Zniszczone włosy podczas połogu. Kiedy można zacząć pielęgnację? Na jakie zabiegi się zdecydować?

Większość kobiet w ciąży może pochwalić się świetną kondycją włosów. To zasługa wzrostu poziomów niektórych hormonów, które po porodzie spadają, w wyniku czego pasma tracą blask, stają się osłabione i zaczynają wypadać. Kiedy świeżo upieczona mama może zdecydować się na zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią wygląd włosów?

Włosy po porodzie ulegają osłabieniu i zaczynają wypadać. Kiedy zacząć pielęgnacje? Najlepiej zadbać o włosy już w ciąży, a po porodzie, ze względu na gorszy stan pasm w szczególny sposób. Wiele kobiet woli unikać wizyt w salonach fryzjerskich i inwazyjnych zabiegów w czasie połogu. Na szczęście są zabiegi pielęgnacyjne, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Warto jednak przypomnieć sobie, że aby wzmocnić strukturę włosów, należy przede wszystkim unikać tego, co może je dodatkowo zniszczyć, czyli: suszenia za pomocą suszarek, szarpania podczas rozczesywania, upinania w zbyt ciasne fryzury, farbowania czy trwałej ondulacji.

Domowe zabiegi pielęgnacyjne na zniszczone włosy po porodzie

Jednym ze sprawdzonych sposobów, dzięki którym mamy mogą nawilżyć włosy jest olejowanie skóry głowy i włosów – można do tego użyć oliwy z oliwek, oleju rycynowego, oleju kokosowego, czy olejku arganowego. Wybrany produkt warto np. wmasować we włosy na noc i rano umyć pasma. 

Na wypadające włosy świetnie zadziałają masaże i wcierki na skórę głowy. Ampułki przeznaczone do tego można zakupić w drogeriach lub aptekach. Ważne, aby aplikując produkt masować skórę głowy - to pobudzi cebulki włosów do wzrostu. 

Peelingowanie skóry głowy to również zabieg, dzięki któremu włosy będą wyglądać atrakcyjniej. Nie powinien on być jednak wykonywany częściej niż raz w tygodniu, a przy bardzo wrażliwej skórze nawet w miesiącu. Celem peelingu jest oczyszczenie skóry głowy z zanieczyszczeń, łoju oraz martwego naskórka, które utrudniają włosom wzrost. W drogeriach i aptekach można zakupić specjalne kosmetyki przeznaczone do peelingu skóry głowy. Można również samodzielnie przygotować miksturę - do odrobiny szamponu dodać np. gruboziarnisty cukier, sól lub fusy z kawy i okrężnymi ruchami rozprowadzić ją po skórze głowy, masując ją. Następnie należy spłukać produkt i zastosować pielęgnację taką jak zwykle.