Karmienie piersią a kondycja włosów. Czy laktacja wpływa na wypadanie włosów?

Sporo młodych mam zauważa, że kilka tygodni lub miesięcy po porodzie zaczynają wypadać im włosy. Łączą ten fakt z karmieniem piersią. Słusznie?

Ciąża i poród to bez wątpienia ogromne obciążenie dla organizmu kobiety. Zachodzi w nim cała masa zmian, za której część odpowiedzialna jest burza hormonalna, która także ma wtedy miejsce. Mniej więcej osiem tygodni po narodzinach dziecka, niektóre kobiety zauważają, że zaczyna im wypadać cała masa włosów, wręcz "wychodzą garściami". Młode mamy łączą ten fakt z karmieniem piersią, są przekonane, że laktacja osłabiła im włosy. 

Karmienie piersią, a wypadanie włosów

Spora część kobiet, które są lub były w ciąży przyznaje, że w tym czasie cieszyły się wyjątkowo mocnymi i lśniącymi włosami. Twierdzą, że nigdy wcześniej, ani też nigdy później nie miały tak zdrowych i pięknych włosów. Tak rzeczywiście może być. W organizmie ciężarnej kobiety jest wysoki poziom estrogenu, hormonu, któremu zawdzięczają ten fakt. To jakby jego działanie poboczne, miły "prezent od natury". Mniej więcej dwa miesiące po porodzie i nie później niż pół roku, poziom tego hormonu nagle spada, czyli wszystko wraca do normy. Wraz z tą zmianą obserwujemy właśnie wypadanie włosów, ale fakt ten nie powinien martwić, to normalna fizjologiczna reakcja organizmu.  

Karmienie piersią zapewnia dziecku wiele składników, które wpływają na jego zdrowie, m.in. zmniejszają ryzyko poważnych chorób w przyszłościKarmienie piersią zapewnia dziecku wiele składników, które wpływają na jego zdrowie, m.in. zmniejszają ryzyko poważnych chorób w przyszłości Fot. Diomedia

Co zrobić, gdy po porodzie wypadają włosy? 

Kobiety karmiące piersią czasem chcąc ratować się przed wypadaniem włosów, sięgają po suplementy diety, które mają je wzmocnić. Zanim to jednak zrobimy, należy skonsultować się z lekarzem, a przynajmniej uważnie przeczytać ulotkę środka, który chcemy zażywać i upewnić się, że jest to możliwe w czasie karmienia piersią. W tym czasie warto także w szczególny sposób zadbać o włosy. Na początku warto upewnić się, ze nasza dieta, poza tym, że jest odpowiednia w czasie karmienia piersią, zawiera produkty bogate w żelazo (jajka, czerwone mięso), kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby morskie), witaminy A (masło, słodkie ziemniaki), E (olej słonecznikowy i z pestek winogron) oraz selen (mięso indyka, ryż). 

Jak dbać o włosy po porodzie? Ostrożnie z farbowaniem i stylizacją

Sięgajmy wyłącznie po kosmetyki przeznaczone do mycia i pielęgnacji naszych włosów. Używanie szamponu dla dzieci nie jest dobrym pomysłem, bo jest bardzo delikatny i nie sprosta on potrzebom włosów i skóry głowy osoby dorosłej. Takim kosmetykiem możemy sobie wyłącznie zaszkodzić. Warto także regularnie stosować odżywkę wzmacniającą i pamiętać o tym, żeby dokładnie ją spłukiwać ciepłą, ale nie gorącą wodą (chyba że używamy odżywki bez spłukiwania). Wtedy, gdy możemy, oszczędźmy włosom suszenia suszarką i stylizowania fryzur przy użyciu prostownicy, lokówki etc. Także farbowanie włosów lepiej odłożyć w czasie, aż sytuacja nieco się uspokoi. Włosy zniszczone stylizacją lub włosy zniszczone farbowaniem to dodatkowy problem. Z kolei szczotkowanie włosów powinno być delikatne, a wiążąc je w kucyk, nie ściskajmy włosów zbyt mocno, bo to może je uszkodzić. Zdecydowanie lepiej postawić na luźny koczek, najlepiej używając do związania grubej, obszytej materiałem gumki lub tzw. sprężynki. 

Lepiej nie zaniedbywać włosów po porodzie

Młode mamy, w nowej rzeczywistości, jaką jest pojawienie się na świecie dziecka, które wymaga wiele uwagi, czasem nie znajdują już czasu na właściwą pielęgnację włosów. Nie warto jednak ich zaniedbywać, bo później doprowadzenie fryzury do porządku może wymagać naprawdę sporo czasu i nakładu pracy. Zniszczone, zaniedbane włosy postarzają. Poza tym piękne, zdrowe i lśniące pasma, które dodatkowo świetnie się układają, potrafią poprawić humor jak nic innego na świecie. A dobry humor mamy z pewnością udzieli się także jej maleństwu.

Zobacz wideo Mleko mamy to magiczna substancja. Obalamy 5 popularnych mitów na temat karmienie piersią
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.