Pierwszy rok życia dziecka mija szybciej, niż byśmy często chcieli. To czas intensywnego rozwoju. Niemowlę rozwija zdolności poznawcze, a my odpowiednim zachowaniem możemy mu w tym pomóc. Kupując właściwe zabawki, nie tylko ułatwimy rozwój fizyczny czy poznawczy malucha, lecz także możemy wspomóc ten emocjonalny, społeczny czy przyspieszyć naukę pierwszych słów.
Mądre wybory rodziców to owocny rozwój najmłodszych. Jakie więc zabawki i gadżety sprawdzą się najlepiej?
Jeśli macie małe dzieci, o macie edukacyjnej na pewno słyszeliście nie jedno. To doskonały gadżet, który pobudza do działania najmłodszych, a rodzicom zapewnia chwilę wytchnienia. Mata składa się zazwyczaj z cienkiego materacyka, kocyka i specjalnego pałąka z zabawkami. Te mogą być zwyczajnymi pluszakami, a mogą też wygrywać melodyjki czy wydawać dźwięki.
Mata edukacyjna sprawdzi się już od pierwszych miesięcy. Zapewni dziecku aktywny rozwój ruchowy i wywoła radość związaną z odkrywaniem nowych bodźców. Malec będzie unosił główkę, próbował chwycić poszczególne przedmioty. A dodatkowo łatwiej przyzwyczaimy dziecko do leżenia na brzuszku, co wpływa doskonale na rozwój prawidłowej postawy ciała oraz wspomaga pracę układu pokarmowego.
To także świetny gadżet, który wpłynie korzystnie na rozwój emocjonalny i społeczny. Wystarczy wraz z dzieckiem usiąść lub położyć się na macie i zainicjować wspólną zabawkę – na przykład rozmowę z pluszakami.
Warto wybierać maty edukacyjne, które mają jak najwięcej zróżnicowanych elementów. Dzieci są zachwycone, gdy mogą przejrzeć się w lustereczkach zamontowanych na pałąku, a także gdy uda im się wcisnąć guzik i usłyszą nowy dźwięk.
Drugim bestsellerem polecanym przez rodziców są karuzele i łuki montowane do wózków. Mają one podobny mechanizm działania jak pałąki z zabawkami przy matach edukacyjnych. Karuzele wygrywają kilka melodyjek, kręcą się i aktywizują dziecko do ćwiczenia chwytu, a także do przyjmowania pozycji siedzącej.
Łuk z zabawkami do wózka czy też fotelika samochodowego to przenośna wersja wspomnianej karuzeli. Zajmuje dziecko w podróży i trenują umiejętności maluchów poprzez rozwijanie zmysłu dotyku, słuchu i wzroku.
Podobną rolę odgrywa krzesełko-leżaczek, za którym zaczepione są zabawki. To idealny gadżet, który spełnia kilka funkcji. Oprócz oczywistych – dziecko w nim odpoczywa w pozycji leżącej lub siedzącej – warto zaznaczyć, że zachęca brzdąca też do odkrywania, pobudza zmysły, i - co najważniejsze - zacieśnia więź między dzieckiem a rodzicem. Dziecko jest cały czas blisko mamy i taty, może cały czas obserwować, co się dzieje w domu. A my możemy z łatwością pokazywać dziecku codzienne czynności – takie jak gotowanie czy pranie – i opowiadać o tym, co robimy.
Dobrym pomysłem jest także podarowanie dziecku zabawkowych instrumentów muzycznych. Bębenek, pałeczki do perkusji, trąbka czy cymbałki to świetny pomysł na wsparcie inteligencji emocjonalnej i muzycznej.
Muzyka ma olbrzymi wpływ na rozwój najmłodszych. Stymuluje rozwój układu nerwowego i mózgu, rozwija także wrażliwość i wyobraźnię. A na dodatek dobrze wpływa na nastrój i pozwala zapanować nad emocjami. W sklepach dostępne są specjalne zestawy instrumentów, ale możemy kupić także pojedyncze cymbałki czy bębenek. Taki gadżet zapewni aktywną zabawę, stymulację sensoryczną i popracuje nad koordynacją wzrokowo-ruchową. Nauczy też dziecko rozumienia przyczynowo- skutkowego.
Sortery to kostki-zabawki, które mają otwory w różnych kształtach. Ta pozornie prosta zabawka to zaproszenie do wspaniałej zabawy w rozpoznawanie kształtów, figur geometrycznych. Sortery dostępne na rynku łączą w sobie także elementy układanki. Maluch ćwiczy ruchy precyzyjne - musi dopasować element w konkretne miejsce. Pracuje także nad mięśniami, ucząc je, jak delikatnie obracać i dopasowywać kształty na swoje miejsce.
Dodatkowo to świetny gadżet na pobudzanie wyobraźni i kreatywności u malca. Taka układanka uczy, że można tworzyć na wiele sposobów, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi.
Książeczka interaktywna to zawsze świetny pomysł. Już od pierwszych tygodni życia wspiera zmysł wzroku dziecka. Dla noworodków warto wybierać te kontrastowe, z czarno-białymi kolorami.
Dzięki książeczce edukacyjnej dziecko może uczyć się i bawić w tym samym czasie. A gdy czytamy ją wspólnie, zachęcamy malca do wypowiadania pierwszych słów. Kształtujemy także umiejętności logiczne, zdolność koncentracji. Dajmy możliwość poznawania i nazywania elementów narysowanych na obrazkach, a u starszego dziecka budowania krótkich narracji.
Pamiętajmy, że dzieci to mali odkrywcy. Świat poznają już od pierwszych dni i robią to wszystkimi zmysłami. Chęć poznawania i ciekawość jest u maluchów olbrzymia. Tak jak i wybór zabawek na rynku jest olbrzymi. Ważne jednak, aby wybierać zabawki rozsądnie. Zamiast kolejnego pluszaka, lepiej wybrać te, które wpłyną na rozwój i będą wspierać wyobraźnię dzieci.