Jak ukształtować pozytywne nawyki? Dziecko bierze przykład z rodziców, dlatego zmiany muszą dotyczyć całej rodziny

Dzieci są doskonałymi obserwatorami i często naśladują swoich rodziców. Chcąc wprowadzić w ich życie zdrowe nawyki, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się własnym. Zobacz, jakie zasady warto wdrożyć w codzienność rodziny.

Rodzice są dla dzieci pierwszym “modelem pokazowym”, od którego się uczą i przejmują różne nawyki. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby mama i tata starali się być możliwie dobrymi wzorami do naśladowania. Pamiętajmy, że to właśnie nasze decyzje wpływają na to, jakich wyborów dokona dziecko w przyszłości. Poniżej wymieniliśmy zasady, do których powinna stosować się cała rodzina, aby ukształtować pozytywne nawyki u jej najmłodszych członków.

Zadbaj o wspólne posiłki

Badania Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej dowodzą, że spożywanie przez dzieci wspólnych posiłków z rodzicami sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała. Maluchy, które zasiadają do stołu wraz z innymi członkami rodziny, jedzą więcej warzyw i owoców, a mniej tłuszczu, słodzonych napojów i przetworzonej żywności. Jednym z gorszych nawyków, do którego możesz przyzwyczaić dziecko, jest samotne jedzenie przed telewizorem. Wówczas maluch skupi się na oglądanej treści i automatycznie zje większą porcję, nie czując, że jest już najedzony. Jeżeli rodzice, zamiast jeść przy komputerze czy przed telewizorem, postawią na wspólne posiłki, automatycznie wpoją dziecku taki nawyk.

Nie wmuszaj w dziecko jedzenia

Jeżeli masz do czynienia z małym niejadkiem, nie zmuszaj go siłą do jedzenia. Najgorszym, co możesz zrobić, jest karanie go za brak apetytu lub przesadne chwalenie za zjedzenie posiłku do ostatniego kęsa. Dziecko nie powinno utożsamiać jedzenia z przykrym obowiązkiem, za który czeka go kara. Rodzice czy dziadkowie stosują różne chwyty, by przekonać dziecko do zjedzenia większej porcji. Przykładowo, każą jeść “za mamusię, za tatusia” lub wprowadzają zasadę, że nikt nie wstanie od stołu, dopóki nie zje swojej porcji. Niech dziecko wie, że każdy z członków rodziny ma prawo powiedzieć “dziękuję, jestem najedzony” i nie spotkają go za to żadne nieprzyjemne konsekwencje.

Rozmawiaj o jedzeniu i tłumacz, co jest zdrowe

Pokaż dziecku, że interesujesz się zdrową żywnością i przykładasz dużą wagę do tego, co ląduje na twoim stole. Niech mały obserwator nie tylko widzi, że wkładasz do sklepowego wózka dane warzywa, ale również wie, dlaczego dokonujesz takiego wyboru. Poruszaj temat witamin i innych wartości odżywczych, traktując to, jako formę zabawy. Co jakiś czas możesz zadać dziecku zagadkę, np. pytając “jakie produkty zawierają witaminę C”? W ten sposób utrwalisz jego wiedzę. Podobne pytania możesz zadawać przy nim innym członkom rodziny.

Pokaż, że lubisz zdrowe przekąski

Jeżeli masz ochotę sięgnąć po przekąskę pomiędzy posiłkami, postaraj się, aby była zdrowa. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeżeli dziecko zobaczy cię z paczką chipsów, czekoladą czy miską popcornu, również będzie chciało spróbować takiego jedzenia. Warto poszukać zdrowych zamienników, które będą nie tylko smakować, ale również cieszyć oczy. Dzieci przykuwają dużą uwagę do apetycznego wyglądu jedzenia. Podaj mu pocięte w maseczki marchewki, estetycznie pokrojone inne owoce, a jeżeli będzie miało ochotę na ciastka, wybierzcie owsiane lub sami upieczcie zdrowsze zamienniki bogatych w cukier wypieków.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.