Przetłuszczanie się włosów w ciąży. Jakie są przyczyny i jak jemu zaradzić?

Jeśli dotychczas musiałaś dbać o nawilżenie włosów, a w ciąży suche pasma nagle zaczęły się przetłuszczać, wiedz, że to nie powód do obaw. W artykule wyjaśniamy, dlaczego twoje włosy zmieniły wygląd i jak temu zapobiec.

W ciąży w ciele kobiet zachodzą liczne zmiany hormonalne, które mają wielki wpływ na funkcjonowanie organizmu. Bardzo możliwe, że odbiją się one również na wyglądzie włosów. Proste pasma zaczęły się kręcić, blond przyciemniał, a dotychczas suche kosmyki zaczęły się przetłuszczać? Nie ma w tym niczego dziwnego! W artykule wyjaśniamy, jakie są przyczyny nagłego przetłuszczania włosów w ciąży i jak temu zaradzić.

Dlaczego twoje włosy zaczęły się przetłuszczać?

W pierwszych tygodniach ciąży, w organizmie kobiety utrzymuje się wysoki poziom estrogenów. Wówczas włosy zwykle szybciej się przetłuszczają, tracą swoją objętość i stają się mniej sprężyste. Powodem takiego stanu rzeczy jest działanie hormonów, przez które skóra głowy zaczyna wydzielać więcej sebum. Jeżeli dotychczas miałaś problem z przetłuszczającymi się włosami, wiedz, że niestety, może się to nasilić. Z kolei, jeśli dotychczas twoje włosy były suche i łamliwe, w ciąży mogą stać się zdecydowanie mniej kłopotliwe. Nie ma jednego, magicznego sposobu, który sprawi, że twoja fryzura odzyska dawny wygląd. Istnieją jednak triki, dzięki którym twoje włosy będą się prezentowały o wiele lepiej. W artykule wymieniliśmy proste i sprawdzone sposoby na przetłuszczanie się włosów w ciąży.

Regularnie suszysz włosy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędówJak suszyć włosy, żeby im nie szkodzić? Rady dla młodych mam

Pozostaw włosy do wyschnięcia

Fakt, że twoje włosy zaczęły się przetłuszczać, to znak, by unikać gorącego powietrza suszarki, a także prostowania włosów prostownicą i kręcenia lokówką. Ciepło wzmaga przetłuszczanie się skóry głowy, podobnie, jak energiczne i częste szczotkowanie. Jeżeli twoje włosy są geste i długie a ich wysuszenie zajmuje sporo czasu, możesz spróbować nastawić suszarkę na opcję chłodnego nadmuchu. Miej jednak na uwadze, że w ciąży powinnaś kategorycznie unikać przeciągów i nie przesiadywać z mokrą głową przy otwartym oknie.

Częściej myj włosy

Przetłuszczające się włosy wymagają częstego mycia. Niestety, jeżeli dotychczas myłaś głowę 2-3 razy w tygodniu, bardzo możliwe, że w ciąży będziesz musiała poświęcić więcej czasu na ich codzienną pielęgnację. Jeżeli odczuwasz taką potrzebę, myj włosy nawet codziennie. Pamiętaj jednak, by używać łagodnych szamponów. Skóra w ciąży (również skóra głowy) jest bardzo podatna na alergie oraz różnego rodzaju podrażnienia.

Nie eksperymentuj

W ciąży nie powinnaś stawiać na inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne. Nie oznacza to jednak, że okresie oczekiwania na narodziny dziecka, należy zrezygnować z pielęgnacji włosów. Wprost przeciwnie, wszelkie wcierki, maski i odżywki zadziałają na twoją korzyść, pod warunkiem, że są to metody, które przetestowałaś już wcześniej. W ciąży lepiej nie eksperymentować, ale sięgać po preparaty, które nas nie podrażnią. 

Unikaj masowania i przesadnego czesania

W przypadku włosów przetłuszczających się należy zrezygnować z energicznego pocierania lub masowania pasm od nasady, gdyż w ten sposób stymuluje się gruczoły łojowe do zwiększania produkcji naturalnych tłuszczów. Nie należy również wiązać mokrych włosów na czubku głowy, gdyż doprowadzi to do przenoszenia się tłuszczu na pozostałe partie fryzury. Miej również na uwadze, aby przesadnie nie czesać fryzury, ponieważ czynność ta stymuluje gruczoły łojowe, a wraz z włosiem szczotki rozprowadza się tłuszcz na całej długości pasm.

Niszczone włosy - pielęgnacja po ciążyMasz zniszczone włosy po ciąży? Oto błędy w pielęgnacji, które jeszcze bardziej niszczą włosy