Ząbkowanie to jeden z najtrudniejszych etapów rozwoju małego dziecka. Jak mu pomóc?

Pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka często towarzyszy szereg dolegliwości. Ból i gorączka to tylko niektóre z nich. Istnieją jednak sposoby, żeby pomóc maluszkowi przetrwać ten trudny czas

Ząbkowanie to bardzo ważny i jednocześnie dla wielu dzieci bardzo trudny okres. U każdego niemowlaka proces ten przebiega nieco inaczej, ząbki pojawiają się w innym czasie i różnym tempie. Najczęściej jednak maluszek może się pochwalić pierwszymi ząbkami około piątego miesiąca życia, a całym "kompletem" jeszcze przed ukończeniem 2,5 roku. Najpierw zwykle pojawiają się dolne jedynki, potem górne, następnie dwójki, czwórki, trójki i zęby trzonowe. Niektórzy rodzice najgorzej wspominają wyrzynanie się tych ostatnich.

Najczęstsze objawy towarzyszące ząbkowaniu 

Każde dziecko inaczej przechodzi proces ząbkowania. U jednych maluszków pojawieniu się zębów nie towarzyszą żadne przykre objawy, u innych jest to czas dyskomfortu, a jeszcze u innych - nieutulonego bólu i złego samopoczucia, nieprzespanych nocy etc. Do najczęstszych objawów ząbkowania należą:

  • spuchnięte i zaczerwienione dziąsła;
  • ból dziąseł;
  • ślinienie się;
  • wypieki;
  • wysypka wokół ust;
  • gorączka;
  • biegunka;
  • brak apetytu;
  • problemy ze spaniem, częste wybudzanie się

Jak ulżyć dziecku w czasie bolesnego ząbkowania?

U każdego może się sprawdzić coś innego. Rodzice próbują więc rozmaitych sposobów na ulżenie swoim ząbkującym maluchom, zwykle udaje się to określić metodą prób i błędów. Oto kilka sprawdzonych metod:

Gryzaki: Jeżeli ząbkujące dziecko ma wyraźną potrzebę żucia i gryzienia, wkłada do buzi rączki i wszystko, co tylko mu w nie wpadnie, to znak, że potrzebny jest gryzak. Dostępne na rynku gryzaki są wykonane z różnych materiałów, mają różną twardość, niektóre perforacje, które doskonale masują obolałe dziąsła. Gryzak dobieramy metodą prób i błędów. Warto rozważyć zakup gryzaka wykonanego z tworzywa utrzymującego temperaturę - można go schłodzić w lodówce. Niektóre maluchy je uwielbiają.

Schłodzone jedzenie: Niektórym maluszkom ulgę przynosi chłodne jedzenie. Można dać dziecku schłodzony owoc np. jabłko lub gruszkę (oczywiście jeżeli maluch już jest w trakcie rozszerzania diety o pokarmy stałe). Być może przypadnie mu do gustu taki smakowy, naturalny "gryzak".

Żel na ząbkowanie: To preparat, który pomaga ulżyć obolałym i spuchniętym dziąsłom. Taki żel ma zwykle przyjemny, delikatny smak, aplikuje się go palcem. Żel na ząbkowanie pomaga też zmniejszyć stan zapalny.

Masaż dziąseł: Ząbkującym dzieciom czasem pomaga delikatny masaż dziąseł. Po dokładnym umyciu rąk masaż wykonujemy palcem wskazującym. Warto go połączyć z aplikacją żelu do dziąseł, ale uwaga na palce - niektóre maluszki potrafią już całkiem mocno gryźć!

Przytulanie, pocieszanie: Złe samopoczucie spowodowane ząbkowaniem schodzi na dalszy plan u takiego "pokrzywdzonego" małego człowieka, gdy pojawia się przytulanie, głaskanie, całowanie i pocieszanie. Bliskość mamy lub taty potrafią zdziałać cuda.

Lek przeciwbólowy: Gdy pojawia się wysoka gorączka, a ból dziąseł się nasila, pediatrzy zalecają podanie dziecku leku przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego. Oczywiście z zachowaniem zaleconego dawkowania.

Źródła:

leki.pl/poradnik/bolesne-zabkowanie-jak-pomoc-dziecku-w-tym-czasie

matkadentystka.pl/2020/01/zabkowanie-od-a-do-z/

www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych