Dlaczego warto dawać dziecku wybór? To kształtuje jego niezależność

Narzucanie kilkulatkowi swojej woli często wiąże się z jego niezadowoleniem. Awantura gotowa. Można tego uniknąć. Jak? Dając malcowi wybór

W życiu każdego prawidłowo rozwijającego się kilkulatka pojawia się silna potrzeba sprawczości oraz - co za tym idzie -przekonania o wpływie na swoje życie. Stąd właśnie pierwsze spory z rodzicami, demonstrowanie przez malucha swojego niezadowolenia wobec nakazów i zakazów płynących z ich strony. To bardzo trudny czas dla całej rodziny. Można jednak w prosty sposób spróbować uniknąć wielu codziennych nieporozumień i nauczyć się łagodzić częste spory w drobnych sprawach.   

Możliwość wyboru jest bardzo ważna w rozwoju dziecka 

Stawianie kilkuletniego dziecka przed możliwością podjęcia prostego wyboru, od samego początku uczy go odpowiedzialności. Malec szybko zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że dokonany przez niego wybór łączy się z konsekwencjami, z którymi będzie się musiał zmierzyć. A to z kolei uczy go rozwagi. Rodzice, którzy pozwalają dziecku wybierać między różnymi opcjami, poza wspomnianą odpowiedzialnością, stwarzają maluchowi doskonałe warunki do budowania swojej niezależności. Jak ważne to jest w rozwoju dziecka, zdamy sobie sprawę, gdy nasza pociecha pójdzie do przedszkola, a później szkoły. Taki maluch będzie bardziej samodzielny, a dzięki temu będzie mu łatwiej rozwiązywać wszelkiego rodzaju problemy.   

Samodzielne decydowanie ma też inne korzyści 

Dawanie dziecku wyboru niesie ze sobą wiele innych korzyści. Przede wszystkim malec rośnie w przekonaniu, że jego potrzeby i emocje są ważne i rodzice biorą je pod uwagę. Poza tym uczy się samodzielnie zaspokajać te potrzeby. Inną korzyścią z możliwości samodzielnego decydowania w drobnych sprawach jest to, że dziecko żyje w świadomości, że rodzice darzą go zaufaniem. A to z kolei pozytywnie wpływa na wzajemne relacje, dodaje maluchowi pewności siebie.    

Jabłko, czy marchewka? Niech maluch sam wybierze zdrową przekąskę.Jabłko, czy marchewka? Niech maluch sam wybierze zdrową przekąskę. Shutterstock/Boumen Japet

Kiedy pozwolić dziecku decydować? 

Najlepszym obszarem, w którym możemy na początku pozwolić dziecku na samodzielne wybory są przekąski. Tu rodzicom przydaje się odrobina sprytu i zapobiegliwości. Jeśli od najmłodszych lat uczymy malucha zdrowych nawyków żywieniowych, także tu nie powinniśmy pozwalać sobie na częste odstępstwa. Jeżeli dziecko ma ochotę na przekąskę, zaproponujmy mu kilka „bezpiecznych” wariantów, wtedy każdy jego wybór będzie korzystny dla jego zdrowia. Niech sam zdecyduje, czy zje jabłko, banana, czy winogrona. Jeśli chce mu się pić, niech dokona wyboru między wodą i herbatą, niech jednym z wariantów nie będzie np. słodki napój gazowany. Podobnie możemy postępować w przypadku wyboru wartościowej formy spędzenia wolnego czasu: czytanie książki, gra w grę planszową lub np. malowanie farbami. Jeśli z kolei na dworze pada deszcz, niech dziecko samo zdecyduje, czy woli założyć płaszczyk, czy kurtkę przeciwdeszczową, a może zabrać ze sobą parasolkę?   

Warto rozmawiać o dokonanych wyborach 

Jeśli okaże się, że wybór parasolki nie był tym najlepszym, warto z maluchem porozmawiać i wszystko spokojnie wytłumaczyć. Dziecko zapamięta, że co prawda parasolka jest ciekawszą opcją, ale nie uchroniła go przed zmoknięciem. Następnym razem, wobec podobnego wyboru, warto maluchowi o tym przypomnieć. Dzięki temu szansa, że tym razem założy płaszcz przeciwdeszczowy jest znacznie większa. Niezależnie od tego, co nasze dziecko wybierze, warto pochwalić je za samodzielną decyzję, przedstawić jej korzyści, zapewnić, że jesteśmy z niego dumni. Z czasem możemy rozszerzać sfery, w jakich dopuszczamy samodzielne decydowanie przez naszą pociechę. Niech maluch sam zdecyduje kogo chce zaprosić na urodziny, czy jaki film w kinie obejrzeć. I nawet, jeśli teraz nam się wydaje, że my wybralibyśmy za dziecko lepiej, byłaby to krótkotrwała korzyść. Ta płynąca z możliwości wyboru, zostanie z dzieckiem na zawsze.    

Zobacz wideo Rodzicu, weź sobie do serca!
Copyright © Agora SA