Masz zniszczone i słabe włosy po ciąży, więc wiążesz je w kucyk? On jeszcze bardziej im szkodzi. Chyba że wykorzystasz te patenty

Aby oszczędzić włosom dodatkowych zniszczeń, warto wprowadzić kilka naprawdę prostych zmian podczas robienia ulubionej fryzury.

Włosy związane w kucyk to ulubiona fryzura młodych mam. Nic dziwnego, jest chyba najszybszym uczesaniem z możliwych. Poza tym sprawia, że włosy nie przeszkadzają w codziennych czynnościach związanych z opieką nad dzieckiem i dość dobrze ukrywa fakt, że włosy są osłabione i zniszczone po ciąży, a czasu na pielęgnację i regenerację wciąż brak. Jeśli codziennie ciasno je związujesz gumką, możesz im jednak dodatkowo zaszkodzić. Oto co możesz zrobić, żeby jednak nie rezygnować z ulubionej fryzury.

Zmień gumkę

Cienka, ciasna gumka noszona na włosach przez cały dzień (a niejednokrotnie i noc) bezlitośnie je łamie. Zdecydowanie lepiej postawić na delikatniejszą silikonową sprężynkę, która równie dobrze trzyma włosy i jednocześnie ich nie niszczy. Ostatnio do mody wróciły modne w latach 90. frotki, czyli gumki obszyte materiałem w modnych wzorach i kolorach. One także są znacznie łaskawsze dla włosów i dają wiele innych, równie prostych co kucyk możliwości uczesania. 

Inne miejsce spięcia włosów

Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować ze swojego ulubionego uczesania, a jednocześnie nie chcesz dodatkowo niszczyć włosów, narażając je na nieustanne naprężenie, zmieniaj miejsce kucyka. Jednego dnia wiąż go wysoko, drugiego nisko nad samym karkiem, a trzeciego - z boku. Dzięki temu gumka nie będzie wciąż uciskała tego samego miejsca na włosach. 

Kucyk to wygodne, szybkie i twarzowe uczesanie.Kucyk to wygodne, szybkie i twarzowe uczesanie. Shutterstock

Nie związuj mokrych włosów

Mokre, umyte ciepłą wodą włosy mają otwarte łuski, co czyni je jeszcze delikatniejszymi i bardziej podatnymi na zniszczenia - głównie złamania - przez ciasne związywanie gumką. Pozostaw więc włosy rozpuszczone do momentu, aż wyschną lub wysusz suszarką i dopiero wtedy związuj w kucyk. Nie zapomnij o użyciu odżywki. Jeśli bak ci czasu na pozostawienie kosmetyku na włosach na kilka minut, zanim je dokładnie spłuczesz, użyj odżywki bez spłukiwania.

Koczek zamiast kucyka

To równie proste i szybkie uczesanie. Daje ten sam efekt - zbiera gładko włosy i sprawia, że nie przeszkadzają, opadając na twarz. Sposób zebrania włosów w koczek jest nieco inny niż w przypadku kucyka, dzięki czemu co  

Daj włosom "odpocząć" w nocy

Wieczorem zrezygnuj ze związywania włosów w kucyk. Nie spij też z rozpuszczonymi, co po pierwsze dla większości kobiet jest niewygodne, a po drugie przyczynia się do kolejnych zniszczeń. Na noc zaplataj luźny warkocz lub koczek.