Szukasz zabawek dla dzieci? Dobierz je odpowiednio do wieku

Na rynku jest wiele zabawek, które wspomogą rozwój dziecka i ułatwiają mu zdobywanie nowych umiejętności. Rodzice powinni jednak dokładnie przemyśleć ich wybór. Ważne jest, aby postawić na zabawki dostosowane do wieku dziecka.

Dziecko doskonale uczy się przez zabawę. Pełni ona nie tylko funkcję rozrywkową, ale także poznawczą. Stanowi dziecięcy sposób na poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie i budowanie więzi z codziennością. Przez zabawę dziecko uczy się, zdobywa umiejętności manualne i kształtuje własny charakter. Wbrew pozorom wybór zabawki, która będzie jednocześnie uczyć i bawić wcale nie jest prosty. Rodzice powinni wziąć pod uwagę jeden, podstawowy czynnik, którym jest wiek dziecka.

Dobierz zabawki do wieku pociechy

Po narodzeniu dziecko nie widzi ostro, chociaż ma dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Na tym etapie idealne będą dla niego pozytywki i grzechotki, które mogą zaciekawić maluszka. Około drugiego miesiąca życia warto wprowadzić kolorowe karuzele, które można zawiesić nad łóżkiem. Dobrze wybrać model o zróżnicowanych elementach. Wówczas, gdy maluch podrośnie, nie będą pełnić jednie roli karuzeli, ale mogą stać się zabawkami. Na rynku dostępne są także modele karuzel z pozytywkami w jednym.

Po trzecim miesiącu życia dziecko zaczyna interesować się przestrzenią wokół siebie oraz własnym ciałem. Wówczas wkłada rączki do buzi, ogląda stopy ssie paluszki. Poprawia się również jego wzrok, dlatego rodzice powinni zainwestować w zabawki o różnorodnych, wyrazistych kolorach. Na tym etapie warto kupić kolorowe piłki do turlania i raczkowania, interaktywne zabawki i książeczki. Sprawdzą się zabawki wykonane z różnych, szeleszczących tkanin, posiadające wypukłe elementy, które dziecko będzie mogło chwytać oraz części, które da się obracać. W tym okresie doskonale sprawdzą się maty, na których dzieci będą mogły pozwalać sobie na aktywność. Edukacyjne maty wspomagają rozwój ruchowy i koordynację wzrokową, zachęcają do unoszenia głowy i rozwijają u dziecka zdolności poznawcze.

Po szóstym miesiącu dziecko zaczyna coraz swobodniej się przemieszczać. Pełza, raczkuje, a jego zainteresowanie wzbudzają wszelkie poruszające się przedmioty. Na tym etapie dobrze zainwestować w gumowe piłki do turlania, lalki i pluszaki, zabawkowe przedmioty kuchenne (np. garnki, łyżki, talerze), gumowe klocki oraz ruchome zabawki. To okres pierwszych świadomych zabaw z dzieckiem, które chętnie będzie chciało odkrywać nowe faktury i kształty przedmiotów.

W okresie między dziewiątym a dwunastym miesiącem życia dziecka, następują próby coraz bardziej śmiałego przemieszczania się. Dzieci stopniowo stają najpierw przy meblach, a z czasem zaczynają chodzić. Wówczas warto kupić dziecku zabawki, które będzie mogło przed sobą pchać, na przykład taczki, czy jeździki. Przydadzą się także gumowe klocki oraz piankowe duże puzzle z literami, z których może zdołać układać pierwsze łatwe wyrazy. Na tym etapie dziecko uczy się także sortować, w czym pomogą mu sortery kształtów. Dzięki nim będzie rozwijał motorykę, rozróżniając różne figury i dopasowując je do otworów.

Dzieci, które mają powyżej roku zwykle doskonalą umiejętności swobodnego poruszania się. Na tym etapie wciąż będą ważne pchacze, które pomogą rozwijać koordynację. Dzieci mogą już próbować naśladować rodziców i próbować wykonywać podobne czynności, np. myć zęby lub gotować coś w zabawkowej kuchence. Można im wówczas także kupić książeczki z obrazkami, np. przedstawiającymi zwierzątka, które będą musiały rozpoznać. Pozwoli to ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość.

Idealnymi zabawkami dla dwu i trzylatka będą wszelkie kredki, farby, duże puzzle, książeczki z naklejkami oraz klocki, z których będą mogły układać różne konstrukcje. To dobry moment na zabawę w piaskownicy, różnego rodzaju foremkami łopatkami, czy wiaderkami. Zabawa takimi przedmiotami usprawni pracę rączek i dobrze wpłynie na umysłowy rozwój maluszka.

Copyright © Agora SA