Masz zniszczone włosy po ciąży? Oto błędy w pielęgnacji, które jeszcze bardziej niszczą włosy

Drastyczna zmiana w wyglądzie włosów może zaskoczy wiele świeżo upieczonych mam. Bywa, że w trakcie ciąży włosy są lśniące, bujne i mocniejsze, a po urodzeniu dziecka stają się matowe, szorstkie i zaczynają wypadać. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jakie błędy w pielęgnacji popełnia wiele kobiet.

Po ciąży wiele z nas obserwuje wyraźne zmiany w wyglądzie włosów. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest spadek wydzielania estrogenów, który jest równoznaczny z wysuszeniem włosów oraz zmianą ich struktury. Młode mamy, które niegdyś były posiadaczkami gęstych loków, mogą zobaczyć na swojej głowie lekko falowane lub proste pasma, a włosy, które dotychczas były suche, mogą raptem zacząć się przetłuszczać. Ten stan rzeczy jest całkowicie normalny, choć dla niektórych nadal zaskakujący. W artykule przedstawiliśmy najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów po ciąży, które zamiast poprawić wygląd naszej fryzury, działają na jej niekorzyść.

 Używane tego samego szamponu i odżywki

 Chociaż przed ciążą byłaś przyzwyczajona do stosowania konkretnych kosmetyków i sposobów pielęgnacji, wiedz, że teraz to może nie być zbyt dobrym pomysłem. Przykładowo, jeśli dotychczas twoje włosy się przetłuszczały, a teraz stały się suche, nie powinnaś sięgać po preaparat do włosów przetłuszczających. Bądź otwarta na zmianę i bacznie obserwuj, jaką strukturę mają twoje włosy. Bardzo możliwe, że będziesz musiała przestawić się na produkty, których stosowania wcześniej unikałaś.

Związywanie włosów w ciasny kucyk lub kok

Nie ulega wątpliwości, że dla świeżo upieczonych mam wygoda jest bardzo ważna. Zapewne korci cię, aby związać włosy w gładki kucyk lub kok, ale to może nie być dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli po ciąży twoje włosy stały się cienkie. Taka fryzura przyczynia się do małych pęknięć na skórze głowy i może wpływać na większą łamliwość włosów. Zdecydowanie lepiej jest postawić na luźniejszy kucyk ze zwisającymi z przodu pasmami.

Zapominanie o odpowiedniej diecie

Wielkie kobiet tak bardzo koncentruje się na stosowaniu różnego rodzaju szamponów, wcierek i masek, że zapomina o pomaganiu włosom “od wewnątrz”. Dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie poprawy ich jakości. Powinna być racjonalna, zróżnicowana i dobrze zbilansowana. Jeśli chcesz wzmocnić włosy i przywrócić im blask pamiętaj o jedzeniu produktów bogatych w biotynę i aminokwasy, witaminy A, E i C, witaminy z grupy B oraz miedź, magnez, krzem siarkę, cynk i żelazo. Innymi słowy, do codziennego jadłospisu warto wprowadzić brązowy ryż, soczewicę, płatki owsiane, pomidory marchew, awokado i warzywa strączkowe, jaja, orzechy, pestki dyni oraz ryby.

 Nie obciążaj włosów i pamiętaj o sprawdzonych sposobach naszych babć

Gdy widzimy, że nasze włosy nie chcą układać się tak, jak wcześniej, możemy chętniej sięgać po prostownice, lokówki i obciążające lakiery. Chociaż taka stylizacja może chwilowo poprawić wygląd włosów, w dalszej perspektywie pogorszy ich stan. Zamiast pochopnie i pospieszenie prostować niesforne pasma, uzbrój się w cierpliwość. Zbawienne dla zniszczonych włosów są również tanie i proste sposoby pielęgnacji. Zastosuj, chociażby niezawodną metodę, naszych mam i babć. Jeżeli zauważasz, ze twoje włosy zaczęły wypadać, a ich kondycja pogorszyła się, podgrzej olej rycynowy, wetrzyj go w skórę głowy, a po dwóch godzinach dokładnie umyj włosy. Zbawienne okażą się również regularne ziołowe płukanki np. ze skrzypu polnego.

Więcej o: