"Nie spodziewałam się, że moje dziecko już to potrafi" - mówią rodzice. Maluchy często zaskakują nas swoją samodzielnością i umiejętnością podejmowania słusznych decyzji

Rodzice powinni wspierać swoje pociechy w nauce samodzielności. Jak? Najlepiej pozwolić im na podejmowanie własnych, drobnych decyzji w życiu codziennym. To niby niewiele, ale ma ogromny wpływ na rozwój najmłodszych

Dzieci codziennie zaskakują nas pomysłowością, sprawnością fizyczną, doskonałą pamięcią, ciekawymi przemyśleniami, ale przede wszystkim - swoją samodzielnością. Czasem wydaje nam się, że każdego dnia po prostu budzą się z nowymi umiejętnościami, są bardziej zaradne niż przed zaśnięciem. - Któregoś dnia na stole w kuchni zobaczyłam przygotowaną dla mnie kolację. To moja pięcioletnia córka Klaudia postawiła na stole talerz, położyła sztućce, wyciągnęła z lodówki ser, wędliny i warzywa. Z chlebaka wydostała pieczywo. Warzywa były nieumyte i niepokrojone, bo nie wolno jej dotykać noża, ale i tak byłam z córeczki niesamowicie dumna - mówi Beata, 34-letnia graficzka z Warszawy. - Klaudia chciała mi zrobić przyjemność. Mogła po prostu wyciągnąć z szafki ciastka lub czekoladki, a przygotowała prawdziwą ucztę! - dodaje. Beata uświadomiła sobie wtedy, że może już zaufać córce w niektórych sprawach i angażować ją do pomocy w domu, zdała sobie sprawę, że powinna też dziewczynce dawać więcej swobody.

Dzieci uwielbiają mieć wybór

W życiu każdego kilkuletniego dziecka pojawia się bardzo silna potrzeba sprawczości i przekonania o tym, że może mieć wpływ na swoje codzienne życie. Pojawiają się wówczas pierwsze spory z rodzicami, niezadowolenie z powodu zakazów i nakazów, z jakimi maluchy się spotykają. To trudny czas dla całej rodziny, ale można w prosty sposób uniknąć wielu niepotrzebnych sprzeczek. Jak? Oczywiście pozwolić dzieciom decydować o niektórych sprawach. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy się zgadzać na chodzenie zimą w sandałach, zjadanie tabliczki czekolady na kolację, czy oglądanie bajek zamiast odrabiania pracy domowej. Tu powinniśmy wykazać się sprytem i przebiegłością tak, by stawiać dziecko jedynie przed "bezpiecznymi wyborami".

Samodzielne decyzje są bardzo ważne

Umożliwianie dziecku decydowania w prostych sprawach uczy go zaradności. Taki maluch szybko zdaje sobie sprawę, że dokonane przez niego wybory wiążą się z konsekwencjami, a to uczy go rozwagi. Poza tym podejmowanie takich decyzji pomaga budować niezależność, dziecko staje się bardziej dojrzałe, w przyszłości pomoże mu to łatwo rozwiązywać rozmaite problemy. Pozwalając dziecku na to dajemy mu do zrozumienia, że jego potrzeby i emocje są dla nas ważne, że darzymy go zaufaniem, a to doskonale wpływa na wzajemną relację, dodaje także malcowi pewności siebie.

fot. shutterstockfot. shutterstock 

Kiedy pozwolić dziecku decydować?

Najlepiej zacząć od jedzenia. Jeżeli maluch ma ochotę na jakąś przekąskę, zaproponujmy mu kilka opcji do wyboru. Wszystkie oczywiście powinny być "bezpieczne", czyli możliwe do zrealizowania i akceptowalne przez rodziców. Zgodnie z tym założeniem, w ofercie restauracji McDonald’s, w zestawie dla dzieci Happy Meal znajduje się zdrowa przekąska. Teraz każde dziecko, kompletując swój zestaw, może samo zdecydować o rodzaju przekąski. Ma do wyboru: cząstki jabłka lub marchewki. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecyduje, jego posiłek zostanie wzbogacony w błonnik, witaminy i mikroelementy, których obecność jest ważna w diecie każdego dziecka. Maluch, mogąc podjąć taką samodzielną decyzję poczuje się ważny, nie będzie czuł się zmuszany do jedzenia konkretnego owocu lub warzywa, na które aktualnie nie ma ochoty. Z kolei rodzic będzie spokojny o wybór swojego dziecka, ponieważ każda z tych opcji jest dobra dla malucha. W ten sam sposób możemy pozwolić dziecku zdecydować, którą bluzkę założy (dając do wyboru jedynie te odpowiednie na daną pogodę), czy jaki film obejrzy (pod warunkiem, że będzie mogło wybrać z kilku dostosowanych do jego wieku). Samodzielność i pewność siebie dziecka należy kształtować już od najmłodszych lat. Dzięki nim dorastający maluch będzie umieć odnaleźć się w grupie rówieśniczej i w świecie, który każdego dnia stawia przed nami setki wyborów.