Jak suszyć włosy, żeby im nie szkodzić? Rady dla młodych mam

Młode mamy często nie mają czasu na odpowiednią pielęgnację włosów. Dotyczy to także suszenia. Tymczasem po umyciu warto poświęcić pasmom nieco uwagi i unikać częstych błędów.

Częste suszenie włosów suszarką to zabieg, który może im zaszkodzić, jeśli robimy to nieumiejętnie i popełniamy błędy. Warto więc dowiedzieć się, co najgorzej znoszą nasze pasma, nieco zmienić nawyki i w efekcie cieszyć się piękną fryzurą. Dotyczy to szczególnie młodych mam, którym często szkoda czasu na pielęgnację włosów, bo te zaniedbane i zniszczone farbowaniem i stylizacją w końcu będą wymagały naprawdę sporo wysiłku, aby doprowadzić je do porządku.

Co warto zrobić przed suszeniem włosów? 

Niszczone włosy - pielęgnacja po ciążyMasz zniszczone włosy po ciąży? Oto błędy w pielęgnacji, które jeszcze bardziej niszczą włosy

Po umyciu i dokładnym spłukaniu włosów zawiń je w ręcznik i odciśnij nadmiar wody. W żadnym wypadku nie wycieraj włosów mocno i energicznie, trąc je ręcznikiem. To czynność, której bardzo nie lubią, w ten sposób łamiemy je i niepotrzebnie dodatkowo plączemy. Następnie delikatnie i dokładnie rozczesz włosy. Jeśli zwykle masz z tym problem, użyj odżywki, która pomaga w tej czynności. Szarpiąc splątane pasma szczotką lub grzebieniem, powyrywasz je i połamiesz. Tu warto uzbroić się w nieco cierpliwości i zachować delikatność. Kiedy włosy będą już rozczesane, zanim przystąpisz do kolejnych czynności, pozwól im odrobinę podeschnąć. Następnie nanieś na pasma kosmetyk termoochronny, czyli taki który chroni kosmyki przed wysoką temperaturą, jakiej będą poddane podczas suszenia (a także stylizacji z użyciem prostownicy, lokówki lub innych przyrządów do stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury).   

Prawidłowe suszenie włosówPrawidłowe suszenie włosów Shutterstock

Jak bezpiecznie suszyć włosy?

Nie wybieraj największej mocy suszarki (najwyższej temperatury i najmocniejszego nawiewu). Pasma zdecydowanie lepiej znoszą suszenie w nieco niższej temperaturze. Tak, trwa to nieco dłużej, ale jest zdecydowanie korzystniejsze dla włosów. Staraj się tak suszyć pasma, aby strumień powietrza był skierowany od ich nasady ku końcówkom. Nie przeczesuj w tym czasie włosów gwałtownie dłonią, rób to spokojnie i delikatnie lub wygładzaj je szczotką albo grzebieniem. Nie przytrzymuj strumienia powietrza zbyt długo w jednym miejscu. Na koniec suszenia, ustaw w suszarce nawiew chłodnego powietrza i przez minutę lub dwie dokończ w ten sposób suszenie. Pod wpływem takiej niskiej temperatury łuski włosów się domkną, pasma będą gładsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takie suszenie włosów wymaga więcej czasu i cierpliwości, ale znacznie lepiej wpływa na kondycję kosmyków, szczególnie tych już wcześniej zniszczonych farbowaniem i stylizacją. Są gładsze, bardziej lśniące, zdrowsze, w efekcie czego fryzura prezentuje się dużo lepiej. A jak dobrze wiemy: nic tak nie poprawia samopoczucia jak świetna fryzura.

Zniszczone, wypadające włosy to częsty problem u świeżo upieczonych mam.5 problemów urodowych, z którymi borykają się młode mamy

Jak często używać suszarki do włosów?

To oczywiście zależy też od tego, jak częstego mycia wymagają nasze pasma, ale zasadniczo: im rzadziej, tym lepiej. Jeśli myjemy je codziennie, starajmy się przynajmniej w weekend, pozwolić im swobodnie wyschnąć lub ewentualnie jedynie lekko podsuszyć. Latem też zdecydowanie łatwiej obejść się bez suszarki, warto wtedy raz na jakiś czas pozwolić włosom odpocząć od tego zabiegu. Warto także zwrócić uwagę na stan suszarki i używać takiej z regulacją siły nawiewu i temperatury. Nawet jeśli wszystkie te porady odbiegają nieco od naszych nawyków, warto rozważyć ich zmianę, a włosy szybko odwdzięczą się pięknym, zdrowym wyglądem, będą też sprawiały mniej problemów na co dzień.