Najlepsze i najgorsze pomysły mam na zniszczone włosy po porodzie

Włosy w ciąży zwykle zyskują blask i wydają się mocne oraz gęste. Niestety po porodzie, w wyniku zmian hormonalnych ulegają osłabieniu. Wówczas świeżo upieczone mamy stosują różne metody, by poprawić wygląd swoich pasm. Przedstawiamy te najlepsze sposoby oraz te, które mogą naszym włosom zaszkodzić.

- W ciąży miałam najlepsze  włosy w życiu. Błyszczące, grube, długie loki, które lśniły i sprawiały, że czułam się tak dobrze, że prawie zapomniałam o moim refluksie, rwie kulszowej i zmęczeniu. Żałuję, że to nie zasługa jakiegoś szamponu, a hormonom w ciąży - czytamy we wpisie jednej z mam na blogu whowhatwear.co.uk. Po ciąży kobiety zauważają zmiany w wyglądzie włosów. W wyniku m.in. spadku poziomu estrogenów pasma stają się osłabione. 

Wiele świeżo upieczonych mam doświadcza nagłego wypadania włosów, które trwa od trzech do sześciu miesięcy po porodzie. Jakie metody stosują mamy, aby poprawić stan swoich pasm?

Odpowiednia dieta i suplementacja 

Dieta wzbogacona o mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B, witaminę PP czy E oraz cynk, miedź i żelazo wzmacnia włosy i skórę głowy oraz zapobiega nadmiernemu wypadaniu. Należy dodać do jadłospisu takie produkty jak: ryby, jaja, ciemne pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, brązowy ryż, warzywa i owoce. Ponadto warto zastosować suplementację. 

Delikatna pielęgnacja 

Mamy po ciąży, które chcą wzmocnić pasma, stosują delikatne szampony i odżywki do włosów. Najlepsze są produkty naturalne. Dobrym sposobem jest także stosowanie wcierek, ampułek i masek, które ograniczają wypadaniu włosów. 

Domowe maseczki na włosy 

Domowe mikstury w formie płukanek oraz masek to świetny sposób na poprawę kondycji włosów. Jedną z najbardziej skutecznych domowych maseczek jest ta wykonana z jajek i soku z cytryny, czy np. z siemienia lnianego. 

Najgorsze sposoby mam, które mogą uszkodzić włosy

Wiele mam zbyt często upina swoje włosy lub wiąże w kucyk. Takie fryzury zapewnia wygodę, jednak jeśli kobiety zbyt często się na nie decydują mogą uszkodzić pasma. Taka fryzura przyczynia się do małych pęknięć na skórze głowy i może wpływać na większą łamliwość włosów. Kolejnym błędem w pielęgnacji jest prostowanie włosów. Zbyt częste narażanie pasm na działanie wysokiej temperatury może je zniszczyć. Błędem jest także używanie szamponu na całej długości włosów - tym produktem myjemy tylko skórę włosów, a na pasma stosujemy odżywki. Szampon może przesuszyć włosy i osłabić ich strukturę.