Łupież w ciąży? Te naturalne produkty pomogą ci rozwiązać problem

Kobiety w ciąży muszą zmagać się z różnymi dolegliwościami. Ten wyjątkowy czas to okres wielkich zmian, również hormonalnych. Często cierpią na tym włosy przyszłych mam. Są wysuszone i zniszczone, a jednym z powszechnie pojawiających się problemów jest łupież. Oto sposoby na naturalne i skuteczne leczenie łupieżu w ciąży.

W trakcie ciąży niektóre kobiety mogą mieć grubsze, lśniące włosy, podczas gdy u innych mogą wystąpić wypadanie i przerzedzenie włosów, a nawet może pojawić się kłopotliwy łupież. W wyniku zachodzących w organizmie zmian hormonalnych wzrasta się produkcja łoju, a kobiety są narażone na zwiększenie się liczby niekorzystnych dla zdrowia bakterii oraz grzybów. W efekcie często pojawia się łupież. Objawia się on zwiększonym łuszczeniem naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy.

Chociaż na ilość intensywnie działających preparatów przeciwłupieżowych, które są dostępne na rynku, nie można narzekać, nie są one wskazane dla kobiet w ciąży. W tym okresie warto postawić na naturalne i bezpieczne sposoby. Pomogą one zlikwidować łupież i nie będą inwazyjne dla zdrowia dziecka. Odpowiednia dieta i kilka trików w codziennej pielęgnacji pozwoli ci pozbyć się problemu na dobre.

Co jeść, jeśli w ciąży pojawia się łupież?

Zacznij od ograniczenia spożywania cukrów i tłustych potraw. Wzbogacenie codziennej diety w zielone, liściaste warzywa z pewnością zadziała na twoją korzyść. Biotyna ma właściwości leczące łupież. Produkty, które ją zawierają to: żółtko, kalafior, grzyb, banany, pomidory, marchew i szpinak. Do diety warto włączyć także orzechy ziemne, orzechy włoskie i migdały. Nie bój się też suplementacji, na pewno ci nie zaszkodzi. Kolejnym krokiem jest naturalna pielęgnacja włosów.

Wyciąg z pestek gejpfruta

W wielu sklepach ze zdrową żywnością dostaniesz wyciąg z pestek grejpfruta. 33 proc. ekstrakt z grejpfruta ma silne właściwości przeciwgrzybicze. Wystarczy wymieszać kilka kropli z codziennie stosowanym szamponem i umyć nim głowę. Pamiętaj jednak, żeby przed zakupem zwrócić uwagę na skład ekstraktu. Niektóre z dostępnych na rynku preparatów zawierają chlorek benzetoniowy, triklosan lub metyloparaben, które mogą powodować dodatkowe podrażnienia.

Napar z tymianku

Podobne działanie ma napar z tymianku. Czubata łyżeczka zalana wrzątkiem powinna zaparzać się około 10 minut. W tym czasie umyj głowę, a następnie wmasuj zioło w skórę głowy. Nie spłukuj i pamiętaj, żeby powtarzać ten rytuał po każdym myciu.

Ocet jabłkowy na łupież

W eliminacji łupieżu przydaje się również ocet jabłkowy. Wymieszaj szklankę octu z miską wody i namocz włosy w płukance. Pamiętaj, że istotne tutaj będzie zanurzenie skóry głowy w roztworze. Później owiń włosy ręcznikiem i pozostaw na 30 minut. Na koniec umyj włosy szamponem.

Maseczka z oliwy

Zarówno oliwa, jak i różnego rodzaju oleje będą dla ciebie zbawienne. Co prawda nie zwalczą problemu, ale nawilżą skórę głowy i wspomogą kurację. Dwie łyżki oliwy podgrzej tak, aby była ciepła, lecz nie gorąca i wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na 20 minut, a potem wyczesz włosy szczotką. Na koniec je umyj i wysusz chłodnym strumieniem powietrza. Nie rób tego więcej niż dwa razy w tygodniu.

Pamiętaj, że te wszystkie zasady będą skuteczne tylko wtedy, gdy ograniczysz stosowanie lakierów i sztucznych kosmetyków obciążających skórę głowy. Warto również zrezygnować na jakiś czas ze stosowania lokówek czy wałków, a suszarkę przestawić na tryb zimnego powietrza. Zwróć też uwagę na to, żeby dokładnie spłukiwać szampon i myć włosy regularnie, najlepiej codziennie lub co dwa dni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA