Niemowlę jest bardziej płaczliwe? Powodem może być ząbkowanie. Jak złagodzić jego objawy?

Nieprzespane noce i ciągły płacz dziecka. Wielu rodziców doskonale zna ten problem. Często bezskutecznie staramy się uspokoić łkające maleństwo. Nie pomaga śpiewanie i kołysanie, a pociecha odmawia jedzenia? Niepokój niemowlęcia może być związany z tym, że zaczyna się coś dziać w jego jamie ustnej. Szczególnie niedoświadczonym rodzicom trudno jest rozpoznać, kiedy zaczyna się ząbkowanie.

Wbrew pozorom rozpoznanie ząbkowania nie jest aż takie trudne, o ile znamy jego objawy. Często rozpoczyna się około piątego miesiąca życia niemowlęcia i trwa nawet do ukończenia przez nie 2 - 2,5 lat. Co zwiastuje pojawienie się ząbka? Przede wszystkim zachowanie dziecka. Kiedy niemowlę jest rozdrażnione i marudne, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy się ślini i odmawia jedzenia. Wokół jego ust może pojawić się wysypka. Ponadto znaczącym sygnałem mogą być problemy ze snem i podwyższona temperatura ciała. 

Dziecko, które odczuwa swędzenie dziąseł, wkłada do buzi ręce i przedmioty. A czasem gołym okiem widać podrażnione dziąsła w okolicy wyrzynającego się zęba. Nierzadko towarzyszy im opuchlizna. Jest też kilka nietypowych objawów ząbkowania, które, choć występują znacznie rzadziej, wciąż się zdarzają. Mogą to być - katar, biegunka i zaczerwienienie dziąsła. Chociaż to wszystko może przyprawić rodziców o zawrót głowy, nie panikujmy na zapas. Nie w każdym przypadku ząbkowanie jest bolesne. A nawet jeśli się tak zdarzy, są sposoby, które pomogą złagodzić jego objawy. 

Jak złagodzić objawy bolesnego ząbkowania?

Niektórzy rodzice, aby przynieść ulgę dziecku, dają mu gryzak wyjęty wprost z zamrażarki. Absolutnie nie powinniśmy tego robić! Taka praktyka może wywołać więcej szkody niż pożytku. Chociaż chłodny gryzak przyniesie ulgę dla obolałych i napuchniętych dziąseł, jednak wyjęty prosto z zamrażarki może spowodować podrażnienia, a nawet odmrożenia dziecięcej skóry. 

Lepszym sposobem jest schłodzenie go w lodówce, lub użycie ściereczki zwilżonej chłodną wodą. Sposobem na uśmierzenie bólu, może być też żel na ząbkowanie z naturalnymi ekstraktami. Działa szybko i łagodzi stan zapalny, ból i dyskomfort.

Musimy pamiętać też o regularnym oczyszczaniu dziąseł dziecka. Najlepiej robić to palcem osłoniętym gazą lub naparstkiem z mikrofibry, zmoczonym w przegotowanej wodzie, fizjologicznym roztworze soli lub naparze z rumianku. Rumianek łagodzi ból i drażliwość. Stosowany jest od tysięcy lat w wielu kulturach. Uważaj, jednak jeśli twój malec ma skłonności do uczuleń. Rumianek może powodować alergię, wówczas, zamiast niego pomocna może okazać się chusteczka bawełniana nawilżona roztworem ksylitolu. 

Jeśli ból nie ustępuje, zaoferuj dziecku twarde owoce lub warzywa do gryzienia (oczywiście jeżeli maluch już jest w trakcie rozszerzania diety o pokarmy stałe). Możesz schłodzić w lodówce np. jabłko lub marchewkę i podać swojemu maleństwu. Zimno złagodzi ból. Pamiętaj jednak, aby w czasie jedzenia mieć malucha na oku i pilnować, aby brał do buzi małe kawałki produktu.

W przypadku, kiedy pojawiła się gorączka, a żaden z powyższych sposobów nie skutkuje, można posiłkować się lekami dedykowanymi dzieciom, np. takimi, które zawierają ibuprofen i mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Źródła:

https://matkadentystka.pl/2020/01/zabkowanie-od-a-do-z/

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych

http://www.doktorekradzi.pl/zabkowanie-fakty-i-mity/

https://leki.pl/poradnik/bolesne-zabkowanie-jak-pomoc-dziecku-w-tym-czasie/