Czy farbowanie jest inwazyjne i niszczy włosy? Czy można farbować włosy w ciąży? Wiele mam myśli, że to zagraża dziecku

Każda z nas chce mieć włosy o pięknym kolorze, dlatego decydujemy się na zabieg farbowania u fryzjera. Ale czy jest on bezpieczny w ciąży? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Wyjaśniamy, czy kobieta, która spodziewa się dziecka, może farbować włosy.

Farbowanie włosów należy do jednych z bardziej inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. W wielu produktach do koloryzacji znajdują się substancje, które mogą wywołać podrażnienie skóry głowy czy uczulenie. Szczególnie silny wpływ na włosy i skórę głowy mają amoniak i przeciwutleniacze. Wiele kobiet jest tego świadomych, dlatego obawia się farbować włosy w ciąży. Czy słusznie? Nie ma dowodów na to, aby farby miały negatywny wpływ na płód. Eksperci również uważają, że ten zabieg fryzjerski nie zagraża dziecku, jednak może spowodować, że włosy staną się łamliwe i osłabione. 

Farbowanie włosów w ciąży 

Podczas nowoczesnych koloryzacji nie powinny się tworzyć szkodliwe opary. Jest coraz więcej farb do włosów, które mają bezpieczny skład - nie zawierają amoniaku, dzięki czemu nie są wysoce toksyczne. Jeśli jednak podobają ci się twoje naturalne włosy, czy nie przeszkadzają ci odrosty i wolisz “dmuchać na zimne”, zrezygnuj z farbowania w ciąży, chociażby po to, aby nie zniszczyć ich struktury. 

Spodziewasz się dziecka i zależy ci na koloryzacji? Poinformuj fryzjerkę o tym, że jesteś w ciąży. Ekspertka powinna doradzić, jaki rodzaj koloryzacji będzie odpowiedni oraz dobierze farbę o delikatnym składzie. Możesz zdecydować się na subtelne odświeżenie koloru, dodanie refleksów czy pasemek. Nie musisz farbować włosów od nasady. 

Pamiętaj, że po ciąży, w wyniku zmian hormonalnych włosy zaczynają wypadać i stają się osłabione. Włosy farbowane mogą być bardziej podatne na zniszczenia. Dlatego musisz zadbać o ich kondycję w szczególny sposób. 

Jak zadbać o włosy po farbowaniu?

W ciąży i po porodzie lepiej zdecydować się na naturalne wzmocnienie kondycji włosów. Jak to zrobić? Pomoże ci w tym dieta bogata w witaminy i mikroelementy. Warto jeść posiłki dużą ilością warzyw i owoców oraz produkty takie jak: jaja, ryby, płatki owsiane rośliny strączkowe i orzechy. Można dodatkowo zastosować suplementację. 

Po koloryzacji w ciąży, czy po porodzie, warto na jakiś czas zrezygnować z częstego używania prostownicy i suszarki z gorącym nawiewem. To pomoże ochronić włosy przed dodatkowymi zniszczeniami. Oczywiście nie można zapomnieć o pielęgnacji. Po farbowaniu włosy należy myć delikatnym szamponem i używać naturalnych odżywek oraz masek. Niektóre można wykonać w domu. Zobacz: Domowe sposoby, które wzmacniają zniszczone włosy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA