybierać te bezpieczne i skuteczne, które są zarejestrowane. Tego typu produkty kupujmy w sprawdzonych miejscach, jak apteki, a nie w przypadkowych sklepach internetowych.

U ząbkujących dzieci sprawdzają się również gryzaki. Przed podaniem można je schłodzić w lodówce, ale nie zamrażać! Za zimne tworzywo może spowodować podrażnienia, a nawet odmrożenia rączek lub delikatnej śluzówki.

Ząbkującym maluchom można podawać również zawiesiny doustne. Mają on działanie przeciwgorączkowe, a także przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają łagodzić wiele objawów ząbkowania.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych

Copyright © Agora SA