Podróż z dzieckiem. Pięć sytuacji, które stresują rodziców podczas jazdy autem

Komfort i bezpieczeństwo dziecka to priorytety każdego rodzica. Zdarza się jednak, że jazda z dzieckiem samochodem, szczególnie w przypadku dłuższych tras, może być stresująca. W artykule wyjaśniamy, o czym powinni pamiętać rodzice przy podróżowaniu samochodem z dzieckiem i co pomoże im uniknąć zbędnych nerwów.

Nagła potrzeba postoju

Małe dzieci często nie sygnalizują rodzicom swoich potrzeb lub robią to za późno. Bywa, że rodzic ledwie wyjedzie z domu, gdy maluch nagle stwierdza, iż jest głodny lub potrzebuje skorzystać z toalety. Bywa, że mówi o tym rodzicowi, gdy ten stoi w korku lub właśnie minął miejsca postojowe. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest dopilnowanie, aby przed dalszą podróżą dziecko się najadło i załatwiło swoje potrzeby. Rodzic powinien również wcześniej uprzedzić dziecko, jeżeli będzie zbliżał się do stacji benzynowych lub barów, na których może się zatrzymać. Świadomość, że maluch czuje się dobrze i nie jest płaczliwy, nie będzie dekoncentrować kierowcy i pozwoli w pełni skupić się na drodze

Wątpliwości dotyczące odpowiedniego doboru fotelika

Chociaż każdy rodzic wie, że dzieci należy przewozić w foteliku, bywa, że niektórzy nie są świadomi, czy wybrany przez nich egzemplarz spełnia wymogi bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest, aby maluchy były przewożone tyłem do kierunku jazdy. Podczas zderzenia czołowego dziecko jest wyrzucane brutalnie do przodu, a siły, które działają na kręgi szyjne są gigantyczne. Dodatkowo taki rodzaj kolizji naraża dziecko na uderzenie w przednie siedzenie. Fotelik zamontowany tyłem działa jak tarcza ochronna, przejmując na siebie całą siłę. Badania wykazały, że siły działające na odcinek szyjny kręgosłupa dziecka podczas jazdy tyłem są pięć razy mniejsze, niż w przypadku przewożenia dziecka przodem do kierunku jazdy.

Płaczliwość z powodu dyskomfortu

O ile podczas krótszej przejażdżki po mieście dziecko może być spokojne, bywa, że w przypadku dłuższej podróży staje się płaczliwe. Powodem może być zmęczenie lub dyskomfort wynikający z niewygodnej pozycji. Niewygoda może być powodem nagłych wybuchów płaczu i narzekań u dziecka, a w konsekwencji stresu dla kierowcy. Chcąc uniknąć takiej sytuacji rodzice powinni dokładnie przeanalizować zakup fotelika, uważając, aby był możliwie wygodny. Istotne jest prawidłowe ustawienie zagłówka w foteliku. Na rynku są modele z regulowanym zagłówkiem, który można łatwo dopasować do główki dziecka. Ważne, aby wspierał on główkę maluszka podczas snu i jednocześnie zapewnił mu odpowiednią widoczność po bokach. Niektóre foteliki są również wyposażone w możliwość odchylenia oparcia - funkcję niezwykle przydatną podczas długich podróży, która pozwoli dziecku przyjąć wygodną pozycję do snu.

Nieodpowiedni montaż fotelika

Instalacja fotelika dziecięcego w samochodzie stanowi wyzwanie dla wielu rodziców i bywa, że jest źródłem stresu. Niepokoić może zarówno to, czy fotelik został prawidłowo zapięty, jak i konieczność jego szybkiej instalacji w innym pojeździe np. taksówce. Pośpiech nie służy jednak bezpieczeństwu, i aby uniknąć zbędnych nerwów, rodzice powinni odpowiednio wcześniej zweryfikować, w jaki sposób należy zamontować fotelik. Dobrym pomysłem jest montaż pod okiem doświadczonego sprzedawcy w sklepie, dzięki czemu unikniemy błędów podczas dalszego samodzielnego montażu fotelika w samochodzie. Nawet najlepszy produkt, ale niewłaściwie użytkowany nie spełni swojej roli. Warto więc wcześniej przećwiczyć montaż fotelika w innych pojazdach, a przy wyborze konkretnego modelu, kierować się tym, aby był łatwy w obsłudze. W przypadku fotelików posiadających "podłokietniki" - prowadnice pasa biodrowego, istotne jest przeprowadzenie pasa biodrowego zgodnie z instrukcją fotelika.

Zainteresowanie dziecka niebezpiecznymi przedmiotami

Małe dzieci szybko się nudzą i w podróży szukają sobie zajęcia. Bywa, że podróżują np. z misiami lub ulubionymi zabawkami. Rodzice powinni jednak pilnować, aby nie próbowały wsuwać żadnej zabawki pod pasy, które muszą szczelnie trzymać dziecko i przylegać do jego ciała. Należy zapinać dziecko w foteliku bez odzieży wierzchniej (kurtki, kombinezony), a zamiast tego można użyć poncza lub specjalnego śpiworka. Trzeba również pamiętać o zablokowaniu drzwi, by uniemożliwić malcowi otwarcia ich w czasie jazdy. Dodatkowy stres, może powodować również upadanie jakichś przedmiotów. Rodzice nie powinni więc kłaść na tylnym siedzeniu obok dziecka butelek, zakupów, czy innych rzeczy, które w razie hamowania mogą zadziałać jak pocisk.