Jak zapobiec niechcianemu łamaniu się włosów po urodzeniu dziecka?

Wypadanie włosów w czasie ciąży jest dość nietypowe. Większość kobiet uważa, że ich włosy są grubsze i pełniejsze, gdy są w ciąży. Co zrobić, kiedy wypadają Ci włosy?

Łamanie włosów po urodzeniu dziecka

Po urodzeniu dziecka włosy mogą stać się bardziej suche w wyniku hormonu progesteronu, który jest uwalniany w dużych ilościach podczas ciąży. W takim przypadku Twoje włosy będą bardziej podatne na łamanie, zwłaszcza w późniejszej ciąży.

Jeśli wypadają Ci włosy w czasie ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem. W międzyczasie wypróbuj te wskazówki, aby ograniczyć uszkodzenia włosów:

  • Staraj się nie czesać zbyt mocno włosów. Może to pomóc w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom.
  • Używaj łagodnego szamponu i odżywki.
  • Staraj się nie używać chemicznych barwników ani nie prostować włosów. Może to wpływać na stan włosów i sprawić, że będą bardziej suche i łamliwe.

Co jeść, aby twoje włosy były zdrowe?

Niektórzy eksperci twierdzą, że spożywanie dużej ilości owoców i warzyw bogatych we flawonoidy i przeciwutleniacze może chronić mieszki włosowe i pobudzać wzrost. Jedzenie owoców i warzyw będzie dobre dla twojego zdrowia i twojego dziecka. Możliwe, że jeśli wypadają Ci włosy w czasie ciąży, po urodzeniu dziecka stracisz ich mniej niż inne mamy.  Pamiętaj, że ciąży towarzyszy wiele zmian fizycznych i psychicznych. Przyrost masy ciała, zmęczenie, poranne mdłości i wahania hormonalne to typowe objawy ciąży. Zmiany długości i szybkości wzrostu kobiety w ciąży mogą odczuwać bardziej. Łamanie włosów podczas ciąży jest nieuniknione, ale środki ostrożności mogą pomóc, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Jak zadbać o włosy?

Kobiety, które w czasie ciąży doświadczają łamania się włosów, powinny delikatnie czesać włosy, unikać zbyt mocnego odgarniania włosów i co tydzień je pielęgnować. Wysokie ciepło może prowadzić do złamań, a pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia lub ustawienie niskiej temperatury na suszarce może zapobiec dalszemu łamaniu się włosów. Na końcówki włosów nakładaj olejek kokosowy, może przyczynić się to do zdrowego wzrostu włosów w czasie ciąży.

Pielęgnacja włosów po ciąży

Po ciąży zmniejsza się poziom hormonów ciążowych i organizm kobiety wraca do normalnego stanu hormonalnego po około czterech miesiącach od porodu. Większość kobiet doświadcza wzrostu włosów podobnie jak przed ciążą. Włączenie tych samych zabiegów, które były stosowane podczas ciąży, pomoże zapobiec niepożądanemu łamaniu się włosów.