Farbujesz włosy w ciąży? Czy może to wpłynąć na ich osłabienie i w konsekwencji wypadnie po ciąży?

Temat farbowania włosów podczas ciąży wzbudza wiele pytań. Czy przyszłe mamy powinny farbować włosy? Na co uważać i jak bezpiecznie dobrać farbę?

Ciąża to dla wielu kobiet nowe doświadczenie. Przyszłe mamy zastanawiają się, co mogą, a czego nie, aby nie zaszkodzić dziecku i sobie. Nie będziesz miała kontroli nad każdą zachodzącą zmianą fizyczną w twoim organizmie, ale na pewno możesz mieć kontrolę nad swoim kolorem włosów. To właśnie nowa fryzura może poprawić twój nastrój.

Kobiety boją się farbować włosy podczas ciąży. Nic dziwnego, ponieważ wiele farb do włosów zawiera chemikalia. Co zrobić, aby bezpiecznie dobrać farbę?

Włosy farbowane, a ciąża

Będąc w ciąży, wszystko, co jesz i robisz, może mieć wpływ na twoje dziecko. Zapewne chciałabyś również ładnie wyglądać. Dobrą wiadomością jest to, że farby do włosów nie są niebezpieczne, więc można nakładać kolor na włosy w ciąży. Podczas farbowania zaledwie nieduże ilości farby mogą dostać się na skórę. Mało prawdopodobne jest to, że substancja mogłaby mieć wpływ na rozwijające się dziecko i przebieg ciąży.

Jak bezpiecznie farbować włosy?

Farbowanie włosów podczas ciąży jest bezpieczne, ale nie można zapominać o szczególnych środkach ostrożności.

1. Poczekaj na drugi trymestr - niektórzy eksperci odradzają farbowanie włosów w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Najlepiej poczekać do drugiego trymestru, aby zafarbować włosy.

2. Wybierz alternatywne zabiegi - farba do włosów jest bezpieczna podczas ciąży, ale ostrożności nigdy za wiele. Jeśli boisz się potencjalnych szkodliwych skutków, wybierz łagodniejsze zabiegi na włosy np. szamponetki, hennę, farby bez amoniaku.

Podczas nakładania farby należy zachować ostrożność. Upewnij się, że zabieg robiony jest w dobrze wentylowanym miejscu. Należy pamiętać o otwartym oknie, aby ograniczyć ilość wdychanych oparów. Jeżeli nakładasz sobie sama farbę, koniecznie pamiętaj o założeniu rękawiczek. Przeczytaj uważnie instrukcję i nie pozostawiaj chemikaliów na włosach dłużej niż to konieczne. Po zakończeniu zabiegu opłucz skórę głowy i czoło, aby usunąć wszelkie ślady barwnika.

Wypadanie włosów w ciąży

Ciąża nie tylko zmienia ciało kobiety, może również spowodować nieoczekiwane zmiany we włosach. Kilka tygodni po urodzeniu dziecka możesz zauważyć ich nadmierne wypadanie. To nic dziwnego. Podczas ciąży zachodzi wiele zmian hormonalnych, a jedną z tych zmian jest wypadanie włosów. Po ciąży, gdy hormony wrócą do normy, estrogen spada. Zjawisko to nazywa się poporodowym wypadaniem telogenowym. Polega ono na tymczasowej utracie włosów, która zwykle występuje po stresie lub szoku. Jest to zjawisko tymczasowe, ponieważ po paru miesiącach włosy znowu zaczynają odrastać. Wiele kobiet uważa, że wypadnie włosów, może być spowodowane wcześniejszym farbowaniem - nic bardziej mylnego.

Czy można powstrzymać wypadanie włosów? Prawdopodobnie nie, ale można je kontrolować. Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla kobiet po porodzie i może pomóc utrzymać włosy mocne, zdrowe. Należy dostarczać organizmowi w czasie ciąży i po odpowiednią ilość białka i żelaza. Dwie najczęstsze przyczyny wypadania włosów związane są z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Są to zaburzenia czynności tarczycy i niski poziom żelaza. Jeśli tarczyca jest nadaktywna, może wystąpić nadczynność tarczycy, stan charakteryzujący się szerokim zakresem objawów, w tym możliwym wypadaniem włosów. To samo dotyczy niedoczynności tarczycy, kiedy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów. Niedoczynność tarczycy, która jest najczęstszym stanem dotyka nawet trzy procent kobiet w czasie ciąży. Niski poziom żelaza jest kolejną częstą przyczyną wypadania włosów, szczególnie w ciąży i po urodzeniu dziecka. Chociaż twoje ciało zawsze potrzebuje żelaza, jest to szczególnie ważne w czasie ciąży, gdy dopływ krwi wzrasta, aby dostarczyć krew i tlen dziecku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.