Dzielisz kosmetyki ze swoim dzieckiem? To może być przyczyna twoich problemów z włosami

Łagodne szampony dla dzieci na dłuższą metę nie będą odpowiednie dla włosów, a szczególnie dla skóry głowy osób dorosłych.

Włosy i skóra głowy dzieci są delikatne, dlatego wymagają łagodnego traktowania. Czyli oczywiście łagodnego szamponu. Wie o tym każdy. Niestety część z nas uważa, że taki kosmetyk będzie też odpowiedni dla osób dorosłych i bez wahania po niego sięga. No bo w jaki niby sposób mógłby nam zaszkodzić, skoro jest tak bardzo łagodny? Tymczasem po kilku użyciach okazuje się, że nasze włosy tracą blask, szybko się przetłuszczają, a skóra głowy zaczyna swędzieć. Dlaczego tak się dzieje?

Szampon dla dzieci jest dla dzieci

Włosy i skóra głowy dzieci są z reguły zdrowe, nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji. Tym sposobem nie stawiają zbyt wysoko poprzeczki przeznaczonemu najmłodszym szamponowi. W zasadzie wystarczy, żeby ładnie pachniał, delikatnie oczyszczał, przyjemnie się pienił i oczywiście najważniejsze: nie szczypał w oczy. Bez żadnych zadań specjalnych. Tymczasem u osób dorosłych sprawa wygląda zupełnie inaczej i dużo poważniej. Dzielenie kosmetyków z dzieckiem to jeden z poważniejszych błędów, jakie popełniają mamy przy pielęgnacji włosów.

Łagodny szampon do włosów nie podoła wymaganiom włosów osób dorosłych.Łagodny szampon do włosów nie podoła wymaganiom włosów osób dorosłych. Shutterstock

Włosy dorosłych mają więcej wymagań

Przede wszystkim gruczoły skóry głowy osoby dorosłej wydzielają sebum, które m.in. powoduje szybkie ich przetłuszczanie. Szampon do takich włosów powinien dokładnie oczyszczać skórę i włosy, w przeciwnym wypadku fryzura nie będzie wyglądała świeżo, a pasma będą oklapnięte. Zwykle bywa tak, że tego sebum jest więcej lub mniej niż powinno być, więc kosmetyk przeznaczony dla dorosłych, powinien sobie z tym dobrze radzić, jednocześnie przeciwdziałając rozmaitym dolegliwościom, jakie w takiej sytuacji mogą się pojawić m.in.: łupież. 

Zniszczone włosy kobiety potrzebują szczególnej pielęgnacji

Jeśli farbujemy włosy, należy używać szamponu dla nich przeznaczonego. Taki kosmetyk będzie doskonale radził sobie z pielęgnacją kosmyków poddawanych tak niekorzystnemu dla ich dobrej kondycji zabiegowi. Dobrze je odżywi, przywróci równowagę skórze głowy. Dzięki niemu piękny kolor dłużej się utrzyma. Włosy farbowane na blond z kolei dłużej zachowają pożądany odcień, jeśli będziemy używać szamponu do blondów. Poza tym rozjaśnianie włosów bardziej je niszczy, niż farbowanie na ciemniejsze kolory, szampon musi zatem dbać o ich dobrą kondycję. Nie należy zapominać o stylizacji. Regularne suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza suszarki, czy modelowanie fryzury przy użyciu prostownicy lub lokówki osłabia, niszczy pasma, które nie przepadają za tak wysokimi temperaturami. Wtedy szczególnie należy pamiętać o regularnym stosowaniu dobrze dobranej odżywki do włosów.  

Nic oczywiście się nie stanie, jeśli od czasu do czasu użyjemy szamponu dla dzieci, kiedy w wirze obowiązków umknie nam fakt, że skończył się nasz "dorosły" kosmetyk i nie kupiłyśmy nowego. Zdecydowanie nie należy jednak używać go przez dłuższy czas.