Kalendarz ząbkowania u dzieci wraz z możliwymi objawami i sposobami na radzenie sobie z nimi

Ząbkowanie to bardzo ważny etap rozwoju dziecka. U każdego malucha przebiega nieco inaczej, w innym czasie i tempie. Niestety bardzo często pogarsza samopoczucie. Są jednak sposoby, żeby pomóc dziecku w tej fazie rozwoju

Pierwsze ząbki u dziecka to powód radości i dumy jego rodziców. Same dzieci zwykle są mniej zadowolone z ich pojawienia się, bo często temu procesowi towarzyszy mniejszy lub większy dyskomfort. Ząbkowaniem nazywamy okres około czterech dni przed tzw. erupcją zęba, czyli jego przebiciem się przez dziąsło, dniem pojawienia się zęba i około trzech dni po nim. Zwykle jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki, w następnej kolejności te górne, potem kolejno: dwójki, czwórki, trójki oraz zęby trzonowe.

Kalendarz ząbkowania u dzieci

Zwykle dzieci mają już komplet mlecznych zębów mniej więcej w wieku 2,5 lat. Zęby pojawiają się w określonej kolejności i czasie:

  • 6-10 miesięcy – dolne przednie zęby (siekacze)
  • 8-12 miesięcy – dolne przednie zęby (siekacze)
  • 9-13 miesięcy – jedna strona górnych zębów z przodu (siekacze boczne)
  • 10-16 miesięcy – jedna strona dolnych zębów z przodu (siekacze boczne)
  • 13-19 miesięcy – pierwsze zęby trzonowe
  • 16-23 miesięcy – tył szczęki (kły)
  • 25-33 miesięcy – drugie zęby trzonowe

Możliwe objawy występujące przy ząbkowaniu

Dzieci różnie przechodzą proces ząbkowania. U jednych zęby pojawiają się niemal niezauważenie, u innych występuje szereg dolegliwości, które z pozoru nie mają nic wspólnego z ząbkowaniem. Najbardziej oczywistym objawem jest opuchnięcie, zaczerwienienie i bolesność dziąseł. Często pojawieniu się ząbków towarzyszą obfite ślinienie się z powodu zwiększonej aktywności gruczołów ślinowych i rumieńce na policzkach. Dziecko bez przerwy wkłada rączki do buzi, gryzie i żuje wtedy wszystko, co znajdzie w swoim zasięgu. Ząbkowanie zwykle oznacza też pogorszenie samopoczucia – maluchy bywają wówczas marudne, często płaczą, są niespokojne, mają problemy z zasypianiem, a gdy to w końcu nastąpi, często się wybudzają. Czasem nie mają apetytu i odmawiają jedzenia. Mniej oczywistymi objawami ząbkowania są podniesiona temperatura ciała oraz biegunka.

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

U każdego może się sprawdzić coś innego. Rodzice próbują więc rozmaitych sposobów na ulżenie swoim ząbkującym maluchom, zwykle udaje się to określić metodą prób i błędów. Oto kilka sprawdzonych metod:

Gryzaki

Jeśli dziecko ma potrzebę żucia i gryzienia, warto podsunąć mu gryzak. Niektóre mają specjalne przynoszące ulgę perforowania lub są wykonane z utrzymujących temperaturę materiałów - można je schłodzić w lodówce. Bywają też takie, które mają dołączoną niewielką zabawkę - przykuwa uwagę maluszka i pozwala, chociaż na chwilę zapomnieć o bólu lub dyskomforcie.

Żel do stosowania na dziąsła dla ząbkujących dzieci

Pomaga ulżyć spuchniętym, obolałym dziąsłom. Żel nakłada się na dziąsła, tworzy ochronną warstwę, łagodzi ból, zmniejsza dyskomfort i pomaga zmniejszyć stan zapalny spowodowany przez wyrzynające się ząbki.

Przytulanie i pocieszanie potrafią zdziałać cuda

Kiedy dziecku jest źle, nic nie działa lepiej niż przytulanie i pocieszanie. Maluszek, któremu dokuczają wyrzynające się ząbki, wymaga bliskości, przytulania, całusów, głaskania i słów pocieszenia.

Delikatny masaż dziąseł

Niektórym ząbkującym dzieciom pomaga masaż dziąseł. Należy go ostrożnie i delikatnie wykonać palcem, wcześniej trzeba oczywiście bardzo dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem. Masaż można połączyć z aplikacją żelu do dziąseł.

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

Jeżeli ból związany z pojawieniem się nowych ząbków się nasila i towarzyszy my gorączka można podać dziecku lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Oczywiście z zachowaniem zaleconego dawkowania.

Źródła:

matkadentystka.pl/2020/01/zabkowanie-od-a-do-z/

leki.pl/poradnik/bolesne-zabkowanie-jak-pomoc-dziecku-w-tym-czasie

www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych