Stresuje cię podróż autem z dzieckiem? Radzimy, jak się do niej przygotować

Podróże i wyjazdy to dla wielu z nas spory stres. Jest on większy, kiedy na pokładzie mamy jeszcze malucha. Jak przygotować się do podróży, by przebiegała ona bezpiecznie i komfortowo?

Kiedy jechać?

Żeby podróż przebiegała komfortowo, warto zaplanować wcześniej optymalną godzinę wyjazdu i podzielić trasę na odcinki. Wielu rodziców rekomenduje dostosowanie się do rytmu dnia dziecka. Wybierzmy pory, w których nasz maluch zazwyczaj śpi – w czasie popołudniowej drzemki, wczesnym rankiem lub wieczorem. Dzięki temu maluch podczas drogi będzie się regenerował, a my spędzimy spokojnie podróż. 

Dostosujmy też przystanki do młodego pasażera. Jeśli podróżujemy w ciągu dnia i wiemy, że nasz maluch jest zmęczony, zatrzymajmy się w miejscu, w którym może się trochę rozprostować i wyszaleć, na przykład przy placu zabaw.

Fotelik i łącznik uprzęży pasów

Aby podróż przebiegała bez stresu, musimy zadbać o bezpieczeństwo małego podróżnika. Pierwszą rzeczą, w jaką muszą zaopatrzyć się rodzice-kierowcy jest fotelik dla dziecka. Chociaż wiele sprzętów kupujemy z drugiej ręki, akurat ten przedmiot zaleca się kupić nowy. Dlaczego? Nie wiemy jaka była historia używanego fotelika, który mógł uszkodzić się w czasie wypadku lub spaść z dużej wysokości.

Kupując nowy, mamy gwarancję co do jego jakości. Fotelik powinien być też dobry do naszego auta – to ułatwi nam montaż i zapewni bezpieczeństwo naszemu dziecku. Aby fotelik spełniał swoje funkcje, musi być prawidłowo użytkowany. Poza poprawnym montażem dziecko należy odpowiednio zapiąć. Badania pokazują, że prawie połowa małych pasażerów ma źle założone pasy!

Na rynku dostępne są foteliki, które mają specjalny system dociągania pasów. Przydatnym gadżetem jest również uniwersalny łącznik uprzęży fotelika samochodowego. Zbiera on pasy, dzięki czemu w razie wypadku nie dojdzie do ich zsunięcia.

Akcesoria do spania – poduszka i nie tylko

Wiele dzieci przesypia podróże autem. Najmniejsze z nich w fotelikach są w pozycji półleżącej – podobnej do tej, jaką mają w łóżeczku. Starszych nie mamy jak bezpiecznie "położyć" w samochodzie, dlatego warto zadbać o komfortowe warunki snu na siedząco.

Z pomocą przyjdą tu specjalne poduszki, które przyczepia się do fotelika. Pozwalają one oprzeć wygodnie głowę, jednocześnie utrzymując jej pozycję wokół zagłówka. Dzięki temu nie zwisa ona w czasie snu, a dziecko jest bezpieczne. Kiedy poduszka nie jest potrzebna przekręca się ją za zagłówek. Rodzice doceniają również fakt, że można prać ją w pralce. Oprócz poduszki warto zabrać w podróż ulubioną zabawkę dziecka i kocyk. Łatwiej zapadnie w sen mając je pod ręką.

Kontakt z dzieckiem

W pierwszych latach życia dzieci jeżdżą tyłem do jazdy. Według prawa można je odwrócić, kiedy dorosną do drugiego fotelika (dla dzieci ważących powyżej 13 kilogramów), chociaż najlepiej zrobić to jak najpóźniej. Jazda tyłem jest kilkukrotnie bardziej bezpieczna dla malucha niż przodem.

Aby utrzymać kontakt wzrokowy z dzieckiem podróżującym tyłem do kierunku jazdy, warto zaopatrzyć się w specjalne lustra montowane do zagłówka. Pozwalają one obserwować małego pasażera. Są wyposażone również w lampkę led, którą można łatwo włączyć pilotem, kiedy zapada zmrok.

Ochrona przeciwsłoneczna

Czy jak jesteśmy w pomieszczeniu, w środku – w tym w kabinie auta, to jesteśmy chronieni przed słońcem? Nic bardziej mylnego. Słońce dostaje się do środka przez szybę, odbija od przedmiotów, oświetlając i ogrzewając nasze ciało.

Nawet jeśli korzystamy z klimatyzacji, warto zainstalować w środku specjalne osłonki przeciwsłoneczne, które nie tylko ochronią delikatną skórę dziecka, lecz także zapobiegną przegrzaniu. Dzięki temu podróż będzie dla malucha bardziej komfortowa.

Kiedyś najpopularniejsze były osłonki montowane za pomocą kleju lub przyssawek. Dziś dostępne są też wygodne osłony przeciwsłoneczne przylegające do szyby samochodu dzięki sile statycznej. Szukając konkretnego modelu, sprawdzajmy, jakie ma parametry – czy ma filtr SPF oraz nie ogranicza widoczności kierowcy.

Ochraniacze na fotelik i fotel pasażera

Wyjazdy z dzieckiem nie muszą oznaczać frustracji związanych z bałaganem w aucie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej gadżetów, które pozwolą nam zapanować nad śladami pozostawionymi przez energicznego małego pasażera.

Przede wszystkim warto zabezpieczyć fotelik, za pomocą specjalnego pokrowca. Ważne, żeby łatwo się go montowało i można było prać w pralce. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że dziecko pobrudzi swoje siedzisko i ciężko będzie je doczyścić.

W przypadku starszych dzieci, które podróżują w butach, przyda się również ochraniacz na przedni fotel. Maluch ruszając stopami nie będzie brudził tapicerki.

Wygodne podczas podróży z dzieckiem są również specjalne sortowniki montowane do przednich foteli. Można w nich schować zabawki, bidon czy mokre chusteczki. Pamiętajmy, że w czasie jazdy wszystkie przedmioty, ze względu na nasze bezpieczeństwo, powinny być pochowane. W czasie wypadku, a nawet przy ostrym hamowaniu mogą nam one wyrządzić krzywdę.