5 problemów urodowych, z którymi borykają się młode mamy

Większość młodych mam nie ma czasu na właściwą pielęgnację włosów, skóry i paznokci. To błąd, bo po porodzie mogą pojawić się problemy, które wymagają naszej interwencji.

Ciąża i poród to rewolucja hormonalna dla naszego organizmu. W tym czasie w naszym ciele zachodzi wiele zmian. Zauważamy je także w wyglądzie. Włosy, skóra i paznokcie zaczynają przysparzać kłopotów, z którymi wcześniej nie miałyśmy do czynienia. Warto dowiedzieć się, które z tych problemów rozwiążą się same, a gdzie powinnyśmy naszej urodzie pomóc i w jaki sposób.

Przebarwienia na twarzy

Towarzyszą wielu ciężarnym, ale zwykle zaczynają znikać po porodzie. Pojawiają się, bo na skutek burzy hormonalnej w organizmie spodziewającej się dziecka kobiety, dochodzi do nieprawidłowości z produkcją i rozkładaniem w naskórku melaniny. Przebarwienia zwykle znikają same. Dopóki koloryt cery się nie wyrówna, należy bezwzględnie używać kremów z wysokim filtrem, najlepiej tych dobrej jakości, raczej aptecznych, niż drogeryjnych. Czasem zdarza się tak, że przebarwienia nie znikają, warto wtedy sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji cery z takimi problemami - krem, serum etc. (mają działanie lekko wybielające). Jeżeli jednak to nie pomoże, warto zwrócić się o pomoc do kosmetologa lub dermatologa.   

Wypadanie włosów

Chociaż niedługo po porodzie sporo z nas zauważa, że ma wyjątkowo mocne, zdrowe i lśniące włosy, mniej więcej trzy miesiące po tym jak wydałyśmy na świat dziecko, zaczynają one nadmiernie wypadać. Wszystko za sprawą estrogenów, których poziom w naszym organizmie w czasie ciąży był bardzo wysoki, co miało dobry wpływ na włosy, a po porodzie spadł, przyczyniając się właśnie do ich wypadania. Ta sytuacja ustąpi, jednak do tego czasu warto zadbać o pielęgnację włosów, wybierając odpowiednie kosmetyki - wzmacniający szampon i odżywkę. 

Młode mamy często nie mają czasu na odpowiednią pielęgnację włosów i skóry.Młode mamy często nie mają czasu na odpowiednią pielęgnację włosów i skóry. Shutterstock

Łamliwe i rozdwajające się paznokcie

Za słabe, łamliwe paznokcie, tak jak w przypadku wypadania włosów, jest odpowiedzialny spadek poziomu estrogenów w organizmie młodej mamy. Dopóki sytuacja z paznokciami się nie unormuje, warto zrezygnować z malowania ich lakierami i manicure hybrydowego. Najlepiej włączyć do diety produkty bogate w  magnez, krzem i cynk, czyli m.in.: ziarna zbóż, ryby, kiełki soi, pestki dyni, ewentualnie używać wzmacniającej płytkę paznokcia odżywki. 

Zmiany typu cery

Bardzo często w czasie ciąży zmienia się typ cery. Jeśli przedtem młoda mama miała cerę tłustą, możliwe, że po narodzeniu dziecka jej cera stanie się sucha. I odwrotnie. Ciąża i poród to ogromna hormonalna rewolucja w organizmie kobiety, co skutkuje właśnie tak zaskakującymi zmianami. Bardzo ważne, żeby po porodzie jeszcze raz dobrze dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Prawdopodobnie te sprzed ciąży, będą już dla nas nieodpowiednie. Warto także dbać o systematyczność w pielęgnacji, nie zaniedbywać dokładnego oczyszczania i nawilżania cery.

Trądzik

Chociaż większości z nas wydaje się, że trądzik to przypadłość cechująca głównie nastolatków w okresie dojrzewania, okazuje się, że może pojawić się także u kobiet w ciąży i młodych mam. Wszystko na skutek przekształcania się gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety w tym czasie. Wzrasta wówczas poziom niektórych hormonów, w tym progesteronu, będącego powodem kłopotów z cerą. Po narodzinach dziecka wszystko powinno wrócić do normy, a czas tych zmian jest sprawą indywidualną (czasem trądzik zarówno pojawia się, jak i znika w czasie ciąży, czasem potrzeba na to kilku miesięcy). W tym czasie warto sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji cery z takimi problemami i dokładnie ją oczyszczać.