Podczas zabawy dziecko zdobywa wiele umiejętności. Jakie zabawki wspierają rozwój?

Dzieci najlepiej uczą i rozwijają się przez zabawę, a dobór odpowiednich zabawek może dodatkowo wspomóc ich rozwój. Aby spełniły swoją rolę, należy uwzględnić kilka czynników.

Wbrew powszechnej opinii zabawki nie pełnią jedynie funkcji rozrywkowej. Dzięki nim dzieci w różnym wieku mogą rozwinąć umiejętności, które będą im potrzebne na danym etapie życia. Odpowiednio dobrane zabawki interaktywne, korzystnie wpływają na motorykę małych dzieci, zaś starszym pomagają rozwinąć wyobraźnię i poszerzyć wiedzą o świecie. Nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza, ponieważ stanowi ciekawą aktywność, a nie przykry obowiązek. W artykule wymieniamy przykładowe zabawki, które szczególnie wspierają rozwój dziecka.

Mata edukacyjna

Maty edukacyjne dla niemowląt to bardzo praktyczne i wielofunkcyjne zabawki. Są przenośnym placem zabaw, stanowią idealną przestrzeń do ćwiczenia zdolności motorycznych dziecka, umożliwiając mu aktywny rozwój ruchowy i dostarczają radości z odkrywania nowych bodźców. Dzieci uczą się koordynacji wzrokowo-ruchowej, podnoszenia główki, kontrolowania ruchów rąk i rozumienia zależności pomiędzy przyczyną a skutkiem. Na rynku jest wiele rodzajów mat, posiadających różne elementy, wspierające rozwój maluszka, takie jak grające pozytywki, bezpieczne lusterka, czy grzechotki. To również bezpieczna przestrzeń do raczkowania.

Puzzle i układanki

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele układanek i puzzli, które są dopasowane do wieku dziecka. Mogą być świetną rozrywką dla maluszka, jak i zabawą dla całej rodziny. Puzzle doskonale trenują mózg, uczą logicznego myślenia oraz działań analitycznych. Pogłębiają też wyobraźnię. Podczas układania małych elementów mózg dziecka musi sięgać do pamięci roboczej, w poszukiwaniu informacji o kolorach i kształtach. Ta czynność wpływa również na rozwój zdolności manualnych malucha. Dzieci podczas zabawy trenują motorykę, uczą się spostrzegawczości i cierpliwości.

Książeczki interaktywne

Wśród zabawek przeznaczonych dla małych dzieci nie powinno zabraknąć książeczek interaktywnych, z aktywizującymi elementami. Ilustracje, różne tekstury, kształty i faktury stymulują zmysły malca, z naciskiem na dotyk i wzrok. Książeczki interaktywne wymagają od dziecka zaangażowania, otwierania okienek, przesuwania poszczególnych elementów, dotykania. Uczą, że każde działanie przynosi efekty, wyostrzają spostrzegawczość i rozwijają myślenie przyczynowo-skutkowe. Wartościowa jest również sama tematyka treści przeznaczonych dla maluszków. Wśród interaktywnych książeczek można znaleźć takie, które pokazują różne zjawiska związane z życiem codziennym np. pracami domowymi, lub otaczającym nas światem np. ze zwierzętami i przyrodą.

Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne uczą dziecko reagowania na różne bodźce. Przykładowo, jeżeli maluch wciśnie guzik, zabawka może zagrać, poruszyć się lub zaświecić. W zależności od modelu zabawki mogą nauczyć liter, cyfr, kształtów i kolorów. Pomagają też skojarzyć dzieciom konkretne odgłosy z danymi czynnościami, przedmiotami lub zwierzętami. Tego typu rozwijają ciekawość dziecka i uczą je podstawowej wiedzy o świecie.

Klocki

Dzięki klockom dzieci uczą się chwytania, zwiększają się ich zdolności manualne oraz motoryka. Zabawa polegająca na dopasowywaniu do siebie różnych elementów i kształtów wspomaga również kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Rodzice mogą wybrać różne klocki, mniejsze, większe, wykonane z plastiku lub drewna, które są dopasowane do różnych grup wiekowych dzieci. Klockami można bawić się na wiele sposobów. Nie tylko budując, ale również sortując, czy licząc, a większe zestawy klocków pozwalają na zabawę z innymi dziećmi. Aktywność w grupie uczy współdziałania i korzystnie wpływa na zdolności społeczne najmłodszych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.